Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Seminarium sw. Pawla

Seminarium sw. Pawla

Postprzez Herbert » N lip 24, 2016 07:23

Witam. W ramach Spotkan BIblijnych czytalismy u nas w Lublinie prawie caly List do Rzymian - co prawda w malym gronie, ale kazdy mogl sie podzielic (nie tylko ksiadz) i kazdemu bardzo to pomoglo w rozumieniu (nie tylko glowa, ale tez sercem) podstaw naszej wiary. Po raz kolejny sie przekonalismy, ze Duch Swiety dziala przez slowa Biblii. Teraz jest przerwa az do pazdziernika, jednak czegos mi brakuje. Proponuje wiec rozpoczac czegos w rodzaju internetowego Seminarium sw. Pawla - czytajmy np. kolejny list Pawla, np. arcywazny akurat dzis List do Galatow (Galacjan) bardzo uwaznie po jednym rozdziale na tydzien i dzielmy sie na forum wrazeniami, pomyslami, doswiadczeniami dzialania Slowa Bozego w naszym konkretnym zyciu. Tym bardziej, ze mimo zbizajacej sie rocznicy Reformacji teologia Pawla coraz bardzie jest dzis kwestionowana (nie tylko przezruch Kubika), lekcewazona (w nauczaniu Kosciola urzedowego - nie tylko papieza Franciszka) lub przynajmniej pozostaje nieznana - i to rowniez wsrod ewangelikow! Co Wy na to? I pytanie do Administratora - jak to zrobic technicznie?
Herbert
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » N lip 24, 2016 07:30

Znakomity pomysł, popieram! Przez najbliższe dwa tygodnie nigdzie nie wyjeżdżam i będę miał dużo wolnego czasu, więc chętnie się dołączę :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Pn lip 25, 2016 19:32

A może zamiast jednego rozdziału na tydzień rozmawiać o dwóch-trzech wersetach na dzień?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Herbert » Wt lip 26, 2016 07:18

Dobrze, wiec zacznijmy:
Biblia Warszawska: List św. Pawła do Galacjan
1:1 Paweł, apostoł nie od ludzi ani przez człowieka, lecz przez Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który go wzbudził z martwych,
1:2 I wszyscy bracia, którzy są ze mną, do zborów Galacji:
1:3 Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego i Pana Jezusa Chrystusa,
1:4 Który wydał samego siebie za grzechy nasze, aby nas wyzwolić z teraźniejszego wieku złego według woli Boga i Ojca naszego,
1:5 Któremu chwała na wieki wieków. Amen.
Herbert
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Grzegorz » Wt lip 26, 2016 10:55

Dlaczego Paweł podkreśla swoje powołanie przez Chrystusa? Aby Galacjanie nie mniemali, że jego autorytet jest mniejszy niż autorytet Piotra, Jakuba czy Jana. Oto bowiem wśród Galacjan pojawiły się zwodnicze nauki [Gal 5, 4] i niektórzy chrześcijanie postrzegali Zakon jako podstawę usprawiedliwienia. I rzeczywiście, Dwunastu nie zabraniało obrzezania ani szabatu, stąd część wiernych mogła uznać, że uczynki te pozostają koniecznością. „Jakże to, Pawle? Piotr nie zakazywał nikomu obrzezania, a Ty nam zakazujesz?” Wszakże to co było stosowne do zachowania u chrześcijan pochodzenia żydowskiego nie musi być wcale pożyteczne dla chrześcijan w Galacji. Łatwo było oskarżyć Pawła o to, że nie ma autorytetu Apostoła, bowiem nie został powołany w gronie Dwunastu. Aby bronić się przed takimi zarzutami Paweł zaznacza na samym początku, że on również jest powołany bezpośrednio przez Chrystusa, natomiast później w drugim rozdziale dodatkowo uzasadnia, że jego autorytet jest taki sam jak Dwunastu.

A co oznaczają słowa: „aby nas wyzwolić z teraźniejszego wieku złego”? Czy czasy w jakich żyli Galacjanie były złe same w sobie? Czy też raczej chodzi o to, że w życiu doczesnym mamy styczność ze złem? Być może odpowiedź kryje się w Ewangelii Janowej, gdzie Chrystus tak mówi wstawiając się za swoimi uczniami w modlitwie do Ojca: „Nie proszę, abyś ich wziął ze świata, lecz abyś ich zachował od złego.” [J 17, 15]. Tak też chrześcijanie są wyzwoleni z wieku złego, nie poprzez zniknięcie ze świata, lecz poprzez uwolnienie od skutków zła, które czynią.

Korzystałem z homilii Jana Chryzostoma.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Herbert » Wt lip 26, 2016 20:41

1:6 Dziwię się, że tak prędko dajecie się odwieść od tego, który was powołał w łasce Chrystusowej do innej ewangelii,
1:7 Chociaż innej nie ma; są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą przekręcić ewangelię Chrystusową.
1:8 Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!
1:9 Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Jeśli wam ktoś zwiastuje ewangelię odmienną od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty!


Mocne słowa "Anatema" . "O rzeczy obłożonej klątwą rytualną. Nie wolno jej było używać ani nawet dotykać." (wg. Grecko-Polskiego Nowego Testamentu. Wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi" (wyd. Vocatio, Warszawa 1994, s. 882).
W Niemczech istnieje BEKENNTNISBEWEGUNG "KEIN ANDERES EVANGELIUM !" (Ruch Konfesyjny "Żadnej Innej Ewangelii!"). Członkowie oczywiście uchodzą za dysydentów (fanatyków) w ramach EKD. Czy nie można by tworzyć takiego ruchu też u nas?
Herbert
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Iwona » Śr lip 27, 2016 10:20

Herbercie, toż ja o tym samym myślałam zamieszczając ten mój "płomienny apel" w dniu 3 lipca 2016 w wątku 'Ordynacja kobiet' !!! Portal Konfesyjnych to za mało, żeby się sprzeciwić liberalnym 'ewangelikom tradycji luterańskiej', jak to się teraz mówi w Warszawie. Musimy KONIECZNIE utworzyć taki RUCH w naszych parafiach, żeby być widzialnym znakiem sprzeciwu, niech to będzie na początek chociaż parę osób w każdej parafii !!

We wrześniu odbędzie się w Wwie XXV Forum Kobiet Luterańskich, apeluję wiec, żeby przyjechało jak najwięcej pań - przeciwniczek Ordynacji prezbiteriackiej kobiet, i żeby na tym Forum nasz głos był słyszalny !!!!
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Herbert » Śr lip 27, 2016 19:29

1:10 A teraz, czy chcę ludzi sobie zjednać, czy Boga? Albo czy staram się przypodobać ludziom? Bo gdybym nadal ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusowym.
1:11 A oznajmiam wam, bracia, że ewangelia, którą ja zwiastowałem, nie jest pochodzenia ludzkiego;
1:12 Albowiem nie otrzymałem jej od człowieka, ani mnie jej nie nauczono, lecz otrzymałem ją przez objawienie Jezusa Chrystusa.
1:13 Słyszeliście bowiem o moim dawniejszym postępowaniu w żydostwie, że srodze prześladowałem zbór Boży i niszczyłem go,
1:14 I że prześcigałem w żarliwości dla żydostwa wielu rówieśników mojego pokolenia, będąc nader gorliwym zwolennikiem moich ojczystych ustaw.
1:15 Ale gdy się upodobało Bogu, który mnie sobie obrał, zanim się urodziłem i powołał przez łaskę swoją,
1:16 Żeby objawić mi Syna swego, abym go zwiastował między poganami, ani przez chwilę nie radziłem się ciała i krwi,
1:17 Ani też nie udałem się do Jerozolimy do tych, którzy przede mną byli apostołami
, ale poszedłem do Arabii, po czym znowu wróciłem do Damaszku.
1:18 Potem, po trzech latach, poszedłem do Jerozolimy, żeby się zapoznać z Kefasem, i przebywałem u niego dni piętnaście;
1:19 A innego z apostołów nie widziałem oprócz Jakuba, brata Pańskiego.
1:20 A pisząc wam to, Bóg świadkiem, nie kłamię.
1:21 Potem udałem się w okolice Syrii i Cylicji.
1:22 A osobiście byłem nieznany zborom Chrystusowym w Judei.
1:23 A tylko niektórzy słyszeli, że ten, który niegdyś nas prześladował, teraz szerzy wiarę, którą dawniej zwalczał,
1:24 I wysławiali Boga za mnie.
Herbert
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez anolis » Śr lip 27, 2016 22:55

Myślę że dobrze byłoby przenieść ten wątek do działu o Biblii.
anolis
 
  

Re: Seminarium sw. Pawla

Postprzez Herbert » Cz lip 28, 2016 08:03

anolis napisał(a):Myślę że dobrze byłoby przenieść ten wątek do działu o Biblii.

Jestem za - przeniescie!
Niestety z braku zainteresowania zapauzuje teraz na jakis czas.
Herbert
 
  

Następna strona

Powrót do Wnioski i uwagi dot. forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron