Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kielce

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Kielce

Postprzez Witold » N gru 23, 2012 17:10

Parafia kielecka

Święta spędzę u teściów w Kielcach i nie mogę znaleźć informacji czy w drugi dzień świąt odbędzie się msza. Parafia nie ma strony internetowej więc nie mam jak sprawdzić. Może ktoś z użytkowników tego forum jest z tej parafii i wie jak wygląda plan nabożeństw w czasie Bożego Narodzenia?

Ciekawi mnie też jak wygląda współpraca z innymi związkami wyznaniowymi gdyż niestety od kilku przynajmniej lat budynek kościoła jest również użytkowany przez parafię polskokatolicką i Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Nabożeństwa KEA odbywają się niestety tylko 2 razy w miesiącu :(
Szkoda że w 200tysięcznym mieście, w dodatku wojewódzkim rzesza ewangelików topnieje. Zmniejszanie częstotliwości nabożeństw na pewno sytuacji nie poprawi.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N gru 23, 2012 18:29

Tu masz info:
http://www.radom.luteranie.pl/?mod=info ... 5&idppm=18
Ps. też mam mnóstwo rodziny w Kielcach:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Elżbieta » N gru 23, 2012 19:14

:( dosyć kiepsko wygląda ten plan Nabożeństw, sądzę, że przynajmniej na święta częstotliwość powinna być większa. Znam księży, którzy miewają po 4 Nabożeństwa w czasie świąt i nie słyszałam by się skarżyli .
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kielce

Postprzez Witold » N gru 23, 2012 23:31

miniofilko wielkie dzięki za szybką odpowiedź :) . mam nadzieję że uda mi się uczestniczyć we mszy. swoją drogą dziwne że pierwszego dnia świąt nie ma nabożeństwa
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Elżbieta » Pn gru 24, 2012 00:04

Też mi się wydaje to dziwne, więcej, nie do pomyślenia. W mojej parafii jest każdego dnia świątecznego
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kielce

Postprzez Jacek » Pn gru 24, 2012 09:08

To jest całkowicie chore !!!!- Zeby w pierwszy dzien Swiąt w Kosciele Luteranskim nie było Wielkiej Mszy ??
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn gru 24, 2012 09:40

Jak Jest jeden ksiądz na wiele parafii Jacku, i do tego parafian mniej niż 100 to nic dziwnego:(
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Elżbieta » Pn gru 24, 2012 18:19

Miniofilko, ci księża o których pisałam również nie mieli dużych liczebnie parafii, czy filiałów, a jednak wszędzie robili Nabożeństwa.
Jeżeli chodzi o te rozproszone parafie, to niestety jest "urok" diaspory, ludzi jest mało a filiały odległe.

Jacku, Wielka Msza o której piszesz jest w Polsce nieznana i jednak powinieneś o tym wiedzieć, bo przecież jesteś Polakiem, w każdym razie, urodziłeś się tutaj i trochę tu mieszkałeś, więc powinieneś znać nasze realia.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kielce

Postprzez Witold » Pn gru 24, 2012 22:31

niby rozumiem sytuację takich małych parafii ale z drugiej strony zubażanie siatki nabożeństw może wpłynąć na dalsze pomniejszenie ilości parafian. władze kościoła powinny sobie odpowiedzieć na pytanie czy sobie odpuszczają tę garstkę wiernych czy może lepiej powalczyć o nowych. Bo jeśli nie będzie walki o nowe dusze to pozostanie czekać na to jak kolejne parafie będą się zamykać. Ja wiem że sytuacja wielu parafii jest trudna i nie do naprawienia w przypadkach małych wsi szczególnie. Ale w większych miastach jest szansa na pozyskanie nowych wiernych. Są młodzi którym nie podoba się co się dzieje w KRK a wierzą w Boga. Trwają w zawieszeniu bo to co im serwuje KRK często odstrasza ich od Chrześcijaństwa, utożsamiają je z gadaniem do figurek, modlitwami do świętych, klęczeniem i śpiewaniem do Maryi Królowej Polski itp.

Mam nadzieję że kielecka parafia zmieni politykę i znajdzie wsparcie. moja parafia na przykład oprócz nabożeństw oferuje spotkania parafialne, próby chóru, rozmowy o Biblii a także koncerty i wystawy na które są zapraszane wszystkie osoby, przychodzi sporo osób z zewnątrz i wydaje mi się że takie działania mają sens.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Tomasz » Wt gru 25, 2012 16:22

Jacku, Wielka Msza o której piszesz jest w Polsce nieznana


Msza - to nic innego jak nabożeństwo połączone z Sakramentem Ołtarza. To wyłącznie kwestia tradycyjnego nazewnictwa, którego polscy luteranie, niestety boją się jak ognia, bowiem kojarzy im się z rzymskim katolicyzmem.

Wracając do kwestii braku mszy w pierwszy dzień Świąt - owszem jest to bardzo przykre, jednak zwróćcie uwagę, że parafie w Kielcach i Radomiu (które oddalone są od siebie ok. 80 km.) obsługuje tylko jeden duchowny. Raczej trudno byłoby mu odprawić liturgię w jednym dniu w obu parafiach. Stąd zapewne, zostało ustalone, że w pierwszym dniu Świąt msza będzie w jednej parafii, a w drugi -w drugiej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron