Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

anglikanie

anglikanie

Postprzez blaisee » Śr sty 16, 2019 13:04

Zawsze mi sie wydawalo ze anglikanie sa pod wieloma wzgledami bardzo podobni do luteran, ale tez moje jedyne doswiadczenia z tym kosciolem to w czasie pobytów w Hiszpanii gdzie luteran ze swieca szukac. W Polsce to skolei wyznanie dosc "egzotyczne" wiec raczej nie spotykalem sie z zadnymi publikacjami na ten temat.
Wiec mozee ktos jakies zna? Jakies "porownanie" anglikanizmu i luteranizmu?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » Śr sty 16, 2019 17:37

Można dużo napisać... Myślę, że luteranizm wprowadzał reformy pod wpływem większej refleksji teologicznej. Bardziej systemowo. Nie twierdzę że w Anglii nie ma teologów, są i to wyśmienici (bp. NT Wright), ale reformy nie koniecznie nosiły charakter dogłębnej teologii. Np. ksiądz po Reformacji nie mógł odwrócić się plecami do ludu dlatego że kulturowo oznaczało to brak szacunku dla plebsu (ten fakt wyjaśnił sam biskup), nie mógł też stać tworzą za ołtarzem, bo to przypominało mszę katolicką, więc przesunięto ołtarze do ściany a księża służyli stojąc po lewej lub prawej stronie. Chociaż Anglikanizm pozostawił urząd biskupa zgodnie z sukcesją apostolską, to jednak nie rozdzielił wystarczająco urządu od polityki. Są tego skutki...
Najważniejszą cechą anglikanizmu to jest pozostawać we Wspólnocie Anglikańskiej i o to teraz toczą się wielkie batalie po między konserwatywnymi i liberalnymi skrzydłami.
W życiu powszednim myślę, że najświętszą różnica to różnorodność Anglikanizmu. Wszystko zależy od parafii. W jednej może być pastor baptysta, wielkim przeciwnikiem chrztu dzieci, chrząc wszystkich ponownie. W innej ksiądz może być za "pan brata" z księdzem katolickim i raz w miesiącu wymieniać się i prowadzić msze w porządku katolickim. Podobnie ksiądz katolicki nabożeństwa w obrządku anglikańskim. Biskupi ogólnie na wszystko pozwalają swojej podstawie, oby tylko mu głowy nie zawracali...:)
Luteranizm jest bardziej jednorodny. Tak mi się wydaję.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: anglikanie

Postprzez blaisee » Cz sty 17, 2019 19:28

A kwestiach teologicznych jak to wyglada? Jakie jest anglikanskei rozumienie chrztu, komunii itp? Bo to dla mnie najwieksza zagadka. Kompletnie nic mi o tym neiwiadomo. Mam tu na mysli "oficjalne" nauczanie, pomijajac takie kwaittki jak pastor baptysta itp
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: anglikanie

Postprzez Grzegorz » Cz sty 17, 2019 21:16

Na dobry początek możesz przeczytać 39 artykułów wiary Kościoła Anglikańskiego z 1563 roku:

http://docplayer.pl/17323978-39-artykul ... -roku.html
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » Pn sty 28, 2019 15:46

A moim zdaniem artykuły wiary wcale nie mają aż takiego znaczenia. Największą Reformą w Kościele Anglii to był modlitewnik (Book of Common Prayer), I pomimo odłączenia się od Rzymu, to jednak jedność Kościoła opierała się na urzędzie biskupa, i dalej tak pozostaje. Zatem lepszym zrozumieniu Anglikanizmu jest poznanie historycznych zmian modlitewnika oraz politycznych zmian społecznych. Biskupi dalej należą do establishmentu społecznego. Był okres purytan i prezbiterianizmu w Anglii, ale nie ostał się i praktycznie zanikł.
Luteranizm dosyć mocno różni się od samego początku. Melanchton wprowadził nowe pojęcie w historii Kościoła, jakim było " wyznanie wiary". Apologia Augsburskiego wyznania tak i została nazwana przez Melanchtona "wyznanie". Tożsamość luteranizmu od samego początku opierała się o wyznania wiary, które były drugim autorytatywnym dokumentem (po Piśmie Świętym) Jedność Kościoła została zorganizowana wokół zgody z wyznaniami wiary. Warto by też nadmienić, wyznania wiary były autorytatywnym wyjaśnieniem Ojców Kościoła oraz pierwszych Creda.
Dlatego jak ktoś chce poznać luteranizm musi udać się do studiowania wyznania wiary. Liberalizm wdzierał się do Kościołów w różny sposób właśnie z tego powodu.
Tak np. na oficjalnej stronie KEA w artykule odnoście wyznań wiary są one przedstawione jako "przewodnik" we wzroście w wierzę. Taka zmiana może nie rzucać się w oczy, chociaż powinna, dlatego że od samego początku następuje zmiana fundamentu znaczenia Wyznania. Nie jest ono już autorytetem. Konsekwencje takiej zmiany są bardzo daleko siężne.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: anglikanie

Postprzez karneol » Śr sty 30, 2019 14:24

Grzegorz napisał(a):następuje zmiana fundamentu znaczenia Wyznania. Nie jest ono już autorytetem.

Trzeba jednak zauważyć, że każde wyznanie jest związane z historią i dlatego nie może ponadczasowym autorytetem (tak nb. Kościół Rzymsko-katolicki rozumie dogmaty). Wg. Formuły Zgody (str. 40, wyd. Augustana 1999) : "Pismo święte [jest] jedynym sędzią, normą [norma normans], regułą jako kryterium, według którego powinny być ustalone i ocenione wszystkie nauki, czy są właściwe czy niewłaściwe … Pozostałe Symbole i inne pisma … nie posiadają autorytetu sędziego, gdyż przysługuje on tylko Pismu Swiętemu. Są one jedynie świadectwem i objaśnieniem naszej wiary, ukazującym … jak w poszczególnych okresach Pismo Święte było rozumiane i interpretowane w Kościele Bożym …"
Stąd rangę wyznania przyznaje się (choć nie wszędzie) Deklaracji z Barmen (1934) czy Konkordii Leuenberskiej (1973). Dla mnie jest to wyraz wolności chrześcijańskiej (chyba nieprzypadkowo ma to coś wspólnego z liberalizmem).
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » Śr sty 30, 2019 14:53

Chyba wychodzi nam z tego dygresja na temat Wyznania wiary. Jeśli będziemy go rozwijać to warto by przenieść jako osobny wątek.
Zgadzam się całkowicie, że trzeba rozpatrywać Wyznania w kontekście historycznym. Nie miałem na myśli absolutnych norm. Wydaję mi się, że nawet KrK nie traktuje Wyznania wiary jako absolutu. Dlatego luteranie uznają Księgę Zgody, które zawiera Wyznania pisane w przeciągu czasu (1530-1580). One same zawierają interpretację wcześniejszego tekstu Augsburskiego Wyznania
Nie zaprzeczam temu, że jedną z ról Wyznania jest przewodnictwo. Problem się rodzi gdy Wyznanie przedstawia się tylko jako przewodnik dlatego, że zanika jego pierwotne znaczenie jako normy, fundamentu i autorytetu dla Kościoła.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: anglikanie

Postprzez karneol » Śr sty 30, 2019 16:49

Aleksander napisał(a):pierwotne znaczenie jako normy, fundamentu i autorytetu dla Kościoła

Oczywiście, kościelne wyznania są miarodajną wykładnią wiary chrześcijańskiej (też np. rozróżniając prawdziwą i fałszywą wiarę). Ale "w ewangelickim rozumieniu te wyznania nie mają rangi Bożego objawienia, ale są ludzką interpretacją Bożego objawienia, dokładniej biblijnego świadectwa o Bożym objawieniu" [stąd ich określenie jako norma normata tzn. norma normowana - w dom. przez Pismo św.] (W. Haerle). I dalej Haerle : "Kościelne wyznanie w ewangelickim rozumieniu nigdy nie jest "nieomylne" czy "niezmienne". … Ma ono tylko wskazywać na żywe Słowo Boga … i dlatego jest interpretacją chrześcijańskiej wiary, którą wyznaje sam wyznający (nie jako przymus jakiejś grupy)."
Ale słusznie, to jest temat nie na 10 zdań, ale na kilka rozdziałów.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » Śr sty 30, 2019 17:24

Aleksander napisał(a):...Nie miałem na myśli absolutnych norm...
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: anglikanie

Postprzez Aleksander » Śr sty 30, 2019 17:32

Jeszcze mała dygresja. Jeśli KEA przestaje uznawać Augsburskie Wyznanie za normę, to być może konsekwentnie powinno się zmienić nazwę na np. KE???
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron