Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Fundamentalizm katolicki

Re: FUNDAMENTALIZM/ORTODOXIA/ LUTHERANSKA

Postprzez Dan Rism » Pn wrz 19, 2011 09:34

Witam.
Chcę podać pewien tekst ze strony internetowej Ultra Montes i prosiłbym o wnikliwe przeczytanie go i ustosunkowanie się. Jeżeli było to już podawane, to przepraszam. Zaznaczam jednocześnie, że jako katolik nie polecam tutaj tej strony jako całości, bowiem jest to strona reprezentująca swoistą schizmę z Kościele. Odsyłam jedynie do tego tekstu- dialogu, zapatrywania autorów strony nie mają w tym wypadku znaczenia, tekst dotyczy zagadnienia `protestantyzm - katolicyzm`. I o to mi tylko chodzi. Nie identyfikuję się z autorami całej strony internetowej. Choć w wielu kwestiach zapewne tak.
Tekst jest napisany (tłumaczenie z niemieckiego) językiem trochę archaicznym, staropolskim, ale jest zrozumiały. Warto poświęcić czas i przeczytać uważnie. Nie jest moim celem obrażanie kogokolwiek, uznałem tylko, że tekst warty uwagi, dlatego ograniczę się tylko do podania linku. Bez moich tutaj komentarzy. Być może było już to podawane...

"Katechizm Polemiczny..." o. J. J. Scheffmacher ;

http://www.ultramontes.pl/scheffmacher_katechizm.htm
Dan Rism
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn wrz 19, 2011 09:23
wyznanie: katolickie
  

Re: FUNDAMENTALIZM/ORTODOXIA/ LUTHERANSKA

Postprzez Tomasz » Pn wrz 19, 2011 10:02

Witam serdecznie na naszym Forum.

Wskazany tekst jest bardzo ciekawym dokumentem z punktu widzenia historycznego. Dziś stanowisko KRK w wielu kwestiach tam poruszonych będzie już zgoła inne.

Jak tylko znajdę trochę więcej czasu - to oczywiście zapoznam się szczegółowo z jego treścią.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: FUNDAMENTALIZM/ORTODOXIA/ LUTHERANSKA

Postprzez Dan Rism » Pn wrz 19, 2011 10:41

Tomasz napisał(a):Witam serdecznie na naszym Forum.

Wskazany tekst jest bardzo ciekawym dokumentem z punktu widzenia historycznego. Dziś stanowisko KRK w wielu kwestiach tam poruszonych będzie już zgoła inne.

Jak tylko znajdę trochę więcej czasu - to oczywiście zapoznam się szczegółowo z jego treścią.


Zaznaczyłem, że strona internetowa z której pochodzi ten tekst, tłumaczenie, jest stroną zbliżoną do poglądów `lefebrystów`, ale to nawet nie lefebryści, i ja się z autorami strony nie identyfikuję. Jako katolik. Jednak tekst nie dotyczy spraw wewnątrzkościelnych KK, ale zagadnienia `protestantyzm - katolicyzm`. Poglądy autorów nie mają tu znaczenia dla sprawy. Wato poświęcić trochę czasu i poczytać. Język trochę ostry, ale tekst pisany sporo lat temu. Jako członek Kościoła Rzymskiego NIE polecam tej strony (całości) jako miarodajnej w sprawach KK, chodziło mi tylko o ten tekst.
Dzięki.
Dan Rism
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn wrz 19, 2011 09:23
wyznanie: katolickie
  

Re: FUNDAMENTALIZM/ORTODOXIA/ LUTHERANSKA

Postprzez Tomasz » Pn wrz 19, 2011 10:49

Tak - widziałem jaka to strona. Zastanawiam się nawet, czy nie przenieść postów do wątku "Fundamentalizm katolicki".

Już przeniosłem :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Jacek » Wt wrz 20, 2011 03:45

Uwaga!- Okreslenie Fundamentalizm odnosi sie tylko do skrajnych ruchow w lonie Protestantyzmu i Islamu, , w katolicyzmie nazywa sie to Tradycjonalizmem,starajmy sie trzymac prawidlowych okreslen, juz raz o tym informowalem, ale bez skutku.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Tomasz » Wt wrz 20, 2011 07:08

Generalnie tak - ale w praktyce pojęcie "fundamentalizm" stosuje się również do innych wyznań i religii (np. Islam).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości