Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościoły uznające chrzest niemowląt

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Jacek » Pn gru 03, 2012 19:38

:shock: :?:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez skomplik » Pn gru 03, 2012 20:00

:wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Elżbieta » Pn gru 03, 2012 20:48

Ja też tego nie rozumiem

Wydaje mi się, że rozmawianie za pomocą emotek nieco zaniża poziom dyskusji
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Elżbieta » Pn gru 03, 2012 21:16

skomplik napisał(a):To zamień sobie w wyznaniu wiary, "wierze w Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczpospolitej Polskiej" zamiast w "Kościół Powszechny".


Różnica między nami Skompliku polega na tym, że ja nie narzucam nikomu swoich poglądów. Jeżeli napisałam, że wolę, by u mnie w kościele kazania głosili nasi księża, to podkreśliłam, że to ja bym wolałai nie narzucam tym samym swego przekonania inaczej myślącym i nie wykpiwam ich tak jak Ty to zrobiłeś.
Przemyśl sobie to wszystko.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Jacek » Wt gru 04, 2012 08:24

Czy tak cięzko Skomplik zrozumiec- Co to oznacza KONFESYJNOSC, ORTODOXIA, KONSERWATYZM KOSCIOLA ? - Elzbieta ma racje w 100 %- Konfesyjny Staroluteranizm, nie udziela gosciny na ambonie duchownym innych wyznan, aby głosili kazania. Albowiem cięzko w tym wypadku zachowac neutralnosc wyznaniowa, a takze istnieje niebezpieczenstwo przeflancowania idei liberalnych. KEA w Polsce nie reprezentuje ortodoxii, typowego konserwatyzmu luteranskiego, więc często, głosza kazania duchowni roznych wyznan/tydzien ekumeniczny :lol: /. A najgorsze jest to, ze zezwala kobietom- duchownym, z innych krajow wspolcelebrowac nabozenstwo w KEA w Polsce, skoro kobiet sie nie ordynuje sie w POlsce. A już najwiekszym przegięciem było aktywny udzial łkobiet- biskupek ze Szwecji i Niemiec w konsekracji Biskupa Samca !!!!!, strona polska wyraznie dała plame, dopuszczając do takiego cyrku. Myslałem ze w Polsce będą jakies protesty w związku z tym, ale gdzie tam, przeliczyłem sie. Wiem tylko prywatnie, ze wielu księzy KEA, było ta sytuacją oburzonych, mając na uwadze gosci z konserwatywnych kosciołow luteraskich. Kazdy gośc ma obowiązek uszanowac zasady panujące w moim domu, inaczej wypraszam.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez skomplik » Wt gru 04, 2012 17:15

Różnica między nami Skompliku polega na tym, że ja nie narzucam nikomu swoich poglądów.


A czy ja narzucam?

Jeżeli napisałam, że wolę, by u mnie w kościele kazania głosili nasi księża, to podkreśliłam, że to ja bym wolałai


Na co ja Ci powiedziałem logiczny wniosek, że Twój Kościół jest częścią Kościoła powszechnego. Jeśli nie przyjmujesz jego powszechności a chcesz zamknąć się do tylko jednej konfesji to, logicznie rzecz biorąc warto albo nie odmawiać Credo, albo zmienić.

Czy napisałem coś wbrew logice?

Konfesyjny Staroluteranizm, nie udziela gosciny na ambonie duchownym innych wyznan, aby głosili kazania. Albowiem cięzko w tym wypadku zachowac neutralnosc wyznaniowa, a takze istnieje niebezpieczenstwo przeflancowania idei liberalnych


Przecież są inne Kościoły konserwatywne (poza staroluteranizmem) którym nawet w głowie jakieś treści liberalizujące!

KEA w Polsce nie reprezentuje ortodoxii, typowego konserwatyzmu luteranskiego, więc często, głosza kazania duchowni roznych wyznan/tydzien ekumeniczny :lol:


:roll:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Elżbieta » Wt gru 04, 2012 17:43

Tydzień ekumeniczny trwa zaledwie 7 dni, rok ma jednak trochę ich więcej. Jeżeli duchowni innych wyznań wygłaszali by na co dzień u nas kazania, to przestali byśmy być Luteranami. Jeżeli chcesz nas przekonać, że powinniśmy zrezygnować ze swojej przynależności wyznaniowej, to jednak zmień sobie forum, bo tu jest forum luterańskie i przyszłość naszego Kościoła bardzo leży nam na sercu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościoły uznające chrzest niemowląt

Postprzez Tomasz » Wt gru 04, 2012 21:32

Na co ja Ci powiedziałem logiczny wniosek, że Twój Kościół jest częścią Kościoła powszechnego. Jeśli nie przyjmujesz jego powszechności a chcesz zamknąć się do tylko jednej konfesji to, logicznie rzecz biorąc warto albo nie odmawiać Credo, albo zmienić.


Przecież są inne Kościoły konserwatywne (poza staroluteranizmem) którym nawet w głowie jakieś treści liberalizujące!


Owszem - jesteśmy częścią Kościoła Powszechnego i nikt tego nie neguje. Jednak konfesyjny luteranizm jaki reprezentują typowe dla tego nurtu Kościoły (np. WELS czy LCMS) podkreśla, że pełna jedność może być tylko w przypadku braku różnic w nauce (doktrynie). To, że jakiś Kościół może być głosić konserwatywne poglądy nie będzie w każdym przypadku oznaczać braku takich różnic. Prawosławie też jest konserwatywne, a nie możemy mieć pełnej jedności z Cerkwią - przy wielkim szacunku dla nich. Zresztą nie konserwatyzm tutaj chodzi, ale o ortodoksję.

Kazdy gośc ma obowiązek uszanowac zasady panujące w moim domu, inaczej wypraszam.


Tak jak powiedział Jacek - KEA w Polsce jest Kościołem bardzie umiarkowanym i nie reprezentuje takiej ortodoksji jak chociażby LCMS. Jesteśmy aż za bardzo "gościnni" co wykorzystują inni nie licząc się z wewnętrznym prawem KEA. Nie potrafią uszanować tego, że KEA nie ordynuje kobiet i delegują do udziału w naszych uroczystościach swoje "księżynki" i "biskupki", co jest ogromnym nietaktem i wyrazem totalnego braku szacunku. Dlatego chciałbym, aby nasz Kościół obrał kurs na kierunek konfesyjnej ortodoksji, dziękując za wszelkie unie i konkordie z kościołami nieluterańskimi bądź liberalnymi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron