Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Tomasz » So gru 03, 2011 15:47

Ostatnie posty zostały przeniesione do tematu Nieomylność Biblii
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez de Ptysz » Pt sie 10, 2012 09:55

Niestety również doświadczyłem tych bardziej negatywnych cech forum protestanci.info
Choć jak sam pisałem bliżej mi do kalwinizmu, niż luteranizmu (ogólnie jednak mieszczę się w nurcie ewangelickim), uderzył mnie skrajny fundamentalizm niektórych tamtejszych użytkowników. Oczywiście dostaje się głównie katolikom, ale także luteranom, oraz innym członkom wspólnot ewangelickich, dyskusja jest zdominowana przez charyzmatyków i baptystów. Jak słusznie tu zauważono, jeżeli ktoś prosi o polecenie dobrego Kościoła, od razu dostaje dziesiątki propozycji zborów ewangelicznych. Panuje tam też niepisana zasada, że biblijny jest tylko chrzest dorosłych (wszak pedobaptyzm to dzieło szatana!), i charyzmaty (jak ich nie uznajesz, to widać, żeś heretyk). Z kolei większość dyskusji w działach pomocowych sprowadza się do pytania ,,a nowonarodziłeś/łaś się już?", niezależnie od pierwotnego problemu w temacie. Forsowany jest też fundamentalizm biblijny w najgorszym wydaniu - powszechnie uznawany jest tylko kreacjonizm (bo inaczej jesteś gejo-liberałem z KER, albo nie daj Boże katolikiem), zwalczanie wszelkich przejawów ekumenizmu (nawet międzyprotestanckiego) i zachowanie przeradzające się wręcz w faryzeizm. Badając poglądy polityczne wielu forumowiczów widać, że niektórzy próbują zaś biblijnie udowadniać, że tylko libertarianizm w wydaniu KNP jest stronnictwem, jakie może popierać chrześcijanin, a reszta to diabelskie nasienie.
Koniecznie też trzeba wspomnieć o kwestiach technicznych, tzn. panuje całkowity chaos na forum - powstają dziesiątki wątków na podobny temat, wszędzie wkrada się offtop, panuje spamerska kultura pisania (np. kilka postów pod rząd), dużo jest też wycieczek osobistych, na co moderacja widocznie przymyka oko.

Nie mogę się za to zgodzić, iż dominuje tam kalwińskie pojmowanie predestynacji, powiedziałbym nawet, że taki pogląd jest w mniejszości, dominuje raczej arminianizm ewangelikalnych.
de Ptysz
 
Posty: 5
Dołączył(a): N kwi 29, 2012 21:33
wyznanie: Reformowany
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez albercik » Pt sie 17, 2012 22:10

Ja mógłbym sporo powiedzieć o tamtym forum. Troche czasu tam spędziłem i wiem jacy tam sa ludzie.
Dla nich nie tylko KK ale prawosławie,luteranizm, KER i wogóle wszyscy praktykujący chrzest niemowląt to koscioły szatańskie i zło najgorsze. Próbują wmawiać że tylko ewangelikalny protestantyzm (jeszcze o rodowodzie kalwińskim) ma monopol na prawdę.
A według mnie nawet mówienie że prawie wszystkie kościoły sa odstępcze ,a zbawienie jest tylko w małych grupkach ewangelikalnych jest pychą i herezją
albercik
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 10:09
wyznanie: tradycyjne chrześcijaństwo
  

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Jakub » So sie 18, 2012 07:10

Szczęście w nieszczęściu, albo nieszczęście w szczęściu; jest takie, że ci ludzie a co za tym idzie ich Kościółki, kiedy opadnie pył pierwszego przebudzenia, albo będą musiały powoli zacząć się porządkować - a więc to co zrobił Kościół Chrześcijan Baptystów wiele lat temu wchodząc w ruch ekumeniczny, czy też to co robi teraz Kościół Zielonoświątkowy - pastorzy w koloratkach, biskup na czele Kościoła, zaangażowanie w ruch ekumeniczny; albo jeśli nie chcą się uporządkować to będą szły w kierunku skrajnego sekciarstwa.

Chociaż swoją drogą nie za bardzo wiem czemu ma służyć ekumenizm z tymi Kościołami. No ale ruch ekumeniczny już od dłuższego czasu jest w Polsce karnawałem, a nie dążeniem do jedności.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości