Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Bledy w Biblii?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Bledy w Biblii?

Postprzez Laura » Wt paź 02, 2012 14:16

Biblia to ksiega pisana, wiec czy nie ma tam zadnych bledow, na przyklad w kwestiach historycznych, geograficznych, biologicznych czy fizycznych?
Laura
 
Posty: 134
Dołączył(a): N wrz 23, 2012 21:23
wyznanie: katolickie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Elżbieta » Wt paź 02, 2012 14:44

Lauro, Biblia nie jest podręcznikiem do nauki biologi, fizyki czy historii i nie można jej tak traktować. To Słowo Boże. Nie wiem czy oglądasz w telewizji programy o Biblii (nie pamiętam pod jakim tytułem) W każdym razie opowiadają one o poszukiwaniach archeologów miejsc występujących w Starym testamencie. I okazuje się, że jednak rzeczywiście one istniały.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Tomasz » Wt paź 02, 2012 16:50

Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez damianon » Wt paź 02, 2012 17:01



ale, tak jak napisała Elżbieta Biblia to nie jest podręcznik do przyrody i nauki tam zawarte mają nam przekazać prawdę o Bogu, pokazać historię zbawienia. Wielu rzeczy nie można traktować dosłownie tylko trzeba się zastanowić co Bóg ma nam przez daną opowieść do powiedzenia. Biblia nie jest dokumentem historycznym. Ale mogę się mylić.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Aleksander » Wt paź 02, 2012 19:59

Chyba różnie pojmojemy kwestie historycznosci Biblii. Jest ona jak najbardziej dokumentem historycznym, napisana w określonych etapach historii ludzkości przez prawdziwych ludzi, którzy opisali prawdziwe dzieje. To o czym powinniśmy powiedzieć, to że zawiera ona swój punkt widzenia i interpretacji historii świata. Można z nim nie zgadzać, ale zanim sie odrzuci należy zrozumieć perspektywę Biblijna. Jeśli odbierzemy Pismu historycznosc, to w pewnym sensie odbierzemy Bogu suwerennośc i panowanie nad stworzeniem. Uczhnimy z niej kolejną Eliade. Boga oderwanego od naszego świata.
Perspektywa Biblijna jest opisana swoim językiem. Nie jest on trudny. Wystarczy się wczytac od początku do końca. Wiele błędów się wkrada kiedy tekst jest wyrwany z kontekstu.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Jacek » Wt paź 02, 2012 20:23

Biblia natchnione Slowo Boga, samo stwierdzenie o omylnosci Biblii, jest grzechem. Czyli Bog sie pomylil ? Szczescie ze tu narazie niema forumowicza z Synodu Wisconsin, dopiero by byla awantura !!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez damianon » Wt paź 02, 2012 20:39

nie mówię Jacku, że Biblia jest omylna :)
Czyli nie wolno badać Bilblii metodą historyczno-krytyczną?

Ostatnio oglądałem na youtube.pl ciekawy wykład prof. Krzysztofa Paczosa pt. "Wyjście z religii" mówi on m. in. o tym właśnie jak się mają wydarzenia biblijne do realiów historycznych i że nie ma to żadnego znaczenia dla jej nieomylności. Nie wiem czy mogę podać linka tu na forum ale podaję. Jakby coś to do usunięcia.

Wyjście z religii cz.1
Wyjście z religii cz.2
Wyjście z religii cz.3
Wyjście z religii cz.4
Wyjście z religii cz.5
Wyjście z religii cz.6
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Laura » Śr paź 03, 2012 12:40

Jacek napisał(a): samo stwierdzenie o omylnosci Biblii, jest grzechem.


Dlaczego to jest grzechem Jacku? Ja myslalam ze pytac nalezy. A skad Ty Jacku mozesz wiedziec o nieomylnosci Biblii? Obrazek
Laura
 
Posty: 134
Dołączył(a): N wrz 23, 2012 21:23
wyznanie: katolickie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Kazimierz » Cz paź 04, 2012 10:30

Laura :
Dlaczego to jest grzechem Jacku? Ja myslalam ze pytac nalezy. A skad Ty Jacku mozesz wiedziec o nieomylnosci Biblii?


Bo Tak ,Jezus, Bóg Syn potwierdził to swoim autorytetem.Jeśli wierzę w Jezusa to muszę wierzyć w nieomylność biblii.
Tu się może narażę teologom,ale co prawda biblia jest osadzona w historii,ale nie jest dokumentem stricte historycznym,co nie znaczy że tam historii nie ma.

Głównym celem jest ukazanie zbawczego dzieła Boga .
Jest historią Bożej ingerencji,próbą nawiązania relacji ze swoim stworzeniem,by we właściwy czasie doprowadzić go pod krzyż.

Ale też w aspekcie utraconej relacji przez grzech Adama.

I biblii nie da się przyjąć rozumem.Biblię przyjmuje się wiarą.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Kazimierz » Cz paź 04, 2012 10:42

Mam taki dylemat.

W niektórych wierszach Biblii w modlitwach ,czy uwielbianiu to człowiek błogosławi Boga , ale mam opory ,bo przecież jestem jego stworzeniem,co prawda wykupionym,oddzielonym od grzechu,ale tylko jego stworzeniem.

Proszę teologów o ich opinie,zresztą nie tylko teologów. :)

Dopisuję-nie chce tworzyć nowych watków,chociaż tu temat tu nie pasuje.Proszę moderatora o zastanowienie się nad nowym wątkiem np:Sprawy problemowe,czy dyskusyjne.

A poza tym jak Laura będzie tworzyć coraz to nowe wątki to się rychło pogubimy.Może jeden wątek "Laura". :lol:
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron