Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Focjusz » Pt lip 29, 2011 21:07

Tomasz napisał(a): Focjuszu - masz prawo świadczyć o swojej wierze, ale jako gość na forum luterańskim robisz to w sposób agresywny. Piszesz, że w Cerkwi jest niewykrzywiona i niezdeformowana wiara - czyli sugerujesz, że wiara ewangelików jest zdeformowana ?
Podważasz prawowitą sukcesję apostolską luteran, która w NICZYM NIE RÓŻNI SIĘ OD SUKCESJI PRAWOSŁAWIA (niektóre linii sukcesji wychodzą również od Cerkwi) Kwestia pojmowania kapłaństwa jako sakramentu nie tutaj nic do rzeczy. Poza tym - sakramenty są tylko dwa : Chrzest i Eucharystia. Kapłaństwo sakramentem nie jest. To błąd zarówno papistów jak i prawosławia.

Kapłaństwo jest Sakramentem. Sakramentów jest 7 !

Tomasz napisał(a): Powtarzam Ci po raz nie wiem który, że LUTER NIE ZAŁOŻYŁ ŻADNEGO KOŚCIOŁA - nie wiem skąd masz takie fałszywe informacje i pomimo naszego sprostowania nadal forsujesz tą nieprawdziwą tezę.

Kościół założył Jezus. Cerkiew Prawosławna jest wiernym kontynuatorem tego.

Tomasz napisał(a): Nie interesują mnie inne denominacje. Na marginesie - prawosławie też nie jest tak jednolite.

U nas jest jedośc w wierze !

Tomasz napisał(a): Kościół Chrześcijański nie powstał również w Konstantynopolu i również nic nie udowodnisz. Dla papistów to wy jesteście schizmą.

Patriarcha Konstantynopola nie uzurpuje sobie władzy nad Chrześcijanami jak to robią papieże. Patriarchowie Konstantynopola byli patriarchami ekumenicznymi (tak postanowił Sobór)


Tomasz napisał(a): Czy wiesz co to jest "Święto Reformacji" ? Nie wiem do czego miała być ta uwaga.

Oczywiście ze wiem. Lutrowi było za ciasno w kościele papiestów. Tylko szkoda że jak mu się rzym nie odobał to czemu nie przeszedł do Cerkwii (prawowitego Kościoła). U nas nie ma odpustów ani innych naduzyć.

Tomasz napisał(a): Focjuszu - ja nie wchodzę na fora prawosławne i nie przekonuje, że tylko luteranizm jest niezdeformowany i wierny Pismu a cała reszta to sort gorszego gatunku.
Szanuje Cerkiew Prawosławną i również cieszę się, że mamy tutaj jej przedstawiciela, dlatego też nie mam zamiaru przypuszczać ataków na prawosławnych, choć moglibyśmy założyć wątek "Błędy i wypaczenia Cerkwi" - tylko po co ?
Mamy skakać sobie do gardeł czy szukać jedności ?


A zapraszam Cię na forum Prawosławne. Proszę bardzo. Tylko tam są jeszcze bardziej gorliwi ode mnie. Oni wszelkie religie nieprawoslawne uważają za złe z samej natury (czego ja nie czynię).
A załózcie taki wątek. Zbyt wiele tam nie będzie.
Tomasz napisał(a): Jeżeli nie skończysz z retoryką zbliżoną do lefebrystów, będę zmuszony sięgnąć po środki regulaminowe.

Lefebryści są smieszni i niepoważni. Nazywają mnie schizmatykiem a sami tacy są. Ich lider abp M. Lefebre wypowiedział posłuszeństwo papieżowi. Więc nie mają prawa mnie pouczać. Ja to chociaż nie uzurpuje sobie przynależności do Kościła Katolickiego a oni tak (mimo że schizmaycy)
Focjusz
 
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Tomasz » Pt lip 29, 2011 21:26

Kapłaństwo jest Sakramentem. Sakramentów jest 7 !


Zapomniałeś dodać "w/g papistów i prawosławnych"

W/g nauki ewangelickiej sakramenty są tylko dwa.

Kościół założył Jezus.


Tak jest :) Do tego Kościoła należą zarówno prawosławni jak i luteranie.

Cerkiew Prawosławna jest wiernym kontynuatorem tego.


Podobnie jak luteranie :) choć są między nami różnice.

Oczywiście ze wiem. Lutrowi było za ciasno w kościele papiestów. Tylko szkoda że jak mu się rzym nie odobał to czemu nie przeszedł do Cerkwii (prawowitego Kościoła). U nas nie ma odpustów ani innych naduzyć.


Może nie był tak "prawowity" jak niektórzy sądzą :)

A załózcie taki wątek. Zbyt wiele tam nie będzie.


Czyli sam przyznajesz, że jednak coś tam może być :) Może nawet nazbiera się tego dosyć sporo ?

Nie będę zakładał takiego wątku ponieważ nie jest naszym celem atakowanie Prawosławia, choć zapewniam Cię, że wiele byśmy tutaj mogli wytknąć.
Celem naszego forum jest propagowanie ortodoksyjnego luteranizmu i tego się będziemy trzymać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Jacek » So lip 30, 2011 06:42

Z calym szacunkiem dla Prawoslawia, a szczegolnie mam sentyment dla Greckiej Cerkwii Prawoslawnej, ale niestety Focjuszu zlamales regulamin, i to na stronie lutheranskich konserwatystow. Masz prawo reprezentowac dogmatyke swojego kosciola, lecz przy okazji nie wolno Tobie negowac na tej stronie, dogmatyki kosciola lutheranskiego. Przyznam sie Tobie ze od samego poczatku strony bylem zawzietym przeciwnikiem, wszelkiego dialogu na tej stronie z innymi wyznaniami. No ale zgodnie z obowiazujacym trendem poprawnosci politycznej, niestety zrobiono odwrotnie. Co nieznaczy ze nie mamy dyskutowac.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Wildente » So lip 30, 2011 10:44

Focjusz napisał(a):Kapłaństwo jest Sakramentem. Sakramentów jest 7 !


A możesz to rozwinąć. Zacznijmy od tego, czym jest sakrament.

Wikipedia mówi:
====
Sakramenty (łac. sacramentum) – w chrześcijaństwie obrzęd religijny rozumiany jako znak lub sposób przekazania łaski Bożej, ustanowiony, zgodnie z wiarą, przez Chrystusa.
====

Czy to dobra definicja? Jeżeli tak, to gdzie Chrystus ustanowił te 7 sakramentów?

a) Chrzest ustanowił i tu nie ma wątpliwości, wszyscy znają cytat

b) Sakrament Ołtarza ustanowił i tu nie ma wątpliwości, wszyscy znają cytat

c) Sakrament Pokuty ustanowił, niestety protestanci w gonitwie za ,,będziemy inni'' zlekceważyli i wypatrzyli ten sakrament i to jest niestety ekstremalnie przykre.

d) Sakrament Kapłaństwa? Gdzie ustanowił? Kapłaństwo było ,,od zawsze'' w Starym Testamencie. Gdzie Jezus ustanowił ,,swoich ziemskich zastępców, małych jezusków'' (nie znam prawosławia, ale tak rozumieją kapłaństwo rzymscy katolicy) i ich wyświęcanie?

e) Sakrament Małżeństwa? Małżeństwo istniało od stworzenia świata, a chyba jedyne co Jezus o nim powiedział, to zaostrzył nierozerwalność względem Prawa Mojżeszowego.

f) Sakrament Bierzmowania? O tym to już słowa w Piśmie nie ma OIDW.

g) Sakrament Namaszczenia Chorych? O tym to już słowa w Piśmie nie ma OIDW.


Focjusz napisał(a):Kościół założył Jezus. Cerkiew Prawosławna jest wiernym kontynuatorem tego.


Dowcip polega na tym, że wskutek zepsucia grzechem ludzie odeszli od Kościoła Jezusa. Ludzie przywary sprawiły, że nastąpiły podziały. W tym należy jedynie mieć nadzieję, że Bóg dotrzyma swojej obietnicy Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; i że te ludzkie podziały i nieporozumienia zostaną wybaczone, zwłaszcza jeśli każdy z nas w dobrej wierze swoje wyznanie wybiera.

Choć i owszem, jest też ta opcja, że jedno z wyznań tylko jest tym właściwym, a pozostali źle wybrali i nie wejdą do Królestwa Bożego. Pozostaje wierzyć i mieć nadzieję, że tak nie jest.

Viking napisał(a):niestety Focjuszu zlamales regulamin, i to na stronie lutheranskich konserwatystow. Masz prawo reprezentowac dogmatyke swojego kosciola, lecz przy okazji nie wolno Tobie negowac na tej stronie, dogmatyki kosciola lutheranskiego.


Może czas zmienić regulamin? W końcu co to za radość kisić się we własnym sosie? Każda konstruktywna krytyka służy budowaniu. W końcu kościół ma się ciągle reformować, a dogmatyka luterańska też się zmienia (choćby sławna Maria Zawsze Dziewica z podstaw wyznania augsburskiego, obecnie uznana za błąd). Ja mam osobiście nadzieję, że kiedyś luteranie uznają za błąd odrzucenie Sakramentu Pokuty... Choć nadzieja to płonna, bo podobno nawet w Kościele Rzymskim ten Sakrament umiera na Zachodzie, jeno w Polsce jeszcze kwitnie.
Wildente
 
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Jacek » So lip 30, 2011 15:27

Zgadzam sie z Toba matko Wildente w 100%. Mozna zauwazyc ze takie instytucje jak.: Rzymsko-katolicyzm, Prawoslawie, Swiadkowie Jehowy, Kosciol Mormonow- uzurpowali sobie prawo do wylacznosci jesli chodzi o zbawienie, zapominajac jednoczesnie, ze czlowiek bedzie zbawiony za wiare w Boga, a nie za przynaleznosc do danego kosciola.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Tomasz » So lip 30, 2011 20:06

Sakramenty (łac. sacramentum) – w chrześcijaństwie obrzęd religijny rozumiany jako znak lub sposób przekazania łaski Bożej, ustanowiony, zgodnie z wiarą, przez Chrystusa.


To jest powszechna definicja sakramentu. Zaznacza się również, że sakrament jest zawsze połączony z widzialnym znakiem. Przesłanki tej definicji spełnia tylko Chrzest i Eucharystia.

Sakrament Pokuty ustanowił, niestety protestanci w gonitwie za ,,będziemy inni'' zlekceważyli i wypatrzyli ten sakrament i to jest niestety ekstremalnie przykre.


Kwestia uznania Pokuty za sakrament jest dosyć kontrowersyjna. Początkowo Luter zaliczał do sakramentów również Pokutę. Nawet dziś czynią to niektóre kościoły staroluterańskie. Ostatecznie przeważył jednak pogląd, iż Pokuta sakramentem nie jest - z uwagi na brak widzialnego znaku.
Nie mogę się jednak zgodzić, że Pokuta została "zlekceważona" i "wypaczona". W kościołach luterańskich - a szczególnie staroluterańskich jest bardzo poważana. Została zresztą bardzo silnie związana z Sakramentem Eucharystii.
Myślę, że do obrony jest zarówno uznanie Pokuty za sakrament - jak i stanowisko przeciwne. W praktyce najważniejsze jest, aby była sprawowana należycie.

Może czas zmienić regulamin? W końcu co to za radość kisić się we własnym sosie? Każda konstruktywna krytyka służy budowaniu.


Nasze forum ma bardzo jasno sprecyzowany profil i nie będziemy go zmieniać. Regulamin zabrania np. propagowania nauk niezgodnych z doktryną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P. ale to wcale nie oznacza, że będziemy zamykać usta każdemu, kto myśli inaczej.

Wierny innego kościoła chrześcijańskiego może jak najbardziej przedstawiać swój pogląd i doktrynę własnego kościoła. Czasami jest to nawet bardzo wskazane i pożyteczne. Dzięki temu możemy poznać co myślą inni, jak również wyjaśniać stereotypy i nieporozumienia.
Nie może jednak dochodzić do sytuacji, gdy poglądy te są prezentowane w sposób agresywny.
Nasz Przyjaciel Focjusz, niestety zachował się w sposób bardzo niestosowny, próbując narzucać nam naukę swojego Kościoła. Nie napisał np. "w/g Cerkwi Prawosławnej sakramentów jest 7" tylko stwierdził w sposób kategoryczny, podkreślając jeszcze wykrzyknikiem "Sakramentów jest 7 !" W sposób równie kategoryczny podważył również ważność sukcesji apostolskiej luteran oraz w sposób bardzo wyraźny podkreślił, że tylko Prawosławie jest tym "prawowitym Kościołem".
Focjuszu - jesteś gościem na stronie luterańskiej. Jak powiedziałem powyżej - nikt nie zabrania Ci prezentowania Twoich poglądów - a nawet jesteśmy ich ciekawi - ale rób to z taktem i nie obrażaj gospodarzy.
Piszesz, że na stronach prawosławnych są "gorsi od Ciebie". Oszołomów nigdzie nie brakuje, ale nie chcesz chyba brać z nich przykładu.

Pomimo różnic doktrynalnych, uważam że Prawosławni i ortodoksyjni Luteranie mogą iść ramię w ramię, bowiem łączy nas bardzo wiele. Nie próbujmy jednak udowadniać, kto jest bardziej "prawowity" a kto mniej. Pamiętaj - "kto się wywyższa będzie poniżony".


Viking napisał(a):Mozna zauwazyc ze takie instytucje jak.: Rzymsko-katolicyzm, Prawoslawie, Swiadkowie Jehowy, Kosciol Mormonow- uzurpowali sobie prawo do wylacznosci jesli chodzi o zbawienie, zapominajac jednoczesnie, ze czlowiek bedzie zbawiony za wiare w Boga, a nie za przynaleznosc do danego kosciola.


KRK i Prawosławie odeszło od głoszenia "wyłączności na zbawienie", ale niektórzy wierni i duchowni tych Kościołów uważają protestantów (a nawet siebie nawzajem} za nie-chrześcijan, lub Chrześcijan drugiej kategorii. To przykre.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Focjusz » So lip 30, 2011 20:38

Ale najważniejsze- (...) Albowiem oboje macie w wyznanu wiary Filioque "Wierze w Ducha Świętego który od Ojca i Syna pochodzi... "

Naruszenie § 13 i § 16 p. 2 Regulaminu. Udzielam ostrzeżenia.
Tomasz
Focjusz
 
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Focjusz » So lip 30, 2011 20:43

Tomasz napisał(a): Pomimo różnic doktrynalnych, uważam że Prawosławni i ortodoksyjni Luteranie mogą iść ramię w ramię, bowiem łączy nas bardzo wiele. Nie próbujmy jednak udowadniać, kto jest bardziej "prawowity" a kto mniej. Pamiętaj - "kto się wywyższa będzie poniżony".



Viking napisał(a):Mozna zauwazyc ze takie instytucje jak.: Rzymsko-katolicyzm, Prawoslawie, Swiadkowie Jehowy, Kosciol Mormonow- uzurpowali sobie prawo do wylacznosci jesli chodzi o zbawienie, zapominajac jednoczesnie, ze czlowiek bedzie zbawiony za wiare w Boga, a nie za przynaleznosc do danego kosciola.


To bzdury! Cerkiew nigdy nie nauczała że nieprawosławni nie będa zbawieni. - co niestety robi wielu fundamentalistów ewangelikalnych. Nazywają mnie poganinem i bałwochwalcą.Więc nie dziwcie się że reaguję na tego typu kłamstwa.

Tomasz napisał(a): KRK i Prawosławie odeszło od głoszenia "wyłączności na zbawienie", ale niektórzy wierni i duchowni tych Kościołów uważają protestantów (a nawet siebie nawzajem} za nie-chrześcijan, lub Chrześcijan drugiej kategorii. To przykre.


Cerkiew (i ja również) uważamy zarówno katolików jak i protesnantów za Chrześcijan. To tylko i wyłacznie Bóg na sądzie Ostatecznym zadecyduje kto będzie zbawiony a kto nie. Zatem odrzucam brednie pewnych fundamentalistów ewangelikalnych którzy już z góry wiedzą kto napewno będzie potepiony.

A swoją drogą - co w tym złego że nauczamy o Miłosiernym Bogu? Czy to jest złe że Bóg chce aby każdy był zbawiony ? Nie tak jak kłamią pewni protestanci że tylko nie wielu będzie zbawionych a cała rzesza do piekła pójdzie. Za to -katolikom i prawosławnym się dostaje...
Nie wiem jak Wy ale ja wierzę w Boga miłosiernego i kochającego a nie w Boga - urzędasa i biurokrate . Wierze w Boga kochającego wszystkich a nie jak Kalwini którzy z Boga uczynili sadystę

Jeszcze jedna uwaga techniczna - Focjuszu -nie pisz "post pod postem". Jeżeli chcesz coś dodać do tego co napisałeś w ostatnim poście - zrób to przez edycję.
Tomasz
Focjusz
 
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Fróbel » N lip 31, 2011 13:38

Kapłaństwo jest Sakramentem. Sakramentów jest 7 !


Wszystko zależy jaką przyjmiesz definicję. Luteranizm pozostałych nie dorzuca po prostu inaczej je nazywa.

A tak na marginesie czy w prawosławiu tez były sakramenty jak namaszczenie na króla, dedykacja kościoła, konsekracja dziewic, poświęcenie zakonnic i obmycie nóg w Wielki Czwartek?

Nie wiem jak Wy ale ja wierzę w Boga miłosiernego i kochającego a nie w Boga - urzędasa i biurokrate.


Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości.
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Focjusz » Pn sie 01, 2011 23:00

Anders Breivik - protestant,mason
Luteranin- członek Kościoła Norweskiego
Rozpoczął protestancką świętą wojne w stylu Islamskim
Morderca kilkudziesięciu osób - głownie młodzieży i dzieci
Widać że to kolejne pokolenie walczących następców marcina Lutra :)

Ta jego zbrodnia (głownie) zmieniła moje patrzenie na protestantyzm
Focjusz
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron