Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Agnes » Śr lis 30, 2011 22:12

Ja na forum, o którym rozmawiamy, nigdy się nie rejestrowałam, natomiast trochę podczytywałam różne wątki. Zwłaszcza jeden miał według mnie smutny, a nawet tragiczny wydźwięk. Otóż jakaś forumowiczka pytała, co ma robić, ponieważ "starsi" w jej zborze zabraniają kobietom mówić cokolwiek podczas nabożeństwa - i dziewczyna pytała o radę, czy może mówić "Amen"... No bo "starsi" stwierdzili, że przecież skoro Paweł Apostoł pisze, że nie pozwala kobietom przemawiać...
Oto jakie są skutki czytania Biblii w taki sposób jakby była książką telefoniczną albo zbiorem przepisów kulinarnych (wsypać, zamieszać, gotowe). Gorliwość i rozpalone emocje bez wiedzy i rozsądku to najkrótsza droga, by zacząć przypominać raczej sektę, niż wspólnotę chrześcijańską.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Vojtas » Śr lis 30, 2011 22:17

Podziele się pewnym doświadczeniem. Kiedyś na urlpie (przed moja konwersją) natrafiłem na reformowanych baptystów. Porozmawialiśmy krótko o Biblii. Powiedzieli mi że aby byc zbawionym musze uwierzyć Jezusowi. Ja na to że macie całkowitą rację. Powiedziałem też że planuje wstapić albo do KEA albo do KEM. To oni wtedy posmutnieli i powiedzieli że oni zyja obrzędami, Biblie wyrzucili do kosza, że upodobnili się do KRK i co najgorsze - uznają chrzest niemowlat. Więc oni kwestionowali czy u Was jest zbawienie. Ponadto powiedzieli że skoro sympatyzuję z KEA to znaczy że nie jestem nowo narodzony i że nie zostałem wybrany do zbawienia (sic!)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Tomasz » Śr lis 30, 2011 22:41

No bo "starsi" stwierdzili, że przecież skoro Paweł Apostoł pisze, że nie pozwala kobietom przemawiać...


Nawet przyjmując tutaj dosłowne znaczenie przedmiotowego tekstu, raczej trudno jest uznać wypowiedzenie "Amen" za przemowę :)

Czasami chce mi się śmiać z ich wybryków, ale wiem że to jest raczej żałosne a nie śmieszne.

Ponadto powiedzieli że skoro sympatyzuję z KEA to znaczy że nie jestem nowo narodzony i że nie zostałem wybrany do zbawienia (sic!)


Niestety - to są typowe zachowania sekty.

No dobrze. W takim razie spytam Was co sądzicie o takich tezach jak : pewnosć zbawienia "jestem zbawiony juz teraz i nic tego nie zmieni" , "ludzie dziela się na wybranych do zbawienia i do potepienia" , "Jezus umarł jedynie za wybranych" ,kto mysli inaczej ten nie może byc prawdziwym chrześcijaninem


Nie wiem skąd na to wpadli, ale sądzę że to jest jakaś wykrzywiona interpretacja źle rozumianej kalwińskiej doktryny o predystynacji.

Ponadto - o ile KRK to jest wielka nierządnica to np KEA i KEM to są " młodsze siostry KK"


Cóż - nie będę tego komentował. Powiem tylko tyle, że w taki sposób objawia się kompletny brak wiedzy o tych kościołach.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Jacek » Śr lis 30, 2011 22:59

Tu w Polsce nie występuje typowy fundamentalizm protestancki jak np. w poludniowych stanach USA. Choc najblizej Polski jest on najbardziej agresywny w polnocnej Hollandii, stworzony przez fanatycznych Kalwinow, wzmocnionych przez reemigrantow z RPA-m Afrykanerow. W tych miejscowosciach nalezy byc bardzo ostrozny, mozna przez niuwagę zostac pobity, albo trafiony kulką fanatyka. Do dzisiaj kobiety przychodzące tam do Koscioła Reformowanego, przychodza ubrane niczym muzulmanki, i siadaja osobnych ławkach za meżczyznami. Choc slyszłem, ze i w Polsce mają trochę zwolennikow.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Elżbieta » Śr lis 30, 2011 23:14

Nie ma nic gorszego, jak fanatyzm religijny, przynosi najwięcej zła
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Vojtas » Cz gru 01, 2011 20:34

Elżbieta napisał(a):Nie ma nic gorszego, jak fanatyzm religijny, przynosi najwięcej zła

Przede wszystkim należy unikać dwóch skrajności. Z jednej strony są liberalne wspólnoty które praktykuja np śluby gejowskie, wyświecania kobiet itp ; z drugiej strony fanatyczni fundamentaliści - demagogicznie atakujący inne wspólnoty religijne oraz ludzi inaczej myslących.Twierdzą że wszystkie kościoły tkwią w odstepstwie a prawda i zbawienie jest tylko w takich niewielkich grupkach. Jedna i druga droga prowadzi donikąd

Viking napisał(a):Tu w Polsce nie występuje typowy fundamentalizm protestancki jak np. w poludniowych stanach USA. Choc najblizej Polski jest on najbardziej agresywny w polnocnej Hollandii, stworzony przez fanatycznych Kalwinow, wzmocnionych przez reemigrantow z RPA-m Afrykanerow. W tych miejscowosciach nalezy byc bardzo ostrozny, mozna przez niuwagę zostac pobity, albo trafiony kulką fanatyka. Do dzisiaj kobiety przychodzące tam do Koscioła Reformowanego, przychodza ubrane niczym muzulmanki, i siadaja osobnych ławkach za meżczyznami. Choc slyszłem, ze i w Polsce mają trochę zwolennikow.

W Polsce występują tacy (są co prawda nieliczni). Reprezentują je

Kościół Wolnych Chrześcijan,
Stowarzyszenie Zborów Chrześcijan,
Biblijny Kościół Baptystyczny,
Kościół Nowego Przymierza,
Chrześcijańską Wspólnotę Zielonoświątkową
Ewangeliczną Wspólnotę Zielonoświątkową
Ostatnio edytowano Cz gru 01, 2011 20:50 przez Vojtas, łącznie edytowano 1 raz
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Tomasz » Cz gru 01, 2011 21:04

Przede wszystkim należy unikać dwóch skrajności. Z jednej strony są liberalne wspólnoty które praktykuja np śluby gejowskie, wyświecania kobiet itp ; z drugiej strony fanatyczni fundamentaliści - demagogicznie atakujący inne wspólnoty religijne oraz ludzi inaczej myslących.Twierdzą że wszystkie kościoły tkwią w odstepstwie a prawda i zbawienie jest tylko w takich niewielkich grupkach. Jedna i druga droga prowadzi donikąd


Podpisuje się pod postem Vojtasa.

Co do wymienionych związków wyznaniowych, to chyba nie reprezentują oni tak skrajnego fundamentalizmu o jakim pisał Viking ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Vojtas » Cz gru 01, 2011 21:18

Czym innym jest zdrowy ewangelicki (luterański) tradycjonalizm od chorego fanatyzmu "biblistów"
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez jagna » Cz gru 01, 2011 23:18

Każdy fanatyzm jest zły - protestancki, katolicki, ateistyczny, prawicowy, lewicowy... Każdy przyniósł w historii wiele zła i ludzkich krzywd.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: STRONA PROTESTANCI

Postprzez Jakub » Pt gru 02, 2011 09:37

Elżbieta napisał(a):To dlaczego korzystają z naszej Brytyjki ?


Będąc na TE w Mrągowie poznałem pewną fundamentalistkę, która uważała, że Warszawska jest dziełem szatana a jedyna prawdziwa jest Biblia Gdańska...
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron