Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Waldensi

Waldensi

Postprzez skomplik » Cz lut 23, 2012 16:43

Czytałem ostatnio o Waldensach, którzy wchodzą w skład Kościołów ewangelickich i znalazłem takie informacje:


Biblia jest podstawą wiary.
Każdy mężczyzna i każda kobieta, znający Biblię, mogą być kaznodziejami.
Kult jest prowadzony w języku narodowym; każdy powinien czytać Biblię.
Wiara jest darem Boga.
Msza katolicka nie ma żadnej wartości.
Odpusty są oszustwem. Czyściec jest "wymysłem ludzkim".
Wszystkie działania dla "spokoju dusz zmarłych" są zbędne.
Jezus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. Świętych należy naśladować, ale nie wolno ich czcić. Cześć należy się jedynie Bogu; wszystko inne jest "bałwochwalstwem".
Jedynymi sakramentami są chrzest i eucharystia. Chrzest nieświadomego dziecka nie ma znaczenia.
Małżeństwo ulega rozwiązaniu przez cudzołóstwo małżonków.
Śmierć jest przejściem w stan nieświadomości, tzn. aż do wskrzeszenia przez Chrystusa.
Dusza jest śmiertelna, nieśmiertelność możemy uzyskać jedynie dzięki Chrystusowi przy sądzie ostatecznym.


Czyli chrzczą oni tylko osoby świadome? nie ma tam chrztu niemowląt? szczerze to nie zabardzo mi sie to zgadza z ogólnym podejściem Kościołów ewangelickich (wszedzie jest chrzest niemowląt - KEA, KER, KEM). Wie ktoś może o co chodzi?
I druga sprawa - w jakim sensie Msza katolicka nie ma wartości? również i tutaj wszystkie Kościoły ewangelickie szanują i twierdzą że ma ona duże znaczenie (oprócz rozumienia składania ponownie Ofiary).

Przyznam że ruch waldensów jest niezwykle ciekawy, sama data powstania jest w pewnym sensie imponująca. Mam nadzieje tylko ze przytoczone przezemnie podpunkty nie są uznawane przez waldensów tylko napisał je ktoś bezwiednie.
Nie wspomne już o śmiertelności duszy i automatycznym rozwiazaniu małżeństwa po cudzołóstwie.

Zna ktoś prawdziwe wierzenia waldensów? oraz wie ktoś może za co dokładnie byli prześladowani w XII w.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Waldensi

Postprzez Tomasz » Cz lut 23, 2012 17:52

Nie interesowałem się szczegółowo ruchem Waldensów. Wiem tylko, że jego geneza sięga czasów przedreformacyjnych. Oni sami szczycą się tym, że są najstarszym kościołem protestanckim. Nie wiem również jak funkcjonują obecnie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Waldensi

Postprzez Andrzej » Pt lut 24, 2012 22:16

Kościół Waldensów w 1532 r przystąpił do Reformacji, jest jednym z Kościołów reformowanej tradycji i uznaje i praktykuje - jak każdy ewangelicki Kościół - chrzest dzieci. Należy do Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Pozostaje - będąc częścią CEPE - we wspólnocie ołtarza i ambony z KEA.
Od 1975 r. posiada wspólny Synod i struktury w Kościołem metodystów, tworząc Unię Kościołów Waldensów i Metodystów.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Waldensi

Postprzez skomplik » N lut 26, 2012 13:39

a czy "pierwsi" waldensi praktykowali chrzest dzieci? czy może dopiero w XVI wieku zmienili zdanie? oraz czy są w innych krajach poza włochami?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Waldensi

Postprzez Andrzej » Pn lut 27, 2012 00:00

skomplik napisał(a):a czy "pierwsi" waldensi praktykowali chrzest dzieci?

Tak.

czy może dopiero w XVI wieku zmienili zdanie?

Nie


oraz czy są w innych krajach poza włochami?

Tak. W Urugwaju i Argentynie, gdzie tworzą Iglesia Evangélica Valdense del Río de la Plata, liczy ok. 40 kongregacji i ok. 15 tys. wiernych, należy do CEPE (wraz z polskimi KEA, KER i KEM) .
W USA poszczególne kongregacje waldensów do lat 20tych ub. w. weszły w skład Presbyterian Church (U.S.A.), istnieje w Michigan i Ohio niewielka grupa Starego Kościoła Waldensów Anabaptystów, która powołuje się na swoje korzenie wśród emigrantów z Włoch w XIX w.
W Niemczech pod koniec XVII w. uciekający przed prześladowniami Waldensi założyli kilka miejscowości (Mörfelden-Walldorf k. Frnafurtu n/Menem, Walldorf w Badenii Wirtembergii i in) - pozostali w Niemczech Waldensi zostali z czasem wchłonięci przez kościoły tradycji ewangelicko-reformowanej i dzis ok. 1o kongregacji wchodzi w skład kościołów należących do EKD.
W Szwajcarii 7 kościołów ewangelickich języka włoskiego obsługiwanych jest - dzięki porozumieniu z Zarządem Kościoła Waldensów (Tavola Valdese) - przez pastorów/pastorki z Włoch.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Waldensi

Postprzez Jacek » Pn lut 27, 2012 07:43

Jak Msza moze nie miec wartosci?, rozumiem jej charakter w duchu luteranskim. Czyli dla nich kazde nabozenstwo jest bez wartosci ? Znow cos wymyslili ! I na nieszczescie znow KEA wszedł w kontakt z Nimi !!!. Kogo nastepnego przygarna ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Waldensi

Postprzez Andrzej » Pn lut 27, 2012 08:10

Jacek napisał(a):Jak Msza moze nie miec wartosci?, rozumiem jej charakter w duchu luteranskim. Czyli dla nich kazde nabozenstwo jest bez wartosci ? Znow cos wymyslili ! I na nieszczescie znow KEA wszedł w kontakt z Nimi !!!. Kogo nastepnego przygarna ?


@Jacek
Sorry, O czym bredzisz?
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Waldensi

Postprzez Tomasz » Pn lut 27, 2012 08:18

Jacku - tutaj chodzi o "mszę" w znaczeniu rzym-kat. przeciwko której protestował również Marcin Luter.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Waldensi

Postprzez Andrzej » Pn lut 27, 2012 08:56

Nie wiadomo o co chodzi autorowi. Ktoś sobie coś napisał w polskiej Wikipedii, równie dobrze może sobie ktoś w przypływie weny napisać, że konfesyjni luteranie mają po sześć palców u nóg i kosmaty ogon :) I co też mamy rozważać w jakim znaczeniu to napisał? W Wikipedii każdy może sobie napisać, co tylko chce...
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Waldensi

Postprzez skomplik » Pn lut 27, 2012 10:49

Dzieki za odpowiedz :)

Ale...
Starego Kościoła Waldensów Anabaptystów

Co jak co ale oni na bank dzieci nie chrzczą :shock:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości