Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kilka pytań odnoście zmiany wyznania .

Kilka pytań odnoście zmiany wyznania .

Postprzez gutss » Pt lis 02, 2012 01:12

Witam wszystkich serdecznie .

Jestem Tomek . Zostałem wychowany w religii rzymsko-katolickiej, ale od pewnego czasu mam wątpliwości do do jej słuszności , pojawiła sie masa pytań odnoście tego jakimi ludzmi są księża , sami katolicy . Pojawiły sie pytania o celibat księży , o ich poglądy , o to czy warto należeć do takiego kościoła z przymusu , chociarz nie zgadzam sie w duzej cześci z tym co robią . Zacząłem wiec szukać , najcześciej w internecie, informacji na temat róznych religii chrześcijańskich głownie odłamów protestantyzmu i tak natrafiłem na religie ewangelicką . Przeczytałem już tezy Marcin Lutera , oraz głowne zasaty luteranizmu . Posiadłszy juz podstawową wiedze z tego zakresu mam kilka bardziej szczegółowych pytań , jeśli gdzieś oja wiedza jest błędna prosze mnie poprawić:)

1).Po czałej lekturze rozumiem ze do zbawienia jest potrzeba tylko wiera i ufność w boga,oraz dowiedziałem sie ze piekła takiego jak w rozumowaniu katolików nie ma , wiec co sie dzieje z ludzmi którzy odrzucili boga np mordercami , ktorzy nigdy nie załują swojego postępowania , lub samobójcami ??

2). Jako ze ksieży ( nie wiem czy to poprawne określenie) nie obowiązuje celibat , to interesuje mnie wasz stosunek do seksu przedmałżeńskiego.

3). Nastepne pytanie dotyczy samego chrztu .Gdzieś wyczytałem ze aby móc być ochrzczonym trzeba speałnić podstawowe waruki trzeba Uwierzyć w Jesusa, poznać podstawowe nauki Pisma Świętego itrzeba tragnąć żyć w zgodzie z nimi ,wiec uważam ze chrzest noworodków nie jest poprawną rzeczą , nawet jezus przyjął chrzest jako dorosła osoba .

4).Jak wyglądają relacje wspólnoty z "księżami " czy tez tak jak w kościele rzymsko-katolickim trzeba płacić za kazdą czynnośc dodatkową księdz mam namysli pogrzeb , ślub komunia itp.

5). Piąte pytanie ostatnie zarazem . Chce przyjści na msze i chciałbym sie dowiedzieć jak bardzo różni sie ona od tej którą znam . Oraz czy musze oficjalnie wystąpić z kościoła rzymsko katolickiego chcac dołączyć do ewangelików , oraz czy jako nowy członek wspólnoty bede przechodził poraz kolejny chrzest komunie itp.
gutss
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt lis 02, 2012 00:29
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Kilka pytań odnoście zmiany wyznania .

Postprzez Jacek » Pt lis 02, 2012 03:20

Nie mowi sie religia luteranska, lecz ;WYZNANIE LUTERANSKIE, albowiem jestesmy reformowanymi katolikami, i chrzescijanami. Tak w kosciolach luteranskich na swiecie funkcjonuja dwie nazwy; nabozenstwo np. w Polsce, i Msza w Skandynawii lub u Staroluteran. W Polsce nabozenstwo jest zblizone do Kalwinskiego, natomiast w Staroluteranizmie przypomina katolickie. W Polsce duchownego tytuluje sie ksiadz wikariusz, ksiadz proboszcz, ksiadz biskup, w Skandynawii jest to bardziej rozbudowane do urzedu Arcybiskupa-Prymasa np. Koscola Szwecji. Natomiast Pastor uzywane jest w Niemczech , USA, Anglikanzmie. Koscioly luteranskie nie pobieraja oplat, za udzielanie chrztu, slubow, pogrzebow, chyba ze ktos prywatnie, przekazuje dodatkowo ofiare na kosciol. Konserwatywne koscioly luteranskie, zakazuja seksu przedmalzenskiego, natomiast liberalne, nie interesuja sie tak mocno ta sprawa, uwazajac za sprawe osobista.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kilka pytań odnoście zmiany wyznania .

Postprzez Tomasz » Pt lis 02, 2012 09:05

Witam serdecznie mojego imiennika :)

1).Po czałej lekturze rozumiem ze do zbawienia jest potrzeba tylko wiera i ufność w boga,oraz dowiedziałem sie ze piekła takiego jak w rozumowaniu katolików nie ma , wiec co sie dzieje z ludzmi którzy odrzucili boga np mordercami , ktorzy nigdy nie załują swojego postępowania , lub samobójcami ??


Sola fide, sola gratia. Czyli tylko wiara i tylko łaska. Tylko tyle i jednocześnie, aż tyle. Łatwo jest powiedzieć "jestem wierzący", ale wiara to nie pusty frazes.
Co do piekła, to rozumienie luterańskie nie odbiega tutaj znacząco od rzymsko-katolickiego. Biblia wyraźnie mówi nam o piekle i tylko liberałowie próbują tutaj kombinować i wymyslać jakieś chore teorie. Ludzie, którzy odrzucają Boga nie mogą być zbawieni. Natomiast np. kwestia samobójstwa to odrębny i skomplikowany problem. Samobójstwo jest grzechem, jednakże każdy grzech może zostać odpuszczony.

2). Jako ze ksieży ( nie wiem czy to poprawne określenie) nie obowiązuje celibat , to interesuje mnie wasz stosunek do seksu przedmałżeńskiego.


"Ksiądz" jest jak najbardziej poprawnym określeniem. W innych kościołach luterńskich można spotkać się również z tytułem "pastor" - jednakże przepisy wewnętrzne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w stosunku do duchownych prezbiteriatu używają określenia "ksiądz".
Celibat księzy i kwestia seksu przedmałżeńskiego to dwie różne sprawy. Odpowiedź na to drugie pytanie masz na stronach naszego portalu Jest to tłumaczenie tekstu z oficjalnych stron Luterańskiego Kościoła Synodu Wisconsin i prawdziwe stanowisko czysto luterańskie. W sieci możesz spotkać się z różnymi liberalnymi bredniami, jakoby luteranizm stawiał tu na samą "odpowiedzialność" ale - jak mówi Pismo Św. : "nie słuchajcie, bo są to nauki diabelskie".

3). Nastepne pytanie dotyczy samego chrztu .Gdzieś wyczytałem ze aby móc być ochrzczonym trzeba speałnić podstawowe waruki trzeba Uwierzyć w Jesusa, poznać podstawowe nauki Pisma Świętego itrzeba tragnąć żyć w zgodzie z nimi ,wiec uważam ze chrzest noworodków nie jest poprawną rzeczą , nawet jezus przyjął chrzest jako dorosła osoba .


Kościół Luterański praktykuje chrzest dzieci. Ten temat był już chyba poruszany na forum.

4).Jak wyglądają relacje wspólnoty z "księżami " czy tez tak jak w kościele rzymsko-katolickim trzeba płacić za kazdą czynnośc dodatkową księdz mam namysli pogrzeb , ślub komunia itp.


To może wyglądać różnie - w zależności od parafii. Takie opłaty i ich wysokości uchwala rada parafialna i przyjmuje zgromadzenie parafii.

5). Piąte pytanie ostatnie zarazem . Chce przyjści na msze i chciałbym sie dowiedzieć jak bardzo różni sie ona od tej którą znam . Oraz czy musze oficjalnie wystąpić z kościoła rzymsko katolickiego chcac dołączyć do ewangelików , oraz czy jako nowy członek wspólnoty bede przechodził poraz kolejny chrzest komunie itp.


Msza (lub nabożeństwo - jeżeli jest bez Komunii Św.) nie różni się w sposób drastyczny od układu mszy rzymsko-katolickiej. Możesz śmiało przyjść i sam zobaczyć.
Rzymsko-katolicy, czy też innii chrześcijanie nie są oczywiście powtórnie chrzczeni. Przechodzą tylko uroczysty akt konwersji. Z KRK nie musisz "oficjalnie występować". Sama konwersja na luteranizm już nakłada na Ciebie rzysko-katolicką ekskomunikę
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości