Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Gdzie sa jasne deklaracje

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Elżbieta » Cz lut 09, 2017 18:59

Tyle razy pisałam, że zostałam sama I w związku z tym zmieniły się cele tego forum. Ja pragnę pomagać ludziom poszukującym swojej drogi, a nie pragnę wojowania.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Herbert » Cz lut 09, 2017 19:39

Elżbieta napisał(a):nie pragnę wojowania.

OK, więc to się chyba wycofam z tego forum.
Ale pamiętaj: "Nasza walka nie toczy się przeciw ciału i krwi, ale przeciw mocom tego świata i duchom zła." (Ef 6, 12)
Herbert
 
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Elżbieta » Cz lut 09, 2017 19:56

Byli tacy co wojowali i wydaje mi się, że niewiele osiągnęli. Wszyscy się wycofali, zostałam sama. Ja nie umiem wojować, i nie mam czasu ani sił na różne zebrania więc obrałam inną drogę.
Ja nie bronię nikomu stwarzania jakiś frontów, chcecie, to piszcie sobie różne deklaracje, ale nie wymagajcie tego ode mnie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Elżbieta » Cz lut 09, 2017 23:11

Co robić dalej? Nie wiem jak Wy, ale ja nadal będę robiła to co teraz robię tj jak Win napisał, będę się zajmowała pracą u podstaw i jednocześnie będę nadal pilnowała porządku. Dlaczego? Otóż jak mówiły mi różne osoby, jest to jedyne forum, gdzie się dobrze czują, gdzie nikt nie będzie ich wyśmiewał, gdzie nie spotkają się z wrogością. Robię po prostu to czym miał się zajmować mój tata, tylko, że zajął się właśnie polityką i później żałował swego kroku do końca życia. Miał być dla tych co na dole i miał do tego predyspozycje, ale zajął się nie tym co potrzeba.
Jest wiele osób poszukujących i sądzę, że ktoś się powinien nimi zająć. Oczywiście, że nie mam wykształcenia teologicznego i wielu rzeczy nie wiem, dlatego też byłabym bardzo wdzięczna, gdybym nie została sama na forum, bo zespołowo możemy być bardziej pomocni. Wiem, że wiele osób pyta o to co już było niejednokrotnie omawiane, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość i odpowiadać za każdym razem jak najbardziej wyczerpująco.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Herbert » Pt lut 10, 2017 08:26

Tak Elzbieto, teraz Cie rozumiem. Przepraszam Cie za wszelkie objawy niecierpliwosci z mojej strony. Dzieki za wszystko - a nasze trudne sprawy powierzmy Panu Bogu.
Herbert
 
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Anna Maria » Pt lut 10, 2017 20:23

WIN32, HERBERT
Dopóki przekonani chrześcijanie luterańscy pozostają w strukturach liberalnych i unionistycznych, dopóty nie będą oni mogli tam przeforsować swojego stanowiska, a konfesyjny luteranizm po cichutku utonie tak samo jak w niemieckich Kościołach krajowych zrzeszonych w EKD – czy to przez wzrastającą większość zwolenników „ducha czasów” czy też przez szantaż finansowy.[...]

Góra do Mahometa nie przyjdzie, raczej Mahomet do góry, wiec może warto się zainteresować LEKAW - Luterański Ewangelicki Koscioł Augsburskiego wyznania w Republice Czeskiej. Ale ma swoje zbory w: Bystrzycy, Czeskim Cieszynie, Gródku i Trzyńcu. (jest tam bp Jan Niedoba , no i pastor J.Retmaniak).
LEKAW chyba bliżej niż SELK, no i kwestia językowa.

Na tym portalu nie pojawi się żaden lider, ani duchowny luterański. To jest portal juz fikcyjny. Cały zespól redakcyjny "nie ma czasu", to są figuranci. Obawiam się, ze ten portal to taka "przybudówka" KEA (obecnie, bo dawniej, sądzac po wpisach, było inaczej), rodzaj "bezpiecznika" dla sfrustrowanych ewangelików pragnących wyznawać konfesyjny luteranizm, a władze KEA dzięki temu portalowi mogą obserwować sytuacje i nastroje. Koniecznie trzeba utworzyć NOWY PORTAL, z administratorem, "który będzie miał czas" dla wspólnej sprawy. Pozdrawiam
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Elżbieta » Pt lut 10, 2017 21:32

Anno Mario, nie jesteśmy żadną przybudówką, jakim cudem doszłaś do takich wniosków, nie mam pojęcia.
Ja nigdy nie byłam typem wojownika, ale sama zostałam, więc jak sobie wyobrażasz moja działalność wg Twoich upodobań?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Anna Maria » Pt lut 10, 2017 22:01

Elzbieto, mój komentarz w żaden sposób nie odnosi się do Twojej działalności na tym portalu. Jest odpowiedzią na refleksje Wina32 i Herberta. My, konfesyjni luteranie, tez zostaliśmy osamotnieni przez założycieli portalu. Wiec dlatego trzeba szukać wsparcia gdzies dalej.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Grzegorz » Pt lut 10, 2017 22:08

Z mojej perspektywy sytuacja wygląda tak: parafie w Warszawie są niestety mało konserwatywne. Zdecydowana większość wiernych nie ma nic przeciwko ordynacji kobiet, wielu bez żadnego sprzeciwu przyjęłoby wiadomość o pełnym zjednoczeniu z KER. Ciężko w takich warunkach myśleć o budowaniu nurtu konfesyjnego w KEA.
Niemniej, wydaje mi się, że w przypadku skrajnie liberalnych postulatów, w rodzaju homomałżeństw, takiej tendencji nie ma. Bardzo dużo wiernych jest w światopoglądowym centrum, które mógłbym w ogromnym uproszczeniu scharakteryzować stwierdzeniem: „Ordynacja kobiet spoko, ale LGBT - bez przesady.” W związku z tym widzę dla siebie dwie zasadnicze opcje:

1) Obrazić się na KEA i w kilka osób (bo nie wierzę, żeby 10 lub więcej osób w Warszawie się na coś takiego zdecydowało) starać się o przyjęcie do zagranicznego konfesyjnego Kościoła. Przy bardzo dużym szczęściu skończy się na jednym nabożeństwie w miesiącu w jakiejś wynajmowanej salce. Ze wspólnotą parafialną nie będzie to miało wiele wspólnego.

2) Przeboleć fakt, że nie utożsamiam się w pełni z polityką KEA i starać się dogadywać z osobami w "centrum". Utrzymywać z nimi kontakt i współpracować lokalnie w parafii, a od czasu do czasu mówić o swoim konserwatywnym spojrzeniu.


Na chwilę obecną wybieram opcję 2).
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Anna Maria » So lut 11, 2017 00:43

POCHODNA
to co przedstawiłeś, to bardzo pragmatyczne spojrzenie, zdrowy rozsądek, i to właściwie dzieje się aktualnie. Ale mnie marzy się wspólnota luteran, która posiadałaby jakąś wspólną poglębioną wizję naszej wiary i jej praktykowania. Żeby to nie była tylko taka świecka wspólnota, jak obecnie, skoncentrowana głównie na problemach parafii, diakonii, kawiarenki niedzielnej i Kola pań (nie nalezę).
Nie, nie musimy wstępować do zagranicznego konfesyjnego kościoła luterańskiego, ale chętnie widziałabym jakiegoś misjonarza, duchownego, ze staroluterańskiego kościoła, który np. raz w miesiącu przyjechałby z pogłębionym Słowem Bożym, może z rekolekcjami w Okresie Pasyjnym, może zainicjowałby wśród nas jakas wspólnotę (grupę) modlitewną, żeby nauczyc się wspólnie modlić , np. Psalmami, czy fragmentami Ewangelii, jednym słowem, chodzi mi o jakies pogłębienie luterańskiej duchowości i naszej luterańskiej tożsamości.
Komentator @Andrzej (jeżeli dobrze zapamiętałam) słusznie napisał, ze obecnie dążymy do jakiejś "ogólnoswiatowej religii". Może tak źle jeszcze u nas w Polsce nie jest, ale faktycznie , zaczynamy uprawiać w naszych kościołach jakiś ogólny, pozbawiony tożsamości ewangelicyzm, duchowni sa coraz bardziej poprawni i uniwersalni, żeby Broń Boże, nie narazić się linii narzuconej przez władze KEA i postepowych teologów z ChATu. (Partnerstwo ze Szwecja zobowiazuje!).
To taka moja refleksja.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wnioski i uwagi dot. forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości