Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Modlitwa Lutra

Modlitwa Lutra

Postprzez tom » So paź 13, 2012 21:09

Proszę nie śmiejcie się z mego pytania, ale czasem sprawy z pozoru oczywiste sprawiają mi pewien kłopot.
Jak rozumiecie fragment modlitwy codziennej Lutra: "W ręce Twoje polecam siebie, ciało i duszę i wszystko".

Co to znaczy polecać Bogu siebie, swoje ciało i duszę?
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Modlitwa Lutra

Postprzez Tomasz » So paź 13, 2012 21:49

Co to znaczy polecać Bogu siebie, swoje ciało i duszę?


Dokładnie tak jak jest napisane :)

Polecać Bogu siebie - to oddać się Bożej opiece i Bożemu prowadzeniu. Prosić, aby Bóg uchronił nas od wszelkiego zła.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Modlitwa Lutra

Postprzez tom » N paź 14, 2012 15:07

Dzięki, Tomasz. Czasem niepotrzebnie doszukuję się drugiego albo trzeciego dna w prostej sprawie.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Modlitwa Lutra

Postprzez Kazimierz » N paź 14, 2012 17:24

W ręce Twoje polecam siebie, ciało i duszę i wszystko


Nie ma pytań które mogły by skłaniać do śmiechu.Ja się boję ludzi którzy twierdzą że wszystko już na temat Boga i wiary wiedzą.

To pytanie ma głęboki sens teologiczny.

Polecać Bogu siebie - to oddać się Bożej opiece i Bożemu prowadzeniu. Prosić, aby Bóg uchronił nas od wszelkiego zła.
.

Bo jak rozumieć oddać siebie Bożemu prowadzeniu.
Łatwo powiedzieć.Ale tu chodzi o relację.O takie moje postępowanie które będzie podobać się Bogu.

To znaczy też że moje postępowanie poddaję pod autorytet słowa Bożego.I że przyjmuję Ducha Bożego do mego serca by mnie zmieniał,ale wiemy dobrze że z naszą naturą Adama to Duch Święty nie ma łatwego zadania.

Chodzi wreszcie bym kluczowe decyzje odnośnie mojej przyszłości konsultował z Bogiem.
I jest to w/g mojego mniemania proces,wzrost duchowy który powinien trwać do końca życia.

Proszę o dyskusję na ten temat :D
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Modlitwa Lutra

Postprzez tom » Pn paź 15, 2012 19:33

Tak, Kazimierzu, ująłeś to bardzo "akuratnie". Wydaje mi się, że słowa modlitwy Lutra są jakby inną formą słów z Modlitwy Pańskiej: "bądź wola Twoja ... i nie wódź nas na pokuszenie ale nas zbaw ode złego" czyli oddajemy się w ręce Boga samego.
W modlitwie Lutra bardzo podoba mi się także wezwanie-prośba do Boga, aby postawił przy nas anioła, który ma nas strzec przed złem: "anioł Twój niech rządzi mną, aby zły wróg nie miał żadnej mocy nade mną". Anioł jest w Biblii wysłannikiem Boga, kierowanym do ludzi.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Modlitwa Lutra

Postprzez Kazimierz » Pn paź 15, 2012 19:54

W modlitwie Lutra bardzo podoba mi się także wezwanie-prośba do Boga, aby postawił przy nas anioła, który ma nas strzec przed złem: "anioł Twój niech rządzi mną, aby zły wróg nie miał żadnej mocy nade mną"


No właśnie - mnie się też podoba do tego stopnia że uczyniłem to elementem codziennej modlitwy wieczornej.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron