Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Jacek » N paź 16, 2011 19:23

Ostanio zajrzalem na forum Protestanci. Chociaz jest to strona prowadzona przez fundamentalistow-baptystow, wiele cech laczy ich ze strona Konfesyjni. Jest to strona wybitnie konserwatywna, zeby nie powiedziec fundamentalistyczna, pomijajac roznice doktrynalne, wiekszosci maja tozsame stanowisko w wielu sprawach z konserwatywnymi lutheranami.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Wojtek » N paź 16, 2011 20:23

Od ponad roku tam piszę i oceniam na 4+... Pozytywnie przede wszystkim za to, co pisze brat Viking, minusem jednak jest dość sceptyczne jeśli nie pełne uprzedzeń podejście do ewangelików, przede wszystkim luteran.

Można tam odnaleźć wiele bardzo budujących świadectw i rozważań, z drugiej strony trzeba strzec się błędów i nowinkarstwa ewangelikalnych.

Ogólnie bardzo miłe miejsce na wewnątrzprotestanckie inicjatywy ekumeniczne i dialog.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Wędrowiec » Pn paź 17, 2011 10:27

Osobiście uważam, że powyższa strona jest tak jakby do/dla wszystkiego i za razem do niczego.
Sporo wypowiedzi to po prostu jeden wielki śmietnik. Odnosi się wrażenie, że hołduje się kilku wybranym postawom.

Nie wiem, czy o tym nie wspominałem, ale po zalogowaniu się w tamtym miejscu i po przeszukaniu różnych tematów a także listy użytkowników doszedłem do wniosku, że coraz mnie luteran tam pisuje i tak samo coraz więcej przestało być zupełnie aktywnych.

Nic dziwnego, skoro luteranizm jest u nich postrzegany jako niemal katolicyzm w najgorszym tego słowa znaczeniu.

Takie jest moje skromne zdanie.

Więc podziękowałem (nieoficjalnie) i zaufałem "forum konfesyjni" i jestem z tego tytułu zadowolony :)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 18:25

Wędrowiec napisał(a):Osobiście uważam, że powyższa strona jest tak jakby do/dla wszystkiego i za razem do niczego.
Sporo wypowiedzi to po prostu jeden wielki śmietnik. Odnosi się wrażenie, że hołduje się kilku wybranym postawom.

Nie wiem, czy o tym nie wspominałem, ale po zalogowaniu się w tamtym miejscu i po przeszukaniu różnych tematów a także listy użytkowników doszedłem do wniosku, że coraz mnie luteran tam pisuje i tak samo coraz więcej przestało być zupełnie aktywnych.

Nic dziwnego, skoro luteranizm jest u nich postrzegany jako niemal katolicyzm w najgorszym tego słowa znaczeniu.

Takie jest moje skromne zdanie.

Więc podziękowałem (nieoficjalnie) i zaufałem "forum konfesyjni" i jestem z tego tytułu zadowolony :)


Ja byłem na tamtej stronce i tamtym forum. Szybko się stamtąd zawinąłem. Trzon tego forum tworzą fundamentalisci biblijni - o rodowodzie kalwińsko-baptystycznym. Dostaje się tam nie tylko katolikom ale także luteranom (np za upodobnienie do KK) a takze Metodystom (za chrzest niemowląt, za arminianizm)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Elżbieta » N lis 27, 2011 19:57

- Upodobanie, nie ma co ukrywać, ale to jest prawda, że my jesteśmy Kościołem Katolickim zreformowanym, takim, który powrócił do korzeni, do tego co było na początku.
A jeżeli chodzi o chrzest niemowląt, to nam też się za to obrywa
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez jagna » N lis 27, 2011 20:06

Koszmarrrrrrrr. I mieszanie ludziom w głowach. Jeśli pojawi się ktoś, kto pyta o kościoły protestanckie w swojej okolicy od razu dostanie listę okolicznych zborów ewangelikalnych do których "warto" chodzić - i nigdy nie zlanazłam wśród tych polecanych kościołów ewangelickiej parafii. Wielu tamtejszych formurowiczów uważa, że KEA prawie niczym nie różni się od KRK (pamiętam określenie, że to takie samo bagno)... Jeśli ktoś spyta o to, czym się różni protestantyzm od katolicyzmu, to mu zaraz zaserwują swoje własne poglądy, zamiast rzetelnych informacji.

Mnie z nimi nie łączą żadne stanowiska - dla mnie są tym, czym fundamentaliści katoliccy - moja racja jest najmojsza, nie wierzysz tak jak ja, spłoniesz w piekle (jak w piosence Lao Che: Nieliczni zbawieni, licznych Bóg nie słucha, nie słucha, nie). To, że uważają homoseksualizm za grzech? Och, to tak jak muzułmanie. To, że uznają tylko autorytet Pisma? Raczej swoich własnych wyobrażeń na temat Pisma.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Elżbieta » N lis 27, 2011 20:22

To dlaczego korzystają z naszej Brytyjki ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez jagna » N lis 27, 2011 20:50

Pismo mają takie samo, ale oczywiście posiadają monopol na jego interpretację. Nie widzisz powodów, by nie chrzcić dzieci? No to diabeł cię zaślepia.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 20:57

Wiecie co jest najgorsze u nich (co mnie wkurza)? Te ich teorie o podwójnej predestynacji - czyli o bezwzględnym wybraniu ludzi do zbawienia i do potępienia. Również conajmniej kontrowersyjna jest ich teoria o zbawieniu już za życia i o nieutracalności zbawienia. Oj jak mi się za to dostało!
Ponadto ja jak i Wasz kościół są atakowani z obu stron (mam na myśli innych protestantów). Liberałowie chrześcijańscy krytykuja nasze kościoły że są "betonem" i "konserwą", natomiast radykałowie ewangeliczni krytykuja nas za modernizm i liberalizm (a także za rzekome odchodzenie od wiary Chrześcijańskiej)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N lis 27, 2011 22:35

Jestem zarejestrowana na tej stronie ale od kilku dni jestem nieaktywna i tak chyba pozostanie. Irytuje mnie brak szacunku do przedstawicieli innych wyznań, chaos informacyjny który na tym forum panuje oraz często bezsensowne posty.
Wspomnę nawet, że otrzymałam kiedyś od pewnie ewangelikalnego członka forum wiadomość prywatną, by nie utożsamiać się z KEA,bo to podróba KRK i poszukać innego zboru:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości