Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Tomasz » Wt wrz 25, 2012 23:23

Teoretycznie jest to możliwe. Niektóre wspólnoty stosują "dziesięcinę" - czyli składki kościelne w wysokości 10 % dochodów. Jeżeli w 20 osobowym zborze będzie 10 dorosłych osób i każda z nich uzyskuje dochód 3000 zł. - łączna miesięczna dziesięcina wyniesie również 3000 zł. W skali roku daje to kwotę 36 000 zł. Jeżeli na kaplicę wynajmą np. jakiś lokal użytkowy a pastor - taka jak napisała Ela - nie będzie pobierał wynagrodzenia za pracę duszpasterską, to utrzymanie takiego zboru będzie realne.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Elżbieta » Wt wrz 25, 2012 23:32

Hm, to jakaś wyjątkowa gmina by była - 20 osób i każda zarabiająca 3000 zł :) i duchowny niepobierający wynagrodzenia :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Tomasz » Wt wrz 25, 2012 23:36

Napisałem przecież, że to rozważania czysto "teoretyczne" :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez szymekb » Śr wrz 26, 2012 17:05

Tomasz napisał(a):Teoretycznie jest to możliwe. Niektóre wspólnoty stosują "dziesięcinę" - czyli składki kościelne w wysokości 10 % dochodów. Jeżeli w 20 osobowym zborze będzie 10 dorosłych osób i każda z nich uzyskuje dochód 3000 zł. - łączna miesięczna dziesięcina wyniesie również 3000 zł. W skali roku daje to kwotę 36 000 zł. Jeżeli na kaplicę wynajmą np. jakiś lokal użytkowy a pastor - taka jak napisała Ela - nie będzie pobierał wynagrodzenia za pracę duszpasterską, to utrzymanie takiego zboru będzie realne.


Nie ma dziesięciny, nie ma nikogo na utrzymaniu zboru (ksiądz, pastor etc)

Ile może miesięcznie kosztować utrzymanie jakiejś sali?
no chyba, że jest to centrum dużego miasta
Nie są to zbyt wielkie sumy.
Zwłaszcza, że zawsze można uzyskać od miasta jakiś lokal na korzystnych warunkach.

Ale powiedzcie - co tak naprawdę jest potrzebne by się spotykać przy Słowie?
szymekb
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 15:35
wyznanie: unitarianin
  

Re: Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Aleksander » Śr wrz 26, 2012 17:42

szymekb napisał(a):
Ale powiedzcie - co tak naprawdę jest potrzebne by się spotykać przy Słowie?

Pytanie zakłada bardzo minimalistyczna odpowiedz, ale odpowiedz taką nie musi być. Bardzo często różne społeczności utozsamiaja się z Dziajami apostolskimi właśnie przez minimalizm obrzędów, liturgii i itd. W ten sposób okazują wierność Pismu. Trochę naiwnie traktując tradycje danej kultury, historii ogólnie rzecz biorąc dziecictwa Kościoła w tym kraju. Nie przejmujac się tym, że w mniemaniu ludzi wyglądają na sekte. Takie zjawisko grup wystepowalo przez całą historię Kościoła Starego Testamentu jak i Nowego. Mój argument wreszcie, :-) Pismo nigdy nie uczyło, że taki powinien być wzór. Taka grupa Może być na krótko, jednak w miarę dojrzewania powinna uczyć się z historii Kościoła.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Jacek » Śr wrz 26, 2012 17:53

Swiete slowa Pastorze Aleksandrze.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 26, 2012 19:35

Ale powiedzcie - co tak naprawdę jest potrzebne by się spotykać przy Słowie?

Zwróć uwagę, że Bóg w Starym Testamencie dał bardzo precyzyjne wskazówki co do wyglądu świątyni, więc chyba nie chodziło Mu o to, żeby ludzie spotykali się w byle jakich mieszkaniach

Zwłaszcza, że zawsze można uzyskać od miasta jakiś lokal na korzystnych warunkach.

Chyba w tym temacie za bardzo dobrze się nie orientujesz
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Jacek » Śr wrz 26, 2012 20:37

Sluszne slowa Elzbieto
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez szymekb » Śr wrz 26, 2012 21:32

Oczywiście nikogo nie chcę przekonywać na siłę żeby koniecznie wzorować się na tym modelu.
Po prostu mnie osobiście on przekonuje bardziej niż model, nazwijmy go, Świątyni, z kapłanami, naczyniami itd.

Przypominam też, że rozmowa wyszła od sugestii, że mały zbór aby funkcjonować musi być sponsorowany.
Na podstawie własnego doświadczenia i obserwacji inny ewangelikalnych społeczności w naszym średnio zamożnym kraju widzę, że wcale tak być nie musi i często nie jest.
Są zbory i całe denominacje finansowane centralnie z dużą pomocą z Zachodu ale są też zbory niezależne (niekoniecznie domowe), które są samowystarczalne finansowo.

Kiedy przypominam sobie swoje doświadczenie tzw. "tacy" w kościele katolickim, to z takiego finansowania faktycznie trudno utrzymać świątynię.
Ale gdy kilka, kilkanaście rodzin składa się na ogrzewanie, prąd, wodę, czynsz itd. to naprawdę da się to zrobić.
Gdy nie ma etatowego pastora na utrzymaniu a jest dwóch, trzech (lub więcej) braci (lub sióstr), którzy są w stanie przygotować krótkie rozważanie Słowa.
Zobaczcie jak to niesamowicie integruje.

Wszystko zależy od motywacji i priorytetów.
Słyszałem kiedyś taką historię:
spotyka się dwóch pastorów ni jeden mówi "popatrz na mój wspaniały kościół, wygląda jak potężna fregata na pełnych żaglach a twój jest jak mała łódeczka".
Drugi odpowiada "rzeczywiście, twój jest pełen pasażerów, mój jest pełen ludzi przy wiosłach".
szymekb
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 15:35
wyznanie: unitarianin
  

Re: WOJOWNICZY PASTOR Z LUBLINA

Postprzez Aleksander » Śr wrz 26, 2012 21:47

Nie pisałem, aby obrażać lub ponizac. Moim celem nie jest potępiac społeczności chrześcijańskie. Mam nadzieję, że nie urazilem.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron