Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Tomasz » Pn sie 01, 2011 23:11

Zbrodniarze znajdą się niestety w każdym wyznaniu. Nie możesz oceniać danej konfesji na podstawie czynów jednego szaleńca, bowiem jest to czysty absurd. Krwawe jatki były dokonywane zarówno przez Katolików, Protestantów i również Prawosławnych (patrz szczególnie zbrodniarzy serbskich - w Sebrenicy Serbowie wymordowali 8 000 muzłumanów - przy nich Breivik to "grzeczny przedszkolak".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Wędrowiec » Wt sie 02, 2011 14:29

Wybaczcie po raz kolejny, że wpadam na forum raz na jakiś czas, ale po kilku dniach braku odwiedzin nie ukrywam - jest sporo do czytania i analizowania ;)

Tak więc:

Wildente napisał(a):Czy to dobra definicja? Jeżeli tak, to gdzie Chrystus ustanowił te 7 sakramentów?

a) Chrzest ustanowił i tu nie ma wątpliwości, wszyscy znają cytat

b) Sakrament Ołtarza ustanowił i tu nie ma wątpliwości, wszyscy znają cytat

c) Sakrament Pokuty ustanowił, niestety protestanci w gonitwie za ,,będziemy inni'' zlekceważyli i wypatrzyli ten sakrament i to jest niestety ekstremalnie przykre.

d) Sakrament Kapłaństwa? Gdzie ustanowił? Kapłaństwo było ,,od zawsze'' w Starym Testamencie. Gdzie Jezus ustanowił ,,swoich ziemskich zastępców, małych jezusków'' (nie znam prawosławia, ale tak rozumieją kapłaństwo rzymscy katolicy) i ich wyświęcanie?

e) Sakrament Małżeństwa? Małżeństwo istniało od stworzenia świata, a chyba jedyne co Jezus o nim powiedział, to zaostrzył nierozerwalność względem Prawa Mojżeszowego.

f) Sakrament Bierzmowania? O tym to już słowa w Piśmie nie ma OIDW.

g) Sakrament Namaszczenia Chorych? O tym to już słowa w Piśmie nie ma OIDW.



a) Nie ma wątpliwości

b) jw

c) Tutaj akurat nie jest pewne na 100% czy aby na pewno Chrystus ustanowił SAKRAMENT. Same słowa wypowiedziane do apostołów (nie będę cytował) nie mówią nic jednoznacznie na temat czynności odpuszczania grzechów. Tym bardziej, nie zostało powiedziane, jak owa czynność powinna wyglądać.
Ponadto, czy jest to nazywane sakramentem, czy też nie - czy jest w tym aż tak wielce istotna różnica?

d) Moim zdaniem tzw "ustanowienie kapłaństwa" jest nieco na wyrost, bo jak już zostało powiedziane, stan kapłański istniał już dużo wcześniej. Owszem, zostało to dane "z góry", ale nie było moim zdaniem ustanowione przez Jezusa.

e) Tu mam podobne zadanie, acz pewna kwestia chwilowo mi umknęła, to też postaram się później do tego odnieść.

f) Popieram

g) O jako takim namaszczeniu olejami oczywiście jest mowa w Piśmie Świętym, jednakże nazywać to od razu sakramentem, to chyba trochę za dużo.


Ponadto muszę zapytać Focjusza, czy wszelkie praktyki swojego Kościoła uważa za zdrowe?

Proszę tylko mnie nie atakować za takie a nie inne sformułowanie.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Focjusz » Wt sie 02, 2011 22:59

Tomasz napisał(a):Zbrodniarze znajdą się niestety w każdym wyznaniu. Nie możesz oceniać danej konfesji na podstawie czynów jednego szaleńca, bowiem jest to czysty absurd. Krwawe jatki były dokonywane zarówno przez Katolików, Protestantów i również Prawosławnych (patrz szczególnie zbrodniarzy serbskich - w Sebrenicy Serbowie wymordowali 8 000 muzłumanów - przy nich Breivik to "grzeczny przedszkolak".

Taa
A Muzułmanie ilu Chrześcijan wymordowali to już się nie liczy
Codziennie na wschodzie dochodzi do zabójstw Chrześcijan przez muzułmanów. Islam to religia szatańska

Wędrowiec napisał(a):
Ponadto muszę zapytać Focjusza, czy wszelkie praktyki swojego Kościoła uważa za zdrowe?

Proszę tylko mnie nie atakować za takie a nie inne sformułowanie.

Nie bój się. Ja nie jestem fanatykiem ani muzułmańskim ani fundamentalistą biblijnym. Jestem Chrześcijaninem wiernym Tradycji.
Jakie praktyki uważasz rzekomo za niezdrowe?
Focjusz
 
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Tomasz » Wt sie 02, 2011 23:21

A Muzułmanie ilu Chrześcijan wymordowali to już się nie liczy


Liczy się. Życie ludzkie jest jednakowe niezależnie od wyznania.

Napisałeś wcześniej, iż zmieniłeś swoje pogląd na Protestantyzm na podstawie zachowania jednego szaleńca - Breivika. Na przykładzie ludobójstwa prawosławnych Serbów wykazałem jak absurdalne może być takie podejście.

Na marginesie - Islam sam w sobie jest religią pokoju - poczytaj sobie Koran. Niestety, jest to w większości teoria.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Elżbieta » Śr sie 03, 2011 00:13

Też czytałam o tym, ze islam jest religią bardzo pokojową, więc to problem tkwi gdzie indziej - w ludziach. Sądzę więc, że najlepiej będzie skończyć dyskusję nad tym, które wyznanie jest lepsze, a które gorsze. Zacznijmy szukać tego co nas łączy, a nie dzieli. Możemy opowiadać o swoich Kościołach, ale może przestańmy wykazywać, że właśnie nasz jest lepszy, bo do niczego dobrego to nie doprowadzi, a wielu zrazi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Jacek » Śr sie 03, 2011 06:40

Ja tez cenie niektore wartosci w Islamie. Ale nie moze byc tak, ze gosc przychodzacy do mojego domu, bedzie narzucal swoj styl bycia gospodarzowi.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Paweł » Śr sie 03, 2011 06:59

Mentalność islamistów nie zmieniłą się od czasów bitwy pod Wiedniem, więc trudno aby zaklimatyzowali się we współczesnej Europie. Oni do tej pory zajmują się wiecami i bójkami między sobą. To społeczeństwo plemienne.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Paweł » Śr sie 03, 2011 07:05

Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Tomasz » Śr sie 03, 2011 07:16

Polecam obejrzenie tego materiału - ku otrzeźwieniu tych, którzy uważają, że jest fajnie i nie ma żadnego problemu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawosławie - Protenstantyzm (wydzielone)

Postprzez Paweł » Śr sie 03, 2011 08:04

Najsmutniejsze jest to że oddajemy Europę bez walki, niczym lenno
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości