Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Rekolekcje Wielkanocne

Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Tomasz » Pt lut 03, 2012 22:13

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Wielkanocne Rekolekcje Liturgiczne Wspólnoty Św. Pawła odbędą się w tygodniu po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego w Wiśle - Jaworniku. Rozważane są obecnie dwie możliwości terminów : 10-12 kwietnia 2012 lub 12-14 kwietnia 2012 r.
Zostało jeszcze trochę czasu - nie mniej podaję tą wstępną informację już teraz, aby każdy kto chciałby uczestniczyć w rekolekcjach mógł odpowiednio wcześniej zorganizować sobie wolny czas.
Jednocześnie bardzo gorąco zachęcam wszystkich do udziału. Sam będę chciał przyjechać do Wisły choćby na jeden dzień.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Tomasz » Wt mar 27, 2012 18:38

Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Tomasz » Pt kwi 13, 2012 20:16

Trwają rekolekcje liturgiczne w Wiśle Jaworniku. Kto nie był ma jeszcze szanse jutro. Rekolekcje zakończą się ok. g. 13.00.
Niestety nie mogłem uczestniczyć w rekolekcjach od początku do końca, ale byłem dzisiaj. Szkoda, że tak mało osób zdecydowało się przyjechać do Wisły.
Niebawem na naszym portalu zamieścimy pełną relację z rekolekcji
Załączniki
IMG_6396(1).jpg
IMG_6396(1).jpg (174.81 KiB) Przeglądane 15694 razy
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Tomasz » Wt kwi 17, 2012 21:39

Jest już relacja z rekolekcji - zapraszam do poczytania, obejrzenia i posłuchania :) http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/kosciol/w-naszym-kosciele/125-odbyly-sie-kolejne-rekolekcje-liturgiczne
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Jacek » Śr kwi 18, 2012 06:23

Tomek, mam pytanie jako do uczestnika tego wydarzenia, a mianowicie; elementy wysokokoscielnosci luteranskiej, są takie same we wszystkich krajach na całym świecie. Przykładem min. była celebrowana Msza staroluterańska przez Ks. Pułkownika A. Fobera we Wrocławiu. Bo w języku wysokokoscielnym i staroluteranskim tzw, nabożenstwo niedzielne jest nazywane Mszą, stałe elementy charakteryzujące ten kierunek to procesje, kadzidło, spiew liturgiczny, ornaty. Czy to jest tam kultywowane ? Bo samo propagowanie Vesper, nie stanowi wysokoscielności ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Tomasz » Śr kwi 18, 2012 09:34

elementy wysokokoscielnosci luteranskiej, są takie same we wszystkich krajach na całym świecie


Z tym nie do końca mogę się zgodzić, bowiem występują tutaj pewne różnice pomiędzy różnymi kościołami staroluterańskimi. Nie wszędzie używa się np. kadzideł jak i ornatów.
Jeżeli chodzi o Wspólnotę Św. Pawła - to kultywowany jest tradycyjny strój liturgiczny tj. biała alba ze stułą. Jak napisałem wcześniej, nie mogłem uczestniczyć w całych rekolekcjach i byłem tylko w piątek. W związku z tym, niestety nie uczestniczyłem w liturgii Sakramentu Ołtarza, bowiem w piątek odbyły się jedynie wykłady, dyskusje oraz modlitwa.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Jacek » Śr kwi 18, 2012 11:31

Tomku- W wysokokoscielnosci niema wyjątków, tak jak wspomniałem, wysokokoscielnosc moze charakteryzować zarowno konserwatystow jak i liberałow, liturgia wysokokoscielna wymaga pewnych kanonow i rytułalow. Adiofora tutaj nie maja zastosowania, jest to scisle sprzęzone z liturgia wysokokoscielna. Niema wysokokoscielnosci ; polskiej, szwedzkiej, niemieckiej, amerykańskiej jest jedna i taka sama dla wszystkich. Ograniczanie się tylko li do propagowania liturgi godzin Vesper, nie jest wyznacznikiem wysokokoscielnosci. Zauwaz ze nie na darmo na luteranie-forum- wysokokoscielni sa nazywani potocznie kadzidlarzami. Kościoły luteranskie mogą się roznić pogladami i dzielić na komserwatywne i liberalne, lecz liturgia wysokokoscielna nigdy. W tej sprawie można zaczerpnąc informacji z kręgow wysokokoscielnych zagranica , ktorych adresy są podane na stronie Wspolnoty Sw.Pawła. Liturgia wysokokscielna to jest jak przepis na tort, trzeba się scisle trzymac reguł, niema tu dowolnosci i tworzenia na własna ręke jakies znow setnej odmiany wysokoscielnosci wydaniu polskim, inaczej wyjdzie z tego wielkie nieporozumienie i tzw. chała. Tak jak wspomniałem, przykładem celebracji wysokokoscielnosci była Luterska Msza w wykonaniu Ks. Płk Andrzeja Fobera. Dlatego nierozumiem, dlaczego Ks. Fober nie działa we Wspólnocie Sw, Pawła ?. Widocznie Wspolnota dopiero uczy się wysokokoscielnosci ? to wtedy rozumiem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Tomasz » Śr kwi 18, 2012 18:23

liturgia wysokokoscielna wymaga pewnych kanonow i rytułalow


Zgadzam się, ale nie wszędzie te kanony są identyczne.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Jacek » Śr kwi 18, 2012 21:08

Uczestnicząc w Hogmessie wysokokoscielnej luteranskiej w Szwecji, Danii, Hollandii i Hamburgu-Altonie, wszędzie indentycznie była celebrowana liturgia wysokokoscielna , oczywiscie w danym języku kraju, chociaż była też częsć po łacinie. Indentyczne stroje duchownych, i ten sam rozbudowany ceremoniał.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Rekolekcje Wielkanocne

Postprzez Tomasz » Śr kwi 18, 2012 21:17

Uczestnicząc w Hogmessie wysokokoscielnej luteranskiej w Szwecji, Danii, Hollandii i Hamburgu-Altonie,


Tak - wymieniłeś tutaj przede wszystkim kraje skandynawskie, gdzie istotnie liturgia jest bardzo wysokokościelna. Ale już trochę odmienne zwyczaje będą panować np. w USA (Synod Wisconsin czy Missouri). Nie widziałem również, aby np. duchowni SELK używali ornatów czy kadzideł.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Ogłoszenia i komunikaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości