Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Najmniej i najbardziej liczne parafie

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Witold » Śr gru 05, 2012 23:10

Elżbieto, w którymś z wątków pisałaś że w twojej parafii nie ma organisty ponieważ jest mała i Was nie stać. Ilu wiernych należy do twojej parafii.

Mam też pytanie do innych forumowiczów, czy wiecie jakie są najmniejsze i największe parafie? Ile osób mają parafie rozwiązywane?
Niedawno widziałem film na youtubie o przejęciu budynku należącego do KEA przez KRK z powodu małej ilości wiernych... Ciekaw jestem jak mała musi być parafia żeby zniknąć z mapy ośrodków KEA...

Chciałem też zapytać się w jaki sposób utrzymywane są parafie. Czy tylko przez wiernych czy z jakiegoś funduszu centralnego?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Jacek » Śr gru 05, 2012 23:33

Witoldzie- I znow wyszedł paradoks- w Twoim nicku piszesz wyznanie Ewangelicko-Augsburskie, i zdajesz pytanie jak jest w KEA w Polsce z finansowaniem i rozwiazywaniem parafii. Jesli obca osoba wejdzie na ten temat pomysli ze Ty będac czlonkiem KEA nic nie wiesz na temat swojego kosciola. Kazdego prosze kto oficjalnie nie dokonal oficjalnej konwersji na luteranizm nie podpisywał ze jest wyznania EA, a pisał zgodnie ze stanem faktycznym inaczej wyjdzie z tego cyrk. Niech ktos zada Tobie pytanie na temat luteranizmu, sadzac ze jestes oficjalnie luteraniniem to co wtedy odpowiesz ? Piszmy KrK w drodze do KEA, Niewierzący, Poszukujacy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Witold » Cz gru 06, 2012 00:15

OK, rozumiem. Co prawda nie miałem zamiaru się mądrować i informować innych o luteranizmie.

Z KRK nie za bardzo się identyfikuję ale niewierzący?!
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez nika » Pt gru 28, 2012 23:09

Witoldzie - rozumiem, że chodzi Ci o ludzi a nie rozległość terenu ;)
Zatem największa parafia ewangelicka w Polsce -> Cieszyn (chyba, że się mylę to mnie poprawcie ;)).
Co do najmniejszej to nie mam pojęcia bo nigdzie takiej informacji nie potrafię znaleźć. Zatem jak widzisz - będąc luteranką od urodzenia nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie. I sądzę, że 90% (o ile nie 100% bo jak widzisz jeszcze nikt nie odpowiedział) użytkowników też tego nie wie i też musi takiej informacji poszukać.
Zatem idąc za myślą kolegi Jacka - wszyscy usuwamy swoje wyznanie z profilu :mrgreen:
nika
 
Posty: 61
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:18
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Tomasz » So gru 29, 2012 00:26

Spokojnie Przyjaciele :)

Jacek "pił" do Witolda dlatego, że Witold sam przyznał wcześniej, że jeszcze nie jest ewangelikiem. Nie mniej - ja nie zamierzam nikomu zaglądać w papiery. Jeżeli ktoś duchowo czuje się luteraninem, to nie widzę przeszkód aby takie wyznanie sobie przypisał. Może co najwyżej zaznaczyć - np. "duchowo".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Jacek » So gru 29, 2012 06:34

Nie można się posługiwać okresleniem ze jest się luteraninem i członkiem KEA, jesli nie dokonało się konwersji, rownież dobrze może ktoś sie okreslać jako ksiądz na stronie nie będąc ordynowany. Luteranka z urodzenia ???????- A to jest luteranka przepraszam, I-kategorii ?????, a konwertytka II-kategorii ?. Komu takie okreslslenie ma ślużyć ? Juz wystarczająco duzo narobiono balaganu, z prawami wyborczymi w KEA dla konwertytow szeroko komentowanych na Luteranie -Forum. To ciągłe podkreslanie ze jest się od urodzenia luteranką czy luteraniniem występuje tylko w POlsce, i to chyba w celu podkreslenia swojej wyższosci nad konwertytami, na zachodzie nie do pomyślenia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Elżbieta » So gru 29, 2012 07:25

Dosyć rozmów nie na temat, ostrzegam, że nożyczki będą w robocie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So gru 29, 2012 09:42

U mnie w parafii jest ok 325 osób
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Tomasz » So gru 29, 2012 12:30

Nie można się posługiwać okresleniem ze jest się luteraninem i członkiem KEA, jesli nie dokonało się konwersji,


Ok. Dlatego zaznaczyłem, że powinno się użyć określenia np. "duchowo - luterańskie"
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Jacek » So gru 29, 2012 22:29

Więc odpowiadam jako Staroluteranin 34- lata po konwersji, w tym obecnie około 15-lat w kosciele zagranicą . Jesli chodzi o Wielkopolskę to najmniejsze parafie to Ostrów Wlkp, i Kępno okolo od 10 do 20 członków.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości