Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Jacek » Śr mar 30, 2011 18:17

Vildente- o przepraszam Wildente, niestety to sa nalecialosci jezyka szwedzkiego, w ktorym nie uzywa sie praktycznie lub bardzo sporadycznie w, to na tyle. No jestem niezmiernie zdziwiony brakiem wiedzy z twojej strony w sprawie dosc powszechnej pedofilii w KrK, szczegolnie klaniaja sie sierocince katolickie w Irlandii gdzie to zjawisko wystepowalo powszechnie. Co do twojej przynaleznosci: Tak- Kosciol Chrystusowy taki istnieje w Polsce zgadza sie i pod taka nazwa wystepuje to nie pomylka, dalej oficjalnie naleze do KrK?, na msze chodze Do Kosciola Luteranskiego, czy pominalem jakies Twoje jeszcze koscioly? To jeszcze zostal Tobie Zwiazek Muzulmanski, -tam tez Jezusa uznaje sie za proroka.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Tomasz » Śr mar 30, 2011 18:36

Moi Drodzy - bardzo proszę trzymać się tematu, bo zrobił się już za przeproszeniem niezły bajzel. Zaczynamy już mieszać sukcesje apostolską z pokutą, pedofilią i środkami antykoncepcyjnymi.

Posty dot. pokuty przeniosłem tutaj (Teologia luterańska » Luteranizm wysokokościelny - Spowiedź prywatna)

Na temat antykoncepcji rozmawialiśmy natomiast tutaj (Kościół Ewangelicko-Augsburski » Kultura, tradycje i etyka ewangelicka - antykoncepcja i współżycie intymne)

Wracając do sukcesji :

Pojęcie sukcesji apostolskiej dotyczy jak wszyscy wiemy nieprzerwanego od czasów apostołów przekazywania następcom urzędu duchowego. Postawy nauki o sukcesji możemy doszukiwać się zarówno w Ewangeliach (powołanie apostołów) jak w dalszych księgach Nowego Testamentu (np. Dzieje Apostolskie 14:23 „ A gdy przez wkładanie rąk wyznaczyli im w każdym zborze starszych, wśród modlitw i postów poruczyli ich Panu, w którego uwierzyli.”)
Kościoły luterańskie zwykle zachowują sukcesje apostolską w znaczeniu instytucjonalnym, jednakże większą wagę przywiązują do „sukcesji wiary” – czyli wiernego przekazywania Ewangelii.

Załączam również do pobrania bardzo ciekawe opracowanie ks. Jana Grossa dot. sukcesji apostolskiej w kościołach luterańskich
Załączniki
sukcesja apostoska.pdf
(1.42 MiB) Pobrane 303 razy
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Wildente » Śr mar 30, 2011 19:23

Viking napisał(a):czy pominalem jakies Twoje jeszcze koscioly? To jeszcze zostal Tobie Zwiazek Muzulmanski, -tam tez Jezusa uznaje sie za proroka.


A podobno jesteście tolerancyjni wobec innych wyznań. Nie, nie pominąłeś żadnych kościołów, bo Kościół jest tylko jeden. Założony przez Chrystusa. Pisany z dużej litery, a nie jak z uporem piszesz ,,kościół''.

Kościół Apostolski.

Rozumiem, że w wyznaniu wiary pomijasz słowa ,,Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.'' Tylko czy wtedy możesz się nadal określać luteraninem, bo o ile mi wiadomo luteranie uznają Nicejsko-konstatynopolitańskie wyznanie wiary. Przynajmniej w moim kościele (tym razem z małej, bo budynku), takie się odmawia czasami podczas nabożeństw. A jak nie, to odmawiane jest apostolskie wyznanie wiary, a tam też jest ,,święty Kościół powszechny''.

Więc nie kpij i nie zrównuj religii muzułmańskiej z chrześcijaństwem.

Ciekawe jest to, że nie bardzo odniosłeś się do żadnego z moich merytorycznych pytań nawiązujących do tematu, który sam założyłeś. A zamiast tego, czując się zgaszony, przyczepiłeś się do mojego wyznania i z niego szydzisz.
Wildente
 
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Tomasz » Śr mar 30, 2011 19:35

Bardzo Was proszę Kochani o traktowanie adwersarzy z szacunkiem i uprzejmością. I jeszcze raz proszę o trzymanie się tematu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Jacek » Śr mar 30, 2011 20:08

Vildente- Przestan tragizowac, bo fakty dotyczace pedofili w KrK sa znane powszechnie wsrod katolikow w Polsce. Co mam Tobie moze konkretne nazwiska ksiezy podac?. Nastepnie to ze napisalem w koncu do jakiego kosciola nalezysz, bo w koncu wymienilas az trzy. A kosciol Chrystusowy istnieje taka organizacja koscielna o charakterze ewangelicznym i charyzmatycznym. Tak jestem ja przeciwnikiem ekumenizmu i nie ukrywam tego bo nie jestem hipokryta.Jestem zwolennikiem ortodoxyjnego ultrakonserwatywnego Starolutheranizmu, gdzie niema miejsce na bzdurne polemiki ekumeniczne. I czy Tobie cos sie podoba czy nie w KEA to jest Twoja prywatna sprawa. Jezeli ja publikuje czyjas wypowiedz, to kazdy ma prawo osadzac sam , a nie zwracac mi uwage.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Tomasz » Śr mar 30, 2011 20:37

Bardzo prosiłem o zachowanie kultury wypowiedzi i odnoszenie się do siebie z szacunkiem jak również trzymanie się tematu - jak widać nieskutecznie.

Dlatego też ostatnie posty trafiły do kosza
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Elżbieta » Śr mar 30, 2011 20:41

Vikingu przestań, Vildente jest naszym gościem i tak traktować gości nie przystoi, opamiętaj się.
Wildente, nie zarzucaj Vikingowi nieumiejętonści pisania, bo jeżeli to Twoje nazwisko, to powinnaś je pisać z dużej litery



Tematem bieżącego wątku jest kwestia sukcesji apostolskiej - i bardzo proszę o przestrzeganie podziału tematycznego Forum. Zaznaczam, że każdy post nie na temat będzie kasowany lub przenoszony do innego działu.
Jednocześnie uprzedzam, że na zachowania niegodne Chrześcijanina administracja będzie reagować z całą surowością przewidzianą w regulaminie.
Tomasz
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez varpho » Śr mar 30, 2011 21:53

no to się zrobiły manowce...

co do sukcesji apostolskiej - bo taki chyba się wyklarował główny temat tego wątku - dzięki za artykuł ks. Grossa, w wolnej chwili przeczytam dokładnie.

przy okazji zastanawia mnie kwestia arcybiskupa - jest to biskup, który, podobnie jak inni biskupi, zarządza swoją diecezją, ale poza tym jest uznawany za pierwszego wśród równych - czyli prymasa.
zastanawiam się, które rozwiązanie jest lepsze:
a) takie, w którym jeden biskup ma jakąś - może nawet jedynie zwyczajową - zwierzchność nad pozostałymi, a tym samym archidiecezja jest pod jakimś względem ważniejsza od pozostałych diecezji [jak w Kościele Szwecji]
b) takie, w którym wszystkie diecezje są sobie równe, ale obok biskupów poszczególnych diecezji jest jeszcze biskup naczelny [jak u nas i np. w Ewangelicko-Luterańskim Kościele w Finlandii - gdzie wprawdzie ten biskup naczelny ma tytuł arcybiskupa Turku, to jednak istnieje też osobny urząd biskupa Turku]
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Jacek » Cz mar 31, 2011 12:03

Varpho-Faktycznie jest to temat trudny, i do dzisiaj zaprzata glowe teologom,roznych wyznan,niewatpliwie czysta linie zachowuje kosciol prawoslawny,co do anglikanskiego,to nie wiem,starokatolickie. W Kosciolach Luheranskich bywa to roznie odbierane,tu w Szwecji konserwatywni ksieza zblizeni do Synodu Missouri i Wisconsin, twierdza ze nie widza przeszkod w przyjeciu Sukcesji Apostolskiej, tylko od kogo?.Przykladem tutaj moze byc MissionsProvinsen, ktora sukcesje przyjela z rak Biskupa Obary z Afryki,dlaczego nie z Europy? Dalej cofajac sie do historii,sa zwolennicy teorii,ze sukcesja zostala utrzymana przez niektorych biskupow luteranskich ,ktorzy wczesniej byli katolickimi,a ktorzy odrzucili bledne ludzkie nauki Watykanu, i nawrocili sie na czysta nauke Biblijna,duchowo utrzymali sukcesje w rozumieniu teologicznym. Oczywiscie w prostej linii Biskupi Lutheranscy otrzymali sukcesje od Biskupow Krk,pod warunkiem ze ci drudzy postepowali zgodnie z nauka Chrystusa. Mozna uwazac ze Kosciol Szwecji dzisiaj zatracil wazna sukcesje, przez stosowanie niecnych praktyk, jak chociazby udzielenie sakry biskupiej lesbijce Evie Brunne.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron