Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czyściec

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Czyściec

Postprzez Vojtas » Cz gru 08, 2011 23:35

Elżbieta napisał(a):Memu synowi kiedyś ksiądz KRK na osobności powiedział, że czyściec jest tylko dla szeregowych wiernych, żeby nie byli tak bardzo przerażeni, a tak naprawdę, to jest całkowicie niebiblijne.

Jaknajbardziej niebiblijne, nauka o czyścu jest sprzeczna ze Słowem Bozym. Kwestionuje doskonałość ofiary Chrystusa (poniewaz według tego zbawienie mozna nabyc cierpieniem). To Kościół wymyslił zyściec aby czerpac korzyści finansowe z mszy za zmarłych a potem z odpustów.
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Czyściec

Postprzez Vojtas » Cz gru 08, 2011 23:38

A oto co napisał pewien pastor Zielonoświątkowców - " czy Bóg bierze łapówki"

Nagminność korupcji i duży stopień społecznego przyzwolenia na te praktyki sprawiły, że nawet w sferze duchowej, religijnej, powszechnie akceptuje się pewne zwyczaje czy nauki, które w istocie rzeczy mają korupcyjny charakter.

Zanim przejdziemy do konkretnego przykładu spójrzmy raz jeszcze na relacje lekarz — pacjent. Wyobraźmy sobie dwóch ludzi w podobnym wieku i o podobnym stanie zdrowia, jednakowo ciężko poszkodowanych w wypadku, którzy trafili do tego samego szpitala pod opiekę tego samego skorumpowanego lekarza [2]. Różnica między nimi polegała jedynie na tym, że jeden z nich był bogaty i miał liczną i zasobną rodzinę, a drugi był biedny i samotny. Oczywiście rodzina tego pierwszego odpowiednio zmotywowała lekarza do szczególnej opieki nad ich bliskim, toteż zaraz znalazł się on w osobnej pojedynczej sali, dostał najlepsze leki, pielęgniarki wręcz nie wychodziły z jego pokoju, operację wyznaczono na pierwszy możliwy termin oraz zapewniono znakomitą rehabilitację pooperacyjną. Jednym słowem po kilku tygodniach intensywnego leczenia nasz pierwszy chory był już zdrów jak ryba. Drugi pacjent, ten biedny z ogólnej sali, niestety zmarł — z przyczyn oczywiście jak najbardziej obiektywnych: braku leków, przeciążenia personelu, wyczerpania się limitu zakontraktowanych z NFZ świadczeń leczniczych itd. itp. A tak naprawdę dlatego, że lekarz nie dostał kasy.

Co pomyślelibyśmy słuchając takiej historii? Jak skomentowalibyśmy taką postawę? Na jakim poziomie moralnym znalazłby się w naszej ocenie taki lekarz? Wydaje się, że najbardziej odpowiednie byłyby tu słowa tytułu pewnego przeboju z lat 80.: „Mniej niż zero”.

Dopiero teraz jesteśmy gotowi do oceny podobnego przykładu, który jednak dotyczy zupełnie innej sfery — duchowej, powszechnie w naszym kraju akceptowanych wierzeń. Wyobraźmy sobie dwóch ludzi w tym samym wieku, o podobnych skłonnościach i upodobaniach oraz prowadzących taki sam styl życia. Obydwaj umarli. Nie byli na tyle święci, aby po śmierci dostać się do nieba, ani na tyle grzeszni, aby pójść do piekła. Każdy z nich znalazł się w czyśćcu z podobnym wyrokiem, powiedzmy 1000 lat mąk czyśćcowych. Różnica między nimi polegała jedynie na tym, że jeden z nich był bogaty i miał liczną i zasobną rodzinę, a drugi był biedny i samotny. I tak, dzięki sowicie opłaconym tu na ziemi licznym modlitwom za duszę tego pierwszego, powiedzmy, że już po 10 latach Pan Bóg zlitował się nad, uwolnił od dalszych mąk i przyjął do raju w niebie. Drugi grzesznik, którego nikt nie wspominał w modlitwach, musi dalej cierpieć przez 990 lat, próżno oczekując Pańskiego zmiłowania.

Gdyby powyższy opis był prawdziwy, w jakim świetle stawiałby Boga? Czyż nie takim samym, jak tego skorumpowanego lekarza? Gdyby ten obraz był prawdziwy, osobiście nie chciałbym mieć nic do czynienia z taki Bogiem. Dość mam korupcji na ziemi, bym musiał ją jeszcze znosić w niebie.



Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Czyściec

Postprzez Elżbieta » Cz gru 08, 2011 23:46

No to było wprost rewelacyjne :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez damianon » Pt gru 09, 2011 06:44

Teraz mam dobry logiczny argument :) podoba mi sie to porownanie.
Nie sposob sie z tym nie zgodzić.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Czyściec

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 26, 2012 13:32

Mała uwaga - czyściec jest dla osób zbawionych, które w zyciu zrobiły cos złego i nie zdążyły za to przeprosić Pana. Nie za grzechy, za które przeprosiły i uzyskały ich odpuszczenie.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czyściec

Postprzez Tomasz » Śr gru 26, 2012 13:58

Zapomniałaś dodać : "w/g nauczania KRK" :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez Witold » N gru 30, 2012 22:36

w miniony weekend będąc jeszcze u rodziny odbyły się dwie msze za duszę niedawno zmarłego wujka. Wszyscy się pytali czy pójdę i w pewnym momencie, chociaż niechętnie, już się przygotowywałem do wyjścia.
Przekonywano mnie że nawet jak nie chcę chodzić do kościoła katolickiego to powinienem zrobić to ze względu na szacunek wobec ojca mojego wujka. Doszedłem jednak do wniosku że gdybym poszedł byłby to grzech bo przecież byłaby to msza która udowadnia że Bóg nie jest sędzią sprawiedliwym. Było mi głupio że mogłem się dać namówić do uczestnictwa w takich obrzędach i samą moją niepewnością zgrzeszyłem :(
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czyściec

Postprzez Tomasz » N gru 30, 2012 22:50

Ktoś już tutaj zadał prawie identyczne pytanie dot. udziału w rzymsko-katolickiej mszy za zmarłego. Powiem to samo, co napisałem wówczas - jest to kwestia, którą musisz rozstrzygnąć sam we własnym sumieniu. Żyjemy w kraju zdominowanym przez wyznanie rzymsko-katolickie, katolikami są nasi znajomi, krewni a często także osoby z najbliższej rodziny. Zawsze stajemy wtedy przed dylematem "co zrobić ?"
Moim zdaniem nie będzie wielkim przestępstwem, jeżeli pójdziemy na mszę właśnie ze względu na szacunek dla zmarłej osoby. Natomiast niedopuszczalne z luterańskiego punktu widzenia byłby czynny udział - tj. przystąpienie do Komunii, ale to i tak nie wchodzi w rachubę, bowiem nie jesteśmy we wspólnocie ołtarza z KRK i nie akceptujemy rzymsko-katolickiej nauki o przeistoczeniu.
Jest to oczywiście moje prywatne zdanie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez mikalosz » Wt lut 11, 2014 17:47

A czy jak By katolik w stanie laski uświęcającej przyszedł do Luteran To może pójść do komunii ?
Czy musiałbym pójść do pastora do spowiedzi ?

Chciałbym przystąpić do komunii pod dwiema postaciami bo tak kazał Jezus.

(PS ja tez nie wierze w czyściec i trans substancjalne tak z ręką na sercu ;))
mikalosz
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt lut 11, 2014 10:21
wyznanie: protestant
  

Re: Czyściec

Postprzez Elżbieta » Wt lut 11, 2014 18:27

A czy jak By katolik w stanie laski uświęcającej przyszedł do Luteran To może pójść do komunii ?
Czy musiałbym pójść do pastora do spowiedzi ?

Chciałbym przystąpić do komunii pod dwiema postaciami bo tak kazał Jezus.

Nie wiem co to takiego ta łaska uświęcająca, ale my mamy Komunię otwartą więc mógłbyś. W czasie Nabożeństwa- na początku, lub po kazaniu jest zawsze spowiedź ogólna i dopiero po spowiedzi można przystąpić do Komunii. Chciałam tylko zauważyć,. że Ty przystępując u nas do Komunii będziesz nie w porządku ze swoim Kościołem, bo KRK nie toleruje takiego postępowania.Przystępując u nas do Komunii powinieneś najpierw zorientować się czym dla nas jest ten sakrament. - To znaczy w jaki sposób go pojmujemy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron