Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez Jonah » So lis 24, 2012 17:59

Przyznaję, że moja interpretacja wypowiedzi odnoszących się do masonerii jest dość jednostronna, niejako ujednoznaczniona - bo, w przeciwieństwie do bpa R. Williamsa, widzę to właśnie bardziej jednoznacznie. Nie tylko „niepokoi” mnie, „mam realne obawy”, „wierzę” i „wyglądają na ewentualnie”. Wynika to z mojego wrogiego stosunku wobec wszelkiego gnostycyzmu, okultyzmu i fałszywego mistycyzmu. Uważam je za największe zagrożenie dla chrześcijańskiego kerygmatu, jaki został wyrażony w kanonicznych księgach Nowego Testamentu i źródło zła, które i dziś szerzy się w Kościołach. Idę w tym za Ireneuszem z Lyonu, Tertulianem (jeszcze ortodoksem), Hipolitem.

Tzw. „symbole masońskie” to raczej alegorie, co czyni je znowu bardziej jednoznacznymi (nota bene: o wieloznaczności symbolu mówi się dopiero gdzieś od romantyzmu; wcześniej rzadko odróżniano symbol od alegorii, ale nie będą dawał na ten temat wykładów), ale rozumiem, że chodziło o rozmycie i zamglenie kwestii (dostrzegł to jasno pastor Aleksander) w iście wężowych (uprzedzając zarzut: to tylko wieloznaczny symbol :wink: ) splotach teorii. Odnoszę wrażenie, że symbolami mają być dla profanów, zaś adeptom objaśnia się je jako alegorie 8-) .
Zgadza się, że wypowiedzi bpa R. Williamsa pochodziły z prywatnego listu i, być może, prywatnych rozmów. Informację można znaleźć np. tutaj:

http://www.cesnur.org/2003/coe.htm

Nie potraktowałem tego wszakże jako jakiejś wypowiedzi oficjalnej (taką jest raport Synodu – choć i to zaczęto później łagodzić). Tym bardziej, że w liście do sekretarza loży przekonuje, że nic o „Satanically inspired” nie mówił i nie jest to jego opinia. Bez względu na to, czy sam to powiedział, czy jego spokesman to wymyślił, znać tu niepokój, który wzbudzają filozoficzno-teologiczne idee masonerii (nie zgadzam się, że takowych nie ma) i jej rytuały. Swoją drogą, rytuał inicjacyjny ze swoją symboliką śmierci i zmartwychwstania jest jakby konkurencją dla chrześcijańskiego chrztu.
Zdaję sobie sprawę, że masoneria jest jednym z protagonistów teorii spiskowych. Szanowny dyskutant zdaje się mnie umieszczać wśród wyznawców tego typu teorii. Jednakowoż od stwierdzenia, że masoneria ma poprzez swoich członków, także na stanowiskach hierarchicznych, spore wpływy w Kościele Anglii, do jakiejś teorii spiskowej daleka droga.

Jeśli ktoś chce należeć do masonerii, jego sprawa. Jest w tym przecież wolny. Ale i ja jestem wolny w tym, by widzieć „niekompatybilność” idei gnostyckich czy wolnomularskich z biblijnym chrześcijaństwem.
Mam tylko cichą nadzieję, że nie zostaną zaliczony w poczet zabójców Hirama i "dzieci wdowy" mnie nie znajdą :D .
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez Tomasz » So lis 24, 2012 23:45

Moim zdaniem chrześcijjanie angażujący się w działalność masonską popełniają poważny błąd!


Wielu ewangelików było masonami. Nie wiem natomiast, czy zaangażowanie się w działalność masońską można uznać za błąd. Jeżeli tylko nie będzie ona stać w sprzeczności z zasadami naszej wiary, to dlaczego nie. Jest to jednak całkowicie odrębny temat.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez Jacek » N lis 25, 2012 12:22

Grand Orange Lodge- Jest bardziej organizacja polityczna/partia protestancką/ masonski obrzęd to drugo-planowa sprawa. Organizacja jest scisle powiązana z konserwatywnymi odłamami kościołow protestanckich. W sprawie Kapelani Warszawskiej Koscioła Anglikanskiego, o czym wczesniej pisalismy z Loukasem, faktycznie był problem, poniewaz obawiali sie tzw, prozelityzmu ze strony Anglikanow. Lecz zdumiewa mnie stanowisko niektorych Anglikanow w UK w sprawie otwarcia misji w Polsce ? Jesli Polska jest demokratycznym krajem, w UE, to kazdy ma prawo wybrać wyznanie jakie chce, anie ze Oni sie boja co na to powie KrK w Polsce ? Czy do takich idiotyzmow ma dochodzic w Polace ze wyznawcy będą musieli dojeżdzac do osciennych krajow zeby uczestniczyc w swoich parafiach w uroczystosciach ? Jeszce raz Anglicy potwierdzili jak mozna na nich liczyc tak jak 1939 r !!!! Wiec Loukas- bardzo dobrze zescie uczynili. A tamci nich sie sypia jak stare pruchno. Pastorze Gambl- Zwiódł pastor oczekiwania przyszlych wyznawcow anglikanizmu w Polsce- Wstyd !!!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez skomplik » Cz sty 31, 2013 17:35

Na stronie kapelanii Warszawskiej można przeczytać historię anglikanów na ziemiach polskich, i przyznam że imponujące, min. misja wśród Żydów, odważne głoszenie ewangelii zbawienia w Chrystusie. Mnóstwo nawróceń.
A jak to jest dzisiaj?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez skomplik » Śr lut 27, 2013 19:37

Czy jest jakikolwiek kontakt internetowy z pastorem anglikańskim z Warszawskiej kapelanii?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez skomplik » Śr sty 15, 2014 22:12

Czy wiadomo co się dzieje z parafią anglikańską w Warszawie?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez Jacek » N sty 19, 2014 21:03

Nic sie nie dzieje.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez Jakub1234 » Pn lut 10, 2014 19:22

Co do konserwatywnych anglikanów,to miałem kontakt przez maila z duchownym Anglican Church in America.Bardzo fajnie się pisało, mam nadzieję,że coraz więcej anglikanów będzie miało konserwatywne poglądy.Jedyne czym mnie zdziwił to tym,że konserwatywne kościoły anglikańskie w USA maja mniejsza frekwencję na nabożeństwach niż liberalny(mało powiedziane :? ) Kościół Episkopalny.Poza tym dowiedziałem się,że Anglikanizm podobno nie ma stanowiska w sprawie kultu obrazów.. :?:
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez skomplik » Pt lut 14, 2014 19:24

Jeden z artykułów anglikańskiej wiary (XVI wiecznej) mówi wprost:
"Rzymska nauka o czyśćcu, odpustach, kulcie i adorowaniu obrazów i relikwii oraz wzywaniu świętych jest naiwną i dowolnie wymyśloną rzeczą, nie potwierdzoną w Piśmie Świętym, sprzeczną ze Słowem Bożym."
Więc stanowisko jest :)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół anglikański/episkopalny w... Polsce

Postprzez Jacek » So lut 15, 2014 02:53

Z tego co wiem to w Poznaniu, działa pręzne ognisko parafian w celu powołania parafii Episkopalnej/Anglikanskiej/.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości