Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Jacek » Wt mar 26, 2013 09:04

Dzisiaj pozwoliłem sobie zaprosić na stronę http://www.konfesyjni.pl jedną Panią -luterankę ze Sląska Cieszyńskiego, którą znam z FB, a która po przeczytaniu strony luteran na FB, chyba się kompletnie załamała czytając wypowiedzi lewaków i liberałow. To co tam jest wypisywane, to woła o pomstę do nieba. Ludzie stojący na pozycjach Biblijnych sa z góry skazani na przegraną lobby homosexualne- liberalizm, w bardzo chamski sposób rozprawiają się z przeciwnikami poprawnosci politycznej. Musicie w walce byc bezwględni, nie pozostawiać wiernych luteran na pastwę liberalnych radykałow. Wchodzić na strony protestanckie, i reklamować tą stronę, gdziekolwiek !!! Tomek- zapewne zna nazwiska czołowych przedstawicieli tego nurtu radykalnego liberalizmu. To nie ateisci, papisci, i inni chcą rozwalić KEA w Polsce. To robią ludzie wewnątrz,niektórzy członkowie KEA w Polsce, wystarczy wejsc na stronę facebook; http://www.luteranie w polsce.pl
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Elżbieta » Wt mar 26, 2013 09:29

Jacku, przecież właśnie staramy się to robić, po to jest założone to forum i wydaje mi się, że bardzo nam na tym zależy, jeżeli od założenia tej strony jesteśmy tu pomimo różnic nas dzielących.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez skomplik » Wt mar 26, 2013 12:37

Zgadzam się z Jackiem. Też ostatnio odczułem liberalizm w Kościele luterańskim.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Wanda » Wt mar 26, 2013 18:00

Poniekąd czuję się wywołana do zabrania głosu.
Domyślam się, że chodzi o mnie. Załamana nie jestem .... ...ale bardzo rozgoryczona i zażenowana. Otóż pod szumną nazwą "Luteranie w Polsce" na FB dochodzi do niepotrzebnych, beznadziejnych dyskusji. Brak szacunku do wypowiadających się jest tam sprawą normalną i na porządku dziennym. Z obserwacji i ze sposobu wypowiadania, mogę się tylko domyślać , że są to ludzie którym nie za bardzo zależy na opinii. Najgorszym jest to, że osoby które cytują Biblię są czasem uznawane za narzucających się wręcz staroświeckich. Dziś jedna z tych osób usunęła swój wątek /O rodzinie Cieślarów z Nydka/ " nie chcąc narażać swoich przyjaciół na dalsze ataki". Szkoda, że tak mało osób ujęło się za nią. Jest tam wiele osób które z racji zajmowanego stanowiska powinny zareagować. Tak się jednak nie dzieje.
Dlaczego?
Boją się?, Uważają, że lepiej się nie mieszać? Co powoduje, że nie zabierają głosu?
Jest jednak jeszcze coś... tam są młodzi studenci teologi którzy też bez obaw głoszą swoje opinie.
Dręczy mnie pytanie ...czy takim ludziom powierzyć swoje dzieci i wnuki.
Staram się jak najdelikatniej powiedzieć o swoich złych odczuciach.
Szanuję prawo każdego do wypowiedzi jednak tego /szacunku/ tam jest bardzo mało.
Ostatnio edytowano Wt mar 26, 2013 19:10 przez Wanda, łącznie edytowano 1 raz
Wanda
 
Posty: 19
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 09:03
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Elżbieta » Wt mar 26, 2013 18:05

Ja już od dosyć dawna tam nie zaglądam, nie podoba mi się ani sposób pisania, ani treść.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Tomasz » Śr mar 27, 2013 20:33

Nie posiadam wogóle konta na FB i czuję się z tego powodu bardzo szczęśliwy :)
Widziałem kiedyś dyskusje prowadzone na na facebookowych "luteranach" korzystając z gościnności innej osoby, która jest tam zarejestrowana, ale raczej powstrzymam się od komentarzy. Pojawiały się tam czasami linki do artykułów zamieszczanych na naszych stronach i generalnie wylewano na nas kubły pomyj :) Ale wcale się tym nie przejmuje.
Facebook jest obecnie bardzo popularnym portalem społecznościowym i wiele osób tam zagląda. Niestety - luterańska strona na FB jest zdominowana przez liberałów, którzy pewnie już niejednego skutecznie odstraszyli od luteranizmu. Dlatego przy tej okazji, chciałbym zaapelować do wszystkich naszych sympatyków, którzy posiadają facebookowe profile, aby nas tam reklamowali - tak jak Jacek, choćby poprzez linkowanie naszych stron. Luteranizm - to nie liberalne towarzystwo skupione wokół facebooka, luteranieforum, czy defragmentacji i trzeba to pokazać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Iza » Śr mar 27, 2013 23:53

Ja jestem zażenowana ogólnie poziomem niektórych osób na FB, i nie robię tutaj podziałów na konserwatystów i liberałów, bo obie strony potrafią pisać w bardzo niemiły sposób i zniechęcać do luteranizmu. Nie rozumiem jak można w ramach jednego wyznania tak kopać pod sobą dołki, byle MOJE było górą. Ale tak to jest jak każdy bierze Biblię do ręki i interpretuje ją na swój sposób. Tylko po co to wszystko narzucać innym? Chyba każdy ma swój rozum i potrafi zinterpretować tekst pisany.
A odgórne narzucanie dogmatów kojarzy mi się nieodłącznie z rzymskimi katolikami - czyli masz wierzyć w to co powiemy albo nie jesteś prawdziwym członkiem X kościoła. A raczej nie o to chodzi.
Iza
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 19:48
Lokalizacja: Legionowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Tomasz » Cz mar 28, 2013 00:10

A odgórne narzucanie dogmatów kojarzy mi się nieodłącznie z rzymskimi katolikami - czyli masz wierzyć w to co powiemy albo nie jesteś prawdziwym członkiem X kościoła. A raczej nie o to chodzi.


To jest bardzo złożony problem. Oczywiście, że nigdzie nie może być mowy o jakimś ślepym posłuszeństwie. Jednakże z drugiej strony autorytet Kościoła, jako "urzędu Słowa Bożego" jest bardzo ważny. W Kościele nie może być "wolnej amerykanki" polegającej na tym, że wybieram sobie to co mnie pasuje, a resztę odrzucam. Nasuwa mi się tutaj powszechne stwierdzenie jakie często się słyszy zwykle wśród katolików : "jestem katolikiem, ale nie praktykującym". To jest nic innego, jak robienie sobie kpin.
Owszem - kościoły protestanckie różnią się w tym zakresie dosyć znacznie od rzymsko-katolickiego, ale nie można dopuszczać do wpadania w skrajność jak np. w Svenska Krykan, którego członkiem może być nawet ateista. To są kpiny z Pana Boga.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Jonah » Cz mar 28, 2013 00:19

Iza napisał(a): Ale tak to jest jak każdy bierze Biblię do ręki i interpretuje ją na swój sposób


Taki pogląd pokutuje jeszcze niekiedy na skutek apologetyki rzymskokatolickiej. Otóż, sam M. Luter zmienił swój pogląd na sprawę indywidualnej lektury Pisma Św., kiedy zobaczył co z Biblią wyprawiają anabaptyści i jakie konsekwencje wyciągają ze swoich odczytań. Dziś w Kościele luterańskim kierunek interpretacji Pisma wyznaczają Księgi Wyznaniowe. Problem polega na tym, że liberałowie nie chcą już o nich słyszeć i w swoich interpretacjach biorą za punkt wyjścia różne pomysły, które pojawiają się w naukach humanistycznych, jak filozofia, psychologia, socjologia itp. Czyli mamy z jednej strony konserwatystów, którzy trzymają się wykładni Ksiąg Wyznaniowych, a z drugiej liberałów, którzy właśnie interpretują dowolnie.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: RATUJCIE LUTERAN W POLSCE

Postprzez Jacek » Cz mar 28, 2013 14:11

Droga Izo- Kosciól Luterański- to nie klub wzajemnej adoracji, to instytucja, ktora moze nie narzuca, ale wymaga, wiary w swoje dogmaty, a w tym wypadku; dogmatykę luteranska. Nikt nikogo nie przymusza do bycia czlonkiem koscioła, ale gdy już należysz, to raczej musisz się podporządkować. Co by było gdyby w jednym kosciele kazdy głosił swoją teorię. Własnie przez taki pogląd, Luteranizm jest oceniany jako wyznanie ; łatwe i przyjemne, bez zobowiązań, i kazdy może tam klepać bzdury co mu slina na język przyniesie. To jest jeden z elementów dyskredytowania koscioła. Dobrym przykładem jest własnie strona luteranie na FB, tam klepie kazdy co chce, co mu słina na język przyniesie, skutek: potencjalni przysli konwertyci rezygnują z konwersji, powód: oceniają ten koscioł jako instytucję bez zasad, gdzie już wszystko pomału staje się adioforą. Gdybym ja był teraz np. przyszłym konwertytą, a bym przeczytał ze w luteranizmie nie potrzeba przestrzegać dogmatyki, to po co mi taki koscioł ?- Kosciól ma mi pomagać, pomóc ukierunkować moje poglądy. A jesli ktoś uważa ze pare razy przeczytał Biblie, i chodził na katecheze, to juz wszystko wie i moze robic w kosciele co chce ?- to jest śmieszny i niepoważny. A mamy tego skutki w rodzaju, ze jesli Biblia mowi o powszechnym kaplanstwie, to są osoby, które bez odpowiednich studiów, ba nawet bez najwazniejszej; ordynacji, tytułują się tytułami zastrzeżonymi dla osób duchownych w KEA
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Ogłoszenia i komunikaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

cron