Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTANTYZ

SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTANTYZ

Postprzez Jacek » Pn lut 28, 2011 16:50

Metropolita Prawoslawnej Cerkvii Rosji Hiliaron, wzywa konserwatywnych protestantow na swiecie do sojuszu przeciwko aborcji i przeciwko rozwodom.
No prosze- raptownie przypomniano sobie o Kosciolach Protestanckich. A tak ciezko jest prawoslawnym uznac nasze dogmaty./ za portalem Ekumenizm/.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTA

Postprzez jagna » Pn lut 28, 2011 22:43

Zjednoczenie się w obronie wartości wspólnych całemu chrześcijaństwu nie musi oznaczać uznawania wzajemnie dogmatów, prawda? Przecież nie ma mowy o ujednoliceniu wyznań, a o "połączeniu sił", że tak się wyrażę.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTA

Postprzez Tomasz » Pn lut 28, 2011 22:53

Owszem. Droga do wzajemnego uznania dogmatów pomiędzy Protestantami a Prawosławnymi jest delikatnie mówiąc bardzo trudna. Nie mniej jest wiele spraw w których "połączenie sił" z naszymi Prawosławnymi Braćmi jest bardzo potrzebne.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTA

Postprzez jagna » Wt mar 01, 2011 13:46

Ale czy musimy te dogmaty wzajemnie uznawać? Mnie wystarczyłby po prostu wzajemny szacunek i dialog.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTA

Postprzez Tomasz » Wt mar 01, 2011 14:08

Mnie wystarczyłby po prostu wzajemny szacunek i dialog


Mam bardzo duży szacunek do Prawosławia, chociaż zdaje sobie sprawę z bardzo dużych różnic teologicznych jakie nas dzielą.
Zgadzam się oczywiście z Jagną.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTA

Postprzez jagna » Wt mar 01, 2011 17:23

Ja też mam szacunek i uważam, że to jedno z bardziej fascynujących chrześcijańskich wyznań. Niestety, dla wielu ludzi to są "ruski".

PS. Dzięki Tomaszu za porządek na forum studenckim :wink:
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: SOJUSZ ROSYJSKIEGO PRAWOSLAWIA Z KONSERWATYWNYM PROTESTA

Postprzez Tomasz » Wt mar 01, 2011 22:55

Tak samo jak Ewangelicy dla wielu ludzi są Niemcami :) Spotkałem się już z pytaniami, czy nabożeństwa w naszych kościołach są odprawiane po niemiecku :D
Różnice dzielące Protestantyzm od Prawosławia mogą być w niektórych przypadkach większe niż różnice z Rzymskokatolicyzmem. Jednak mamy również wiele "punktów wspólnych" i na ich podstawie możemy wiele zbudować.
W ubiegłym roku mieliśmy na Forum przedstawiciela Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jednak od dłuższego czasu już się u nas nie pokazywał.

PS
Cieszę się, że mogłem pomóc :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron