Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Gdzie sa jasne deklaracje

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Elżbieta » So lut 11, 2017 07:00

Tak czytam i czytam co piszecie i odnoszę wrażenie, że Kościół Luterański znajduje się w Warszawie - tylko i wyłącznie, jednak pytanie, co z całą resztą kraju. Ok, przyjeżdża misjonarz do Warszawy raz w miesiącu i jak sądzicie, ile osób przybędzie i czy przyjedzie ktoś z innych części kraju?

Inna sprawa, czy rzeczywiście pogłębiony Luteranizm to modlenie się słowami psalmów i wersetami biblijnymi? Co z tymi wiernymi, którzy przekładają nad taki sposób, rozmowę własnymi słowami, którzy oprócz Modlitwy Pańskiej, Wyznania Wiary i Modlitwy Spowiedniej w kościele nie używają żadnych modlitewników ?

No i jeszcze jedna sprawa, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że oprócz Warszawy i Cieszyńskiego pozostałe parafie są bardzo niewielkie liczebnie, że czasem bywa tak, że na Nabożeństwo przychodzi 20 osób albo i mniej.

Co oznacza "pogłębione Słowo Boże" ? Czy uważasz, że np w Legnicy Słowo Boże jest wykładane bardzo powierzchownie, że tu rozważa się jedynie problemy parafii, a całe reszta czyli Słowo jest traktowane drugorzędnie ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Aleksander » So lut 11, 2017 09:51

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które nie zastępuje pierwszych, a raczej mogłoby iść w parze. Pisałem kiedyś o ELCE w Anglii. Jest to niewielka denominacja Luterańska, która utrzymuje bliskie relacje z Synodem w Missouri. Mają seminarium w Cambridge. Często bywa tak że bogate kościoły w USA sponsorują studentów z zagranicy. Warto by zachęcić w swoich parafiach osoby zastanawiający się nad powołaniem do udania się w takim kierunku. Natomiast konfesyjni jako grupa wiernych z KEA spokojnie mogli by nawiązać kontakty z ELCE w Anglii.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Martin76 » So lut 11, 2017 21:02

Już kiedyś pytałem i nie było odpowiedzi: jakim cudem liberalna Warszawa trzęsie całym waszym Kościołem? Przecież u was jest inny system zarządzania niż w KRK a liczebnie warszawscy luteranie to jakiś mały procent. Chyba że reszta kraju też żegluje w tym kierunku. AD Pochodna: a co powiedzieliby warszawscy parafianie na panią pastor lesbijkę? Myślę, że w ten sposób oswoili by się z tematem LGBTQ itd. Dla mnie jasne jest, że wątki LGBT pojawią się w dalszej kolejności ...
Martin76
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr wrz 30, 2015 13:05
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Gdzie sa jasne deklaracje

Postprzez Grzegorz » So lut 11, 2017 23:24

Martin76 napisał(a): AD Pochodna: a co powiedzieliby warszawscy parafianie na panią pastor lesbijkę? Myślę, że w ten sposób oswoili by się z tematem LGBTQ itd. Dla mnie jasne jest, że wątki LGBT pojawią się w dalszej kolejności ...


W sensie - żyjącą w jawnym związku z inną kobietą? Jestem pewien, że wielu opuściłoby parafię.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia strona

Powrót do Wnioski i uwagi dot. forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron