Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Liturgia godzin - dla kogo?

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez student » Cz kwi 08, 2010 08:48

Wysłany: Nie Mar 21, 2010 01:03

Chciałbym się dowiedzieć, od osób zajmujących się tematem, czy prowadzone są prace nad częściami zmiennymi (modlitwy, teksty liturgiczne, rozważania, antyfony na poszczególne dni w różnych okresach liturgicznych) do Liturgii Godzin, którą można pobrać na oficjalnej stronie Kościoła. Za odpowiedź z góry dziękuję.
student
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 22:39
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Tomasz » Cz kwi 08, 2010 08:50

Wysłany: Nie Mar 21, 2010 01:14
Witam serdecznie nowego użytkownika

Co do pytania, to niestety nie wiem czy takie prace są prowadzone ale oczywiście postaramy się dowiedzieć.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez student » Cz kwi 08, 2010 08:51

Wysłany: Nie Mar 21, 2010 17:01
dziękuję za odpowiedź i czekam na informacje.
student
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt kwi 06, 2010 22:39
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Tomasz » Cz kwi 08, 2010 08:53

Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 15:04

Przepraszam, że tak długo ale niestety nic konkretnego nie udało mi się ustalić. Tego typu sprawy winny chyba należeć do kompetencji Komisji Liturgicznej KEA - jednak nie mamy informacji aby Komisja tym się zajmowała.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez unijny » Pt sty 21, 2011 23:52

Witam, jako że to mój pierwszy post na niniejszym forum... :-)

Marzę o tym, aby w Polsce ukazała się choć namiastka Brewiarza opracowanego przez Ewangelickie Bractwo św. Michała. W Niemczech nawet rzymscy katolicy spoglądają na tę księgę "zazdrosnym" okiem...

Oto link do opisu księgi na stronie wydawnictwa:
http://www.vier-tuerme-verlag.de/Liturg ... nbuch.html

I do samego bractwa, które choć ma charakter unijny (ba, wręcz ekumeniczny) propoaguję wśród ewangelików duchowość wysokokościelną:
https://www.michaelsbruderschaft.de/

Pozdrawiam!
unijny
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 23:43
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Tomasz » So sty 22, 2011 00:08

Witam serdecznie Unijnego :)

Marzę o tym, aby w Polsce ukazała się choć namiastka Brewiarza opracowanego przez Ewangelickie Bractwo św. Michała. W Niemczech nawet rzymscy katolicy spoglądają na tę księgę "zazdrosnym" okiem...


Również o tym marzymy. Może pomyślimy nad podjęciem jakiś działań w tej sprawie ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Wędrowiec » So sty 22, 2011 19:24

unijny napisał(a): W Niemczech nawet rzymscy katolicy spoglądają na tę księgę "zazdrosnym" okiem...


Pozostając w Polsce, to i tutejsi katolicy spoglądają zazdrosnym okiem nie tylko na tę księgę, ale również na jednolity i w miarę sprawnie ułożony Śpiewnik Ewangelicki w postaci, w której KRK w Polsce nigdy się nie doczeka.

Co do samych Nieszporów, to ciekawi mnie czy są one podobne do tych w KRK. W miejscach, gdzie grałem, to były one praktykowane, no ale tradycja ich odprawiania zanika i przychodziło dosłownie kilka osób...
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez fiodor » Cz lis 17, 2011 23:36

Tomasz napisał(a):Witam serdecznie Unijnego :)

Marzę o tym, aby w Polsce ukazała się choć namiastka Brewiarza opracowanego przez Ewangelickie Bractwo św. Michała. W Niemczech nawet rzymscy katolicy spoglądają na tę księgę "zazdrosnym" okiem...


Również o tym marzymy. Może pomyślimy nad podjęciem jakiś działań w tej sprawie ?


Pozwolę sobie odgrzać ten temat, bo bardzo lubię tę formę modlitwy.
Może znalazłaby się grupa studentów na ChAT gotowych do przetłumaczenia tego brewiarza?
W sumie niekoniecznie muszą to być studenci, a tak na dobrą sprawę teksty psalmów są już przetłumaczone, jedynie wszystkie modlitwy, antyfony itp. trzeba byłoby "spolszczyć".
Może Wspólnota św. Pawła powinna pomyśleć o czymś w tym kierunku? ;)
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Tomasz » Cz lis 17, 2011 23:43

Zajrzyj na stronę Wspólnoty http://www.wspolnota.konfesyjni.pl/lg.php Coś takiego jest chyba w fazie tworzenia, ale na razie bardzo szczątkowej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia godzin - dla kogo?

Postprzez Kamil M. » Wt sty 10, 2012 20:35

Chciałbym się podzielić z wami, czymś co przygotowałem/uję. Najpierw kilka słów wstępu - popchnęło mnie do tego (a) w zasadzie brak dostępnej liturgii godzin KEA, który wszakże jest głównym Kościołem protestanckim w Polsce i od niego takiej publikacji należałoby się spodziewać (więc jeśli on takiej nie wydał, to do kogóż się zwrócić! ujmując dramatycznie) oraz (b) zainteresowanie anglikanizmem. Za podstawę tłumaczenia wziąłem Modlitewnik Episcopal Church USA nie dlatego, że zgadzam się z tym Kościołem (tzn. tym co się w nim wyrabia od jakiegoś już czasu), ale dlatego że nie mam zastrzeżeń do tekstów jakie znalazłem w Modlitewniku, a liturgia mi się podoba. Oddaję zatem szkic do komentarzy i ewentualnego użytku prywatnego.

Oto on: http://dl.dropbox.com/u/22038711/Codzie ... 0szkic.pdf [PDF, 30 stron, 153 KB]

Podstawa przekładu: http://justus.anglican.org/resources/bcp/mp2.pdf
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Liturgia godzin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron