Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Protestantyzm/pentekostalizm w Brazylii

Protestantyzm/pentekostalizm w Brazylii

Postprzez Grzegorz » Wt cze 18, 2019 22:26

Słyszałem już jakiś czas temu, że pentekostalne Kościoły notują duży wzrost w Brazylii, ale dopiero niedawno zobaczyłem porównanie statystyk wyznaniowych z 1970 i 2010 roku. Odsetek katolików w społeczeństwie zmalał w tym czasie z 92% do 65%, a odsetek protestantów wzrósł z 5% do 22%. Z czego większość to pentekostaliści/ewangelikalni. Ciekaw jestem jak sytuacja wygląda teraz. Jeśli te same tendencje utrzymywały się w Brazylii po 2010 roku to protestantów spokojnie może już być ponad 25%.

Tutaj artykuł po angielsku: LINK

Obrazek
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Protestantyzm/pentekostalizm w Brazylii

Postprzez Aleksander » Śr cze 19, 2019 06:02

U nas w zborze nasza znajoma pochodzi z Brazylii. Była w kościele zielonoświątkowym. Teraz piesze pracę doktorską związaną z tym kościołem. Zapytam się gdzie można znaleźć bieżące dane.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Protestantyzm/pentekostalizm w Brazylii

Postprzez blaisee » Śr cze 19, 2019 06:25

Z tego co mi wiadomo to obecnie protestantow jest ok 24% katolikow 63% i nieco juz zaczal spowalniac rozwoj zielonoswiatkowcow. Podobnie w krajach ameryki srodkowej gdzie zieloni mieli swoje "5 minut"

Ale tak sobie mysle czy to dobrze? Bo luteran czy innych kosciolow protestanckich ten boom dotknal znacznie mniej niz zielonoswiatkowcow, a wsrod tych zielonych ktorzy tak szybko sie tam rozwijaja sa niestety w znacznej mierze ruchy typu ewangelia sukcesu, trzecia fala itd
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron