Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 21:04

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 22:02

Odnośnie przygotowania i czucia się godnym do przyjęcia Sakramentu Ołtarza: Mały Katechizm:
"Kto godnie przyjmuje ten Sakrament?
Post i zewnętrzne przygotowanie się jest zaiste pięknym, powierzchownym zwyczajem, lecz ten tylko jest prawdziwie godny i należycie przygotowany, kto ma wiarę w te słowa: Za was się daje i wylewa na odpuszczenie grzechów. Kto zaś tym słowom nie wierzy lub powątpiewa, ten nie jest godny i nie jest przygotowany, gdyż owe słowa: "Za was" wymagają serc prawdziwie wierzących. "

Chyba wiarę w ofiarę Chrystusa za nasze grzechy ma każdy luteranin?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 21:06

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 22:03

Dzięki serdeczne za odpowiedź, od tej pory nie będę miała, żadnych względów dla żadnej osoby - chociaż wg. mnie to mało po Chrześcijańsku
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 21:08

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 22:38

Drogi Dagozo- Ale co jest powodem; ze czasami jest tak niska frekwencja komunikowanych osob? gdzie tkwi blad?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Dagóza » Wt kwi 13, 2010 21:13

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 00:11

Drogi Vikingu - mnie jest to trudno zdiagnozować. Chociaż w różnych rejonach kraju, sytuacja nie jest taka sama. Sam pamietam szok, jaki przeżyłem patrząc na nabożeństwa w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Kilka niedziel jedna po drugiej, nabożeństwa z Komunią, a zawsze przystępowało do Ołtarza więcej niż 50 % uczestników nabożeństwa. Dla mnie człowieka z Cieszyńskiego było to istotne novum, bo w mojej rodzimej Parafii taka frekwencja pojawiała się przy "pospolitym ruszeniu" w okolicy świąt. W moich rodzinnych stronach jest to siła tradycji ukształtowanej w niedobry sposób. To są doświadczenia pokoleniowe. Być może na cieszyńskim w jakimś stopniu zaważyły na tym ruchy przebudzeniowe w Kościele, które nadmiernie akcentowały konieczność nawrócenia, a pracę duszpasterską skupiły na głoszeniu Słowa uznając jego prymat nad Sakramentami. Być może w którymś momencie zabrakło tam docenienia roli Sakramentów jako środków łaski, dostrzegając w nich jedynie symboliczne czynności kościelne.

Można nie raz odnieść wrażenie, iż apel Reformatora o większą częstotliwość przystępowania do Sakramentu został przez wielu opatrznie zrozumiany. Swego czasu uczyłem się, iż w dobie przedreformacyjnej ludzie żyli niosąc w umysłach wypaczony obraz Boga widząc w nim jedynie sędziego i tyrana. Taki Bóg nie był przedmiotem uwielbienia lecz strachu. Do tego Kościół też często w swym zwiastowaniu mówił więcej o karach za niegodne spożywnie Sakramentu, niż błogosławieństwie jakiego dostepuje wierzący. Skutek tego był taki, iż wielu przystępowalo do Stołu Pańskiego raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. W takiej sytuacji Luter nawoływał by ludzie przystępowali do Stołu Pańskiego przynajmniej kilka razy w roku. Dla wielu ludzi to kilka razy stało sie obowiązującą zasadą. W tym kontekście nasuwa się stwierdzenie, iż ludzka percepcja myśli może być wybiórcza, bo wielu nie zauważą, iż Luter powiedział też o Wieczerzy Pańskiej, że powinna być codzienną strawą chrześcijanina[/b]
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 21:16

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 00:47

Drogi Dagozo- Dzieki. No dosyc ciekawa sprawa. Ale tam w Cieszynskim szczegolnie w Beskidach wsrod luteranskich gorali/konserwatystow/ powinna byc szczegolnie pielegnowana komunia. Bylo kiedys powiedzenie: Twardy jak Luterska wiara w Cieszynskim.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Remigius » Wt kwi 13, 2010 21:19

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 12:21

Oczywiście nie chodziło mi o automatyzm na zasadzie "jak oferują - to biorę". ani o to żeby Wieczerzę po prostu "zaliczyć".
Jeżeli czytam, że rodzi się w kimś motywacja przyjmowania Komunii, żeby to tak smutno nie wyglądało, jak jedna osoba przyjmuje, to widzę, że jako ewangelik dość świeży (rok po konwersji) nie rozumiem "mentalności komunijnej" naszych współwyznawców.
Przecież jeżeli się wierzy w obecność Jezusa w Sakramencie, to czy przekonanie to nie wzbudza pragnienia właśnie tego rodzaju jedności z Nim (communio). O.K. W ewangelii nie jest powiedziane, ile razy do roku należy Komunię przyjmować. Myślę jednak, że taka reglamentacja, gdyby miała miejsce, byłaby podobna do przykazania: "Masz kupować żonie kwiatka 4 razy w roku", dlatego jej w Biblii nie ma. Sakrament to rzeczywistość łaski, ale i miłości, dlatego sprzeciwia się ona reglamentacji.
Chciałbym jednak wiedzieć, tak z ciekawości, nie żeby kogoś krytykować, co się dzieje w głowie/sercu ludzi, którzy uczestniczą w nabożeństwie z Wieczerzą i a priori, znaczy wychodząc z domu zakładają (wiedząc, że takie nabożeństwo będzie odprawione), że do Komunii nie przystąpią. Na czym polega wtedy ich uczestnictwo w takim nabożeństwie. Jak się czują? Mi się narzuca, że uczestnictwo takie jest niepełne, bo "korzysta się" wprawdzie ze Słowa, a nie z Sakramentu. Niepełność takiego uczestnictwa powinna być raczej wyjątkiem, niż regułą. Co jednak myśli taka osoba? Zakłada, że ci bardziej pobożni/dewocyjni będą się teraz spowiadać i przyjmą Komunię, a ja po chrześcijańsku będę to tolerował tupiąc z nogi na nogę i czekając, kiedy się to skończy?
Jak powiedziałem, nie rozumiem jeszcze ewangelickiej mentalności komunijnej. Zjawisko mnie intryguje, bo jest dla mnie nowe, wręcz kuriozalne, bo większość mojej ewangelickiej przygody to kościół niemiecki, gdzie przeginają w drugą stronę, bo nie akcentuje się spowiedzi, a do Komunii przystępuje się masowo. Jak jeden mój znajomy zauważył, w Niemczech są sami święci i spowiadać się nie muszą. No cóż. Co kraj, to obyczaj, jak widzę.
Remigius
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:43
Lokalizacja: Szczecin
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 21:23

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 12:34

Wydaje mi się, że czy się przystępuje do Komunii czy nie, jeżeli jest spowiedź to każdy się spowiada. Przecież w życiu codziennym w domowych pieleszach (i nie tylko), spowiadasz się co dzień, a nawet po kilka razy dziennie, ilekroć czujesz, że źle postąpiłeś i pragniesz wybaczenia Bożego i wspomożenia Bożego i siły do poprawy. Oczywiście, że taka spowiedź ma całkowicie inną formę, ale sądzę, że jest równie ważna, jak ta w Kościele w obecności Księdza
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 21:27

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 17:51

Często słyszę błędny pogląd w naszym kościele że Sakrament Ołtarza, staje sie prawdziwym sakramentem dzięki wierze przyjmującego (co jest oczywiście sprzeczne z wykładnią zawartą w Księgach Wyznaniowych!). Czy też sę zetknęliście z podobną, błędną nauką?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 21:28

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 19:54

Czasem wydaje mi się że jesteśmy kościołem jeszcze unijnym a nie luterańskim
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jakub » Wt kwi 13, 2010 21:31

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 22:57

Paweł napisał:
Często słyszę błędny pogląd w naszym kościele że Sakrament Ołtarza, staje sie prawdziwym sakramentem dzięki wierze przyjmującego (co jest oczywiście sprzeczne z wykładnią zawartą w Księgach Wyznaniowych!). Czy też sę zetknęliście z podobną, błędną nauką?


Pawle - takie bzdury znalazłem w ulotkach jeden z parafii, której proboszczem jest pewien biskup...

Ale bez nazwisk,mogę co najwyżej na priv napisać
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron