Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościoły uznające chrzest niemowląt

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Vojtas » So gru 17, 2011 21:15

pastor Aleksander napisał(a):Skoro już temat zmieniamy :) To bym wsparł praktykę pokropienia. Moim zdaniem w symbolice biblijnej oraz, co się z tym wiąże, podstawy pod obrzęd chrztu najbardziej odpowiednie są dwie metody : polanie I ,właśnie, pokropienie.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Najbardziej bilbijny sposób chrztu jest przez zanurzenie i polanie

Jakub napisał(a):Wiem, że staroobrzędowcy negują chrzest przez polanie. Nie wiem czy tym samym sugerują się greccy prawosławni.
Mam kolegę, prawosławnego, który był ochrzczony w Kościele Prawosłąwnym, ale z powodów praktycznych przez polanie i niektórzy jego współwyznawcy uważają go za nieochrzczonego!

A u nas w KE-A, mimo, że zobowiązaliśmy się chrzcić tylko przez polanie, to niektórzy księża wciąż tylko kropią. Nie wiem czy na wodzie oszczędzają czy co? Przecież to sprawia, że wychodzimy na niepoważnych.

Pamiętam jak mój śp proboszcz chrzcił, to on solidne ilości wody polewał :). A teraz obserwuję na Cieszyńskim to większość kropi :(

PAKP uznaje chrzest w każdym kościele (oczywiscie jeżeli była wypowiedziana formuła trynitarna)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Jakub » So gru 17, 2011 22:09

Forma trynitarna to pierwszy warunek. Drugi to zanurzenie lub polanie.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Vojtas » So gru 17, 2011 22:35

Jakub napisał(a):Forma trynitarna to pierwszy warunek. Drugi to zanurzenie lub polanie.

To oczywiste. Kolejny warunek to taki że osoba dokonująca chrztu musi miec wiare i intencje chrztu
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Aleksander » So gru 17, 2011 22:51

Dosyć często w kościołach przyjmuje się takie teksty jak list do Rzymian 6 jakoby mówiły one o formie chrztu przez zanurzenie. Jednak nie mogę z tym Sie zgodzić. Już pisałem na forum na ten wątek. Błędem teologicznym jest przyjęcie złożenia jakoby "chrzest" narodził się w NT. Zarazem zawedrowal z "zewnątrz" przymierza, z innych kultur. Jakoby Jan Chrzciciel jakoś to przyjął, jako "nowe objawienie". Chrzest jest objawieniem Boga od samego początku stworzenia świata. Dlatego NT bez problemów nazywa obrzędy obmywan jako obrzędy chrztow. Te swoją droga znalazły się w liturgii swiatynnej nie bez przyczyny. Były one znakami zbawienia z Egiptu. Bog ochrzcił lud w morzu Czerwonym, a jeszcze wcześniej w krwi barankow I itd.... Aż do Stworzenia. W świątyni pomiędzy ołtarzem a wejściem do Miejsca Świętego znajdowały Sie kadzie, które kaplani mieli ciągle napelniac ....dlaczego? Reprezentowały one wszystkie wody chrzczelne do tej pory. Kapłan idąc od ołtarza do MŚ przechodził między nimi i w ten sposób reprezentował chrzest, symbolicznie.
Natomiast, dlaczego obstaje za pokropieniem. Chrzest oznacza oczyszczenie z grzechu, co mogło zostać uczyniono tylko przez zastępczą krew ofiary (bliskoprzynoszenia). Bóg nauczył swój lud, że dokunuje Sie to w momencie pokropienia ołtarza krwią. Właśnie krwią naszego Pana jesteśmy pokropieni, dlatego kropimy wodą. Inna bardzo ważna symbolika jest woda/rzeka wyplywajaca z pod tronu Bożego która spada na nas jak wodospad i omywa. W tym sensie poprawny wodą, jako obraz splywajacej wody na nas z "góry" z Nieba, Niebianskiej Świątyni. Natomiast zanurzenie jest przyjęta forma w Kościele, jednak najmniej ma oparcia w Piśmie Św. Jest raczej ludzką metafora kapania się, ale nie chrztu. Przykro mi :)

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Agnes » N gru 18, 2011 09:02

Tu się zgadzam z pastorem. ("Pokrop mnie hizopem")

U nas w zborze ksiądz chyba raczej polewa niż kropi (ale siedzę za daleko, żeby wyraźnie wyraźnie widzieć :wink: ) I ciepłą wodą, żeby dzieci nie doznały szoku. :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez skomplik » Pn lis 26, 2012 18:21

Ciekawostka z wikipedii:

"[b]Baptyści[/b]" (z j. greckiego "Baptizo" - chrzest) to nazwa, która była im nadawana, ponieważ kwestionowali sensowność chrztu niemowląt. Baptyści (jak i niektóre inne Kościoły protestanckie) uważają, że jest ona sprzeczna z nauką i praktyką Nowego Testamentu, bezwartościowa, a nawet szkodliwa, bo sugeruje, że można być chrześcijaninem w sposób bierny "z urodzenia".

Takiemu podejściu przeciwstawiają konieczność podjęcia przez każdego człowieka osobistej decyzji naśladowania Chrystusa, po której dopiero może nastąpić świadome przyjęcie chrztu wiary połączone z aktywnym włączeniem się w życie Kościoła.

Wbrew pozorom takie postawienie sprawy nie spowodowało zawężenia oddziaływania baptystów jedynie na moralne i intelektualne elity: w ciągu swej prawie 400-letniej historii, baptyści byli częścią wielu przebudzeń religijnych dosięgających swym zasięgiem wszystkich szczebli drabiny społecznej. W ich wyniku stali się jednym z głównych wyznań protestanckich w skali światowej[potrzebne źródło].

W Irlandii Północnej i we Włoszech baptyści zawarli pełną wspólnotę z Kościołami uznającymi chrzest niemowląt. We Włoszech, gdzie wspólnota ta obowiązuje baptystów, waldensów i metodystów, baptyści, nie wyrzekając się zasady chrztu dorosłych, uznają, że chrztu nie wolno powtarzać także, gdy udzielono go dziecku[2]. W Niemczech podobne porozumienia istnieją na płaszczyźnie regionalnej[3].


Bardzo dobra wiadomość
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Aleksander » N gru 02, 2012 20:24

Wydaje mi się, że mowa jest tu o liberalnych baptystach. Z czego to wywnioskuje. Sam studiowalem w seminarium Baptystycznym, które samo propagowalo poglądy liberalne. Europejscy baptysci coraz bardziej podzielaja historię liberalizmu ewangelickiego.
Cherzst dorosłych stanowi tożsamość tego Kościoła, przyjęcie lub akceptacja innej formy jest zagrożeniem własnej tożsamości.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez skomplik » Pn gru 03, 2012 11:35

U siebie udzielają tylko chrztu dorosłych, ale uznają chrzest waldensów i metodystów. Co do innych to chyba nie uznają (np. rzymsko-katolicki itd.). Poza tym jest wymienność duchownych do sprawowania sakramentów i głoszenia kazań. Moim zdaniem piękny i budujący przykład.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Elżbieta » Pn gru 03, 2012 15:31

Ja bym wolała, żeby u mnie w kościele duchowni innych wyznań nie głosili kazań, bo to zwykle bywa tak, że gość głosi wg swoich przekonań, które nie zawsze możemy podzielać. Chlubnym wyjątkiem jest Pastor Aleksander :lol: który jednak nie usiłuje przekonywać do swego, :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez skomplik » Pn gru 03, 2012 16:04

To zamień sobie w wyznaniu wiary, "wierze w Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczpospolitej Polskiej" zamiast w "Kościół Powszechny".
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron