Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Fundamentalizm katolicki

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Focjusz » Pt kwi 09, 2010 07:29

Christianos- całkowicie zgadzam się z Tobą. Ja jak wiadomo jestem Prawosławny (i były katolik). Ale nie obrzucam błotem swojego byłego kościoła (ani żadnych innych) . A co to tego to masz rację że Luteranom bliżej jest do KRK niz do Prawosławnych. W końcu oba te kościoły sa nurtu zachodniego, to ewangelicy odzielili się od KK (nie od Cerkwii)
Focjusz
 
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Focjusz » Pt kwi 09, 2010 07:30

christianos napisał:

Luteranizm od prawosławia dzieli więcej niż luteranizm od katolicyzmu

Ex katolik plujący na katolicyzm szukający koalicjanta w prawosławiu proszę mi wybaczyć bredzi. Ja kiedy załamany pustką w sercu, rozdarciem wewnętrzym jako 17 latek poprosiłem Boga aby mi pokazał drogę. Nikt mi się we śnie nie objawił, nie usłyszałem głosu ale kiedy byłem na mszy kiedy było podniesienie pojawiły mi się łzy w oczach i w sercu krzyczałem PAN MÓJ I BÓG MÓJ... jestem katolikiem, szanuję prawosławię, szanuję luteranizm a jednocześnie kocham mój Kościół w którym mogę się realizować Smile

pozdrawiam


Bardzo się cieszę że napisałeś to. To prawda że doktryna kościoła Prawosławnego bliższa jest doktrynie KK niż ewangelikom. Co wcale nie oznacza że Ewangelicy nie są Chrześcijanami. Szanuję Ewangelików mimo że nie wszystkim się zgadzam z nimi
Focjusz
 
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Tomasz » Pt kwi 09, 2010 07:32

Szanowny Christianosie - jesteś na stronie luterańskiej, zatem nie wiele kwestii tu napisanych nie będzie zgodnych z Twoim światopoglądem. Jednak twierdzenia, że takie wypowiedzi są wynikiem czyjeś frustracji jest delikatnie mówiąc bardzo niestosowne.
Nasz przyjaciel Viking prezentuje tutaj bardzo skrajne stanowisko w stosunku do KRK, którego jak chyba zauważyłeś nie podzielamy. Jednak zauważ, że na stronach katolickich wielu Twoich współwyznawców wyraża się o Protestantach o wiele gorzej. Sam biskup Rzymu uważa, że wspólnoty protestanckie nie mają prawa nazywać siebie "kościołami". Nie my nakręcamy tą spiralę.
Jeżeli chodzi o kwestię Protestantyzmu i Prawosławia - to sam widzisz, że pomimo tak wielkich różnic nas dzielących potrafimy w duchu szacunku porozumieć się z kolegą Focjuszem, którego bardzo cenimy. Szukamy tego co nas łączy, a nie dzieli.
Nie zamierzamy wyganiać Cię z naszej strony jak to również niestosownie powiedział Viking - ale przypominam, że jest to strona o określonym profilu i wyraźnie określonych celach.
Jestem zmuszony do wycięcia fragmentów w/w postów, które nie przystają do ducha tego forum.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Focjusz » Pt kwi 09, 2010 07:34

Ja to nie mam uprzedzeń do innych wyznań (chyba ze do sekt) i nie wyzywam Luteran od heretyków tak samo jak rzymskich katolików od odstępców. W żadnym razie nie jestem "prawosławnym Lefebrystą". Ale z drugiej strony - dlaczego tak zaatakowaliście Christanosa?
Focjusz
 
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Tomasz » Pt kwi 09, 2010 07:36

Absolutnie nie atakuje Christianosa - "spacyfikowałem" zarówno Jego jak i Vikinga :D
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Focjusz » Pt kwi 09, 2010 07:38

To mnie cieszy Tomasz ,że jesteś normalny. Uważam że niedopuszczalny jest to fundamentalizm i jakakolwiek skrajność
Focjusz
 
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez wątki przeniesione » Pt kwi 09, 2010 07:41

Focjusz napisał:


Bardzo się cieszę że napisałeś to. To prawda że doktryna kościoła Prawosławnego bliższa jest doktrynie KK niż ewangelikom. Co wcale nie oznacza że Ewangelicy nie są Chrześcijanami. Szanuję Ewangelików mimo że nie wszystkim się zgadzam z nimi

dokładnie, moja wiara nie będzie lepsza poprzez mieszane z błotem luteran czy prawosławnych.

Tomasz napisał:
Jednak twierdzenia, że takie wypowiedzi są wynikiem czyjeś frustracji jest delikatnie mówiąc bardzo niestosowne.


drogi Tomaszu (przepraszam ale na forum nie stosuję formy per Pan), ja nie mam nic przeciwko temu że ktoś ma inne zdanie niż ja! Problem w tym że jeżeli ktoś pisze że katolicy są pseud-chrześcijanami lub neo-poganami czy coś takiego, i nie podaje argumentów a swoje zdanie uzasadnia bo tak, co ja mogę napisać?

Tomasz napisał:
zauważ, że na stronach katolickich wielu Twoich współwyznawców wyraża się o Protestantach o wiele gorzej

bycie katolikiem nie zwalnia z konieczności myślenia Smile przez kilka lat byłem aktywnym uczestnikiem forum fidelitas i krzyż i dostawało mi się za to iż nie podzielałem ich skrajnych wizji.
Tomasz napisał:
Sam biskup Rzymu uważa, że wspólnoty protestanckie nie mają prawa nazywać siebie "kościołami". Nie my nakręcamy tą spiralę.

prawosławni także, ale trzeba wiedzieć w jakim sensie i dlaczego. Gdyby papież napisał że luteranie to nie kościół bo tak to napisałbym że takie stwierdzenie jest ośmieszeniem i nie ma wartości polemicznej. Jednakże Kościół katolicki i jak wiem prawosławne dość jasno mówią czemu tak uważają.
Tomasz napisał:
Jeżeli chodzi o kwestię Protestantyzmu i Prawosławia - to sam widzisz, że pomimo tak wielkich różnic nas dzielących potrafimy w duchu szacunku porozumieć się z kolegą Focjuszem, którego bardzo cenimy

wierz mi że w krajach prawosławnych katolik dogada się z luteraninem szybciej niż luteranin z prawosławnym. Tu chodzi o pewną specyfikę - większość - mniejszość. Doskonale wiesz co myśli patriarcha Cyryl o niemieckich ewangelikach z panią ex biskup na czele?

Ja w odróżnieniu od Focjusza nie konwertowałem na prawosławie ale odkryłem grekokatolicyzm i realizuję się tam w tradycji wschodniej bez rezygnacji z dziedzictwa moich przodków. Ale przez akt konwersji Focjusz nie jest mi wrogiem. Moja bliska koleżanka tu w Bułgarii jest prawosławna, co niedziela chodzi ze mną do katolików, bardzo jej się katolicyzm podoba ale ja jej nie pozwolę konwertować na katolicyzm Smile dokupi nie pozna prawosławia Smile To będzie ucieczka! Jak mawiał wielki kalwiński teolog Karl Barth "peccatur intra muros et extra!"

pozdrawiam i dziękuję za ostudzenie
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Jacek » Pt kwi 09, 2010 07:44

Focjuszu- Jak zauwazyles jest to strona Staroluteranska; wystepuja tutaj Luteranie o roznych pogladach rowniez tych skrajnych. Twoim obowiazkiem jako goscia jest uszanowanie tutaj wyznawcow tego wyznania. Ja chociaz nie zgadzam sie z niektorymi dogmatami przwoslawnymi; nigdy nie odwazylem sie na publiczna krytyke Kosciola Prawoslawnego; do ktorego czuje sentyment. Ale poniewaz stanales po stronie Christianosa ktory w temacie konwersji stoi twardo przy KrK; mozna to odczytac jako prowokacje. I jeszcze jedno ocenianie czy ktos jest tu normalny czy nie ; daje to do oceny administratora tej strony. Inaczej bede wnioskowal o zablokowanie twojej wypowiedzi. Dosc mamy juz Jankow z Krakowa.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez Tomasz » Pt kwi 09, 2010 07:47

Focjusz napisał:
To mnie cieszy Tomasz ,że jesteś normalny


Hmm ... o tym czy jestem normalny musiałby wypowiedzieć się psychiatra i nie daje głowy za jego diagnozę Wink

Focjuszu - Twoja uwaga choć miła dla admina może sugerować, że inni użytkownicy mogą nie być normalni lub ich "normalność" budzi pewne zastrzeżenia. Nie jest to szczęśliwe sformułowanie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Fundamentalizm katolicki

Postprzez wątki przeniesione » Pt kwi 09, 2010 07:50

Pozdrawiam wszystkich,
po uwagach admina i zastanowieniu się nad zasadą tegoż miejsca doszedłem do wniosku że nie mam możliwości odpowiadać na atakujące posty bez oskarżenia o łamanie regulaminy.
przepraszam za zamieszanie osoby które chciałby kontynuować ze mną dyskusję zapraszam do kontaktu bądź przez moją stronę http://christianos.pl lub email christianos@abv.bg
z Panem Bogiem!
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron