Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ULC

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

ULC

Postprzez Aleksander » Cz sty 12, 2012 00:17

Staram się regularnie odwiedzać stronę Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego. Kiedyś zwrócił moją uwagę na ten kościół artykuł na ekumenii.pl Kilka rzeczy bardzo przyciągają moją uwagę. Po pierwsze bardzo odważnie potraktowali dziedzictwo Kościoła Wschodniego, znanego ukraińcom jako ich własne. Dlatego ze zmianami wprowadzili liturgię Jana Chryzostoma. Po drugie nie zapominają o tradycyjnych obrzędach świątecznych, np. poświęcenie pisanek na Wielkanoc, które robią publicznie i tym samym świadczą otoczeniu o wierzy w Ewangelie. Podobnie podeszli do strojów liturgicznych, gdzie np. diakoni noszą stuły zawieszone przez ramię. Zarazem Kościół jest niesamowicie ewangelizacyjny, Rosną jak na drożdżach. Maja seminarium. No są bardzo odważni w swojej konfesyjności. Już na pierwszej stronie w krótkim wyznaniu wiary napisali, że wierzą iż Bóg stworzył świat w 6 dni (24h - dzień) oraz odrzucają wszelką ewolucję, jako niezgodną z nauczaniem Pisma. Co wy na to?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ULC

Postprzez Elżbieta » Cz sty 12, 2012 00:29

Takiej odwagi należy życzyć i u nas, tylko my bardzo nie lubimy się pokazywać światu :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ULC

Postprzez Tomasz » Cz sty 12, 2012 00:39

No są bardzo odważni w swojej konfesyjności.


Tego zaczyna brakować w kościołach luterańskich. Coraz częściej słyszy się głosy, że ze swoją wiarą, należy się zamknąć w swoich czterech ścianach i absolutnie nie pokazywać się światu, bowiem może to kogoś urazić.

Znalazłem w sieci stronkę-bloga z informacjami o Ukraińskim Kościele Luterańskim http://infokosciol.blox.pl/2008/06/Ukrainski-Kosciol-Luteranski-Bizantyjski.html

UKL należy do Konfesyjnej Konferencji Ewangelicko-Luterańskiej - czyli jest w unii z Synodem Wisconsin.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ULC

Postprzez Agnes » Cz sty 12, 2012 14:49

Dziedzictwo Kościoła Wschodniego to wielki skarb chrześcijaństwa. Na przykład mnie bardzo interesuje hezychazm jako zapomniana tradycja modlitewna. Niejednokrotnie irytujący wydawał mi się prozelityzm KRK w stosunku do chrześcijańskiego Wschodu.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ULC

Postprzez skomplik » Pt sty 13, 2012 22:58

Mistyka, Liturgia, Śpiewy, Czotka i wiele innych elementów we Wschodnim Chrześcijaństwie jest niezwykłe - również patrzenie na małżeństwo jako doświadczenia mistycznego jest czymś niesamowitym - osobiście bardzo sie ciesze z tego że ewangelicy na Ukrainie poszli w tym kierunku - wolności Ewangelii (w rozumieniu takim że nie jest ona skrępowana Tradycją) a równocześnie pewnego rodzaju zafascynowanie tą Tradycją.
Wiadomo może ile ich jest i jak dużo mają Zborów... yyy.... tzn. Kościołów... znaczy się ... Cerkwi! ;) (heheh, na jedno wychodzi).

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  


Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron