Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Widzi mi się, widzi wam się.....

Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Adso » Pt lip 13, 2012 23:14

Widzi mi się, że nie do końca rozumiem słowo "konfesyjni" w adresie tego forum?

Wszak słowa znaczą to, co znaczą, czyli....

Według Słownika Języka Polskiego:

Konfesja to:

1. «wyznawana religia»
2. «spowiedź, zwierzenie»
3. «przedsionek przed grobem męczennika znajdującym się pod ołtarzem głównym»
4. «grobowiec męczennika zawierający jego relikwie, znajdujący się wewnątrz kościoła; też: ozdobna obudowa takiego grobowca w formie baldachimu»
• konfesyjny • konfesyjność


Może zatem warto wrócić do re-definicji tego, co chcecie powiedzieć o sobie innym? Według powyższego paradygmatu "konfesyjni" znaczy tyle, co "wyznaniowi".... Ale czy rzeczywiście o to chodzi?

Edycja:
Może lepiej moje pytanie warto by zadać w temacie pt. Wnioski i uwagi dot. forum?
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Elżbieta » So lip 14, 2012 00:43

Tak, masz rację, to jest forum wyznaniowe
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Adso » So lip 14, 2012 14:32

Hm, to może inaczej? W nagłówku tej strony znajdują się napisy "Konfesyjny Portal Luterański" oraz "Konfesyjne Forum Luterańskie" - i wszystko jest jasne jak słońce.

Znajduje się tam jednak również, napisane pięknym gotykiem, określenie "konfesyjni". I tego właśnie nie rozumiem, bo przecież konfesyjni są wszyscy: i katolicy, i prawosławni, i baptyści itp. Co zatem szczególnego ma powiedzieć o Was to słowo, komuś, kto tu zagląda po raz pierwszy?
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Elżbieta » So lip 14, 2012 15:43

"Konfesyjni" - to nazwa
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Adso » Śr lip 18, 2012 18:28

W wątku zatytułowanym "Co to jest konfesyjność?" Admin Tomasz napisał m.in. "Specjalnie wydzieliłem ten wątek - aby rozmawiać tutaj o kwestii konfesyjności..." A Ty mi Elżbieto odpowiadasz: "Konfesyjni - to nazwa". To mi wygląda na spławianie "klienta" zdającego niewygodne pytania.
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Elżbieta » Śr lip 18, 2012 22:36

Konfesyjny oznacza jak słusznie zauważyłeś: wyznaniowy (między innymi). Jest to forum wyznaniowe luterańskie. W ten sposób nazwaliśmy nasze forum: Konfesyjni. Co mam Ci jeszcze wyjaśnić ?
Są również inne fora wyznaniowe, między innymi forum o nazwie: "Protestanci", "Luteranie Forum", "Defragmentacja". Nasze - to "Konfesyjni"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez damianon » Cz lip 19, 2012 08:46

Konfesyjnosc w odniesieniu do luteran oznacza calkowita zgodnosc wyznawanej wiary z Biblia i Ksiegami Konfesyjnymi.

Jedno slowo a tyle znaczen. Mam nadzieje, ze zrozumiales.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Elżbieta » Cz lip 19, 2012 13:01

To przecież jest zawarte w naszym regulaminie i nie sądziłam, że wymaga dodatkowych wyjaśnień:
My, założyciele niniejszego forum w odpowiedzi na dostrzegane potrzeby wiernych Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego jak również Jego sympatyków, związane ze sferą duchową naszego życia, postanowiliśmy wykorzystać dobro internetu dla kultywowania czystości i prostoty wykładni Słowa Bożego zawartej w Księgach Symbolicznych a także rozbudzenia zachwytu nad starochrześcijańskimi korzeniami naszej liturgii, która wraz z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, stanowi centrum religijnego życia Chrześcijan wyznania Ewangelicko - Augsburskiego.
Pragniemy aby teologia luterańska miała wpływ na nasze życie w społeczeństwie, aby wskazywała nam w obecnej, przepełnionej konsumpcją
i zeświecczeniem rzeczywistości, drogę pobożności opartej na najlepszych tradycjach reformacji.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Adso » Cz lip 19, 2012 18:00

damianon napisał(a):Konfesyjność w odniesieniu do luteran oznacza całkowitą zgodność wyznawanej wiary z Biblią i Księgami Konfesyjnymi...

Tak mi się właśnie wydawało, że nadajecie temu określeniu pewne szczególne znaczenie. I nie ma w tym nic złego. Tyle tylko, że użycie określenia "konfesyjni" w funkcji neologizmu znaczeniowego jest moim zdaniem dosyć niefortunne, bo mało czytelne.

"Staro-luteranie", "luteranie otrodoksyjni", czy nawet (tu zaryzykuję, używając bardzo katolickiego sformułowania) "luteranie surowej obserwancji" byłoby niekoniecznie lepsze, ale za to czytelniejsze. Sądzę, że warto, aby wypowiedział się na ten temat jakiś fachowiec - filolog.
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Widzi mi się, widzi wam się.....

Postprzez Elżbieta » Cz lip 19, 2012 18:46

Adso, odnoszę wrażenie, ze zamierzasz zmienić nam nazwę naszego forum - chyba przesadzasz nieco
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Wnioski i uwagi dot. forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości