Jak ktoś ma czas to polecam wysłuchanie audycji
Jedynie Program Drugi Polskiego Radia ratuje honor polskich mediów publicznych które są finansowane z abonamentu. Dla Dwójki warto płacić go opłacać. Oczywiście to moje zdanie i pewnie nie każdy lubi (jak to moi znajomi mówią) "nudziarstwo dla emerytów". Jednak profesjonalizm i rozległa wiedza redaktorów nie tylko na tematy związane z muzyką klasyczną są bezdyskusyjne i wybitnie ponad poziomem reprezentowanym przez resztę polskich mediów prywatnych i publicznych.
Audycję polecam ze względu na osobę J.S Bacha który, jak pewnie większość użytkowników wie, był pobożnym ewangelikiem i warto jak najczęściej jego postać wspominać.
"
200 kantat Jana Sebastiana Bacha - reaktywacjaW latach 1991–1994 profesor Perz nagrywał dla Programu Drugiego Polskiego Radia cykl audycji poświęcony kantatom Jana Sebastiana Bacha. Później kilkakrotnie powtarzaliśmy go na naszej antenie. Obejmuje on komentarze do większości kantat kościelnych lipskiego kantora, choć audycji o wielu z nich wówczas zabrakło. Przyczyny były prozaiczne: na początku lat 90. nie istniały lub nie były dostępne w Polsce nagrania części z tych dzieł. Profesor Perz wykorzystywał przede wszystkim płyty wydawane w latach 70. i 80. przez Gustava Leonhardta i Nikolausa Harnoncourta.
Dziś, choć zachowały niewątpliwą wartość historyczną, brzmią one już archaicznie. Właśnie z tego powodu, a także po to, by móc przedstawić aktualny stan badań nad spuścizną kantatową Bacha oraz zaprezentować omówienia pominiętych przed laty kantat, poprosiliśmy profesora Perza, by raz jeszcze zarejestrował cały cykl.
Od 2 grudnia 2012, czyli pierwszej niedzieli adwentu, o godz. 9.05, zapraszamy do słuchania nowych audycji z cyklu "200 kantat Jana Sebastiana Bacha". Tak jak przed laty, kantaty omawiane będą zgodnie z porządkiem roku liturgicznego; każda z nich odpowiadać będzie danej niedzieli lub świętu.
Profesor Perz w nowych komentarzach opowie o kontekście historycznym, a przede wszystkim religijnym i liturgicznym, przytoczy stosowane czytania, przedstawi własne tłumaczenia tekstów, zinterpretuje symbolikę zawartą w dziełach Bacha. Tym razem wykorzystywać będzie przede wszystkim nagrania, których dokonał Masaaki Suzuki ze swoim Bach Collegium Japan oraz plejadą europejskich i japońskich solistów śpiewaków."
http://www.polskieradio.pl/8/192/Artyku ... eaktywacja