Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pochwycenie Kościoła

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 06:55

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 21:50 Temat postu: Wolnosc mysli

Tylko ta wolnosc mysli musi odpowiadac dogmatyce luteranskiej; a nie dowolnej interpretacji.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Filipo » Wt kwi 13, 2010 06:56

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 22:50 Temat postu: Re: Wolnosc mysli

Viking napisał:
Tylko ta wolnosc mysli musi odpowiadac dogmatyce luteranskiej; a nie dowolnej interpretacji.



Kościół Ci się Viking pomylił. Kongregacji ds. Wiary musisz poszukać gdzie indziej.
Filipo
 
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Filipo » Wt kwi 13, 2010 06:58

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 23:02

Zerknąłem na posty kolegi ze Szwecji i znalazłem m.in takie jego wypowiedzi:

Konwersja i co dalej ... Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 19:14 Temat: Dot. Konwersji
Kazdy czlowiek rodzi sie wolnym. Kazdy ma prawo do swoich pogladow.


Wysłany: Nie Mar 28, 2010 22:22 Temat postu: POLEMIKA Z INOWIERCAMI
wydawanie opini o pogladach innych Staroluteran powinno byc bezwglednie zabronione.

To w końcu jak Viking? Bo ja się pogubiłem...
Filipo
 
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Filipo » Wt kwi 13, 2010 06:59

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 23:06

Wracając zaś do tematu, chciałem Cię Viking poprosić o napisanie na forum co dogmatyka luterańska (z podaniem źródeł) mówi o pochwyceniu koscioła, a co jest tematem wątku. Proszę Cię o merytoryczną wypowiedź w temacie, w którym sie pojawiłeś.
Filipo
 
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 07:00

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 23:42

Vikingu - Filipo nie głosi tutaj żadnych poglądów sprzecznych z nauką luterańską, a jedynie zadał konkretne pytanie dot. pochwycenia kościoła. Napisał również, iż "odniósł wrażenie", że te tematy traktuje się jako niewygodne i omija się je. To jest opinia prywatna Filipo do której ma prawo i również może ją przedstawić na tym forum. Widzę, że zrobił to z tego względu, że poszukuje odpowiedzi.
Proszę zatem, aby dalsze wypowiedzi były merytorycznymi odniesieniami się do poruszonego wątku.

Moim zdaniem, Kościół nie "unika" tych tematów, ale może nie przywiązuje do nich dużej wagi. Niezaprzeczalne jest, iż zostaniemy "pochwyceni" ale jak to się stanie - tego już nie wiemy i chyba nie jest to tak istotne.
Nie mniej - jak powiedziałem wcześniej - rozważania na ten temat uważam za ciekawe i jeżeli tylko znajdę coś konkretnego - natychmiast się tym podzielę.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 07:03

Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 08:29

Vikingu, przykro mi, ale nie masz racji. Każdego człowieka interesuje jak to się stanie, każdy by chciał wiedzieć jak to będzie wyglądało i każdego ten temat nurtuje. Oczywiście, że tak naprawdę do niczego nam takie dociekanie nie jest przydatne i tak naprawdę nic nam nie da, co najwyżej może się okazać, że jest tyle samo warte co określanie daty końca świata przez niektórych. To są sprawy ostateczne i nam nic do tego. Gdyby to miało jakieś istotne znaczenie, to sądzę, że Jezus powiedziałby coś więcej. Naszym zadaniem jest żyć tak, jak by to miała być nasza ostatnia chwila, naszym zadaniem jest naśladowanie naszego Pana, naszym zadaniem jest, aby nasze"lampy były zawsze zapalone", żebyśmy w każdej chwili byli gotowi.
Sądzę, że Pan Jezus powiedział nam o tym ku przestrodze, żebyśmy zawsze pamiętali, że to może być nasza ostatnia godzina.
My jesteśmy Luteranami i nikt nam nie zabrania własnych poszukiwań, nikt nam nie zabrania mieć własnego zdania. Nie jesteśmy członkami KRK, gdzie są odgórne wytyczne dotyczące tego, jak mamy myśleć. U nas duchowni są od tego, by korygować nasze błędne myślenie, i ewentualnie nakierowywać na właściwe tory. Duchowni są od tego, by naświetlać tło historyczne (między innymi). Gdyby było jak mówisz, to wszelkie dyskusje by były zbędne i niedopuszczalne i na tematy teologiczne wypowiadali by się sami księża, a przecież tak nie jest, bo niejednokrotnie sam zabierasz w tych tematach głos.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 07:08

Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 08:33 Temat postu: Do FILIPO

Do Filipo- Zaden kosciol mi sie nie pokrecil. Jestesmy konserwatywnymi Staroluteranami. Naszym zadaniem jest stanie na strazy ortodoxi luteranskiej. Jako bystry obserwator sam bys przyznal ze wspomniana przez Ciebie cyt: Kongregacja ds.Wiary by sie w Kosciele Luteranskim przydala; ktora by dzialala przy SFL. Część postu usunięta - nie na temat. Co do tematu; Pochwycenie Kosciola; jezeli bym szukal odpowiedzi to w pierwszej kolejnosci udal bym sie do mojego proboszcza; lub skontaktowal sie z teologiem. Moim mottem jest: WIARA W BOGA I PRACA. Pozdrawiam
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 07:08

Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 08:43 Temat postu: DROGA ELU

Oczywiscie Elu poniekad masz racje. Ja nie mam problemu z interpretacja Biblii- tam jest wszystko jasno powiedziane.
Część postu usunięta - nie na temat.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 07:10

Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 09:50

Jacku, ten wątek nie jest właściwym miejscem na Twój post. Mamy tu dyskutować o pochwyceniu
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Aleksander » So lis 13, 2010 22:50

No to może trochę wszystkich zaintryguje. Ogólnie poglądy na eschatologię dzielą się na 3 stanowiska: amilenijne, postmilenijne i premilenijne. To ostanie uważam za herezje ostanich czasów (jakiś 100 lat). Wiele chrześcijan fascynuje się właśnie tym ostatnim: oczekują na nawrócenie Izraela, armagedonu, pochwycenia i innych cudów. Tradycjnym poglądem jest amilenizm. Jednak nowe odkrycia biblijne zmodyfikowaly tradycyjne stanowisko i tak powstał postmilenizm albo pozytywny amilenizm. Jestem zwolennikiem tego ostatniego. Wierzę, ze teksty mówiące o rychłym przyjściu Pana Jezusa odnosiły się do roku 70 n.e. - zburzenia Jerozolimy, czyli sądu Bożego nad Izraelem i ostatecznym odrzuceniem narodu Zydowskiego. Ks. Objawienia prawie w większości opisuje właśnie ten sąd (opisuje wydarzenia osądzenia Izraela w 70 roku). Zainteresowanych szczególami zapraszam do artykułu na stronie naszego kościoła: http://kalwini.pl/postmilenizm.php
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron