Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » So kwi 07, 2018 21:20

Po pierwsze nazywanie tych odszczepieńców z Zachodu protestantami to obelga w moim mniemaniu dla słowa protestant. Ci ludzie odeszli od pryncypiów teologicznych protestantyzmu i swoje pełne fałszu i kłamstwa usta wycierają wersetami z Pisma Świętego. Proszę nie nazywać tych organizacji protestanckimi.

Po drugie reprezentantem Chrystusa jest każdy wierzący, bo nasze życie świadczy o tym kim dla nas jest Chrystus i jakie rzeczy uczynił, nie reprezentujemy go dosyć dobrze, ale jesteśmy Jego ambasadorami w tym świecie. Osoby pełniące urząd Słowa Bożego np. odpuszczają w miejsce Chrystusa grzechy tj. odpuszczenie grzechów, które zwiastuje jest prawdziwym odpuszczeniem Chrystusa, św. Paweł w jednym z listów napisał: "w miejsce Chrystusa prosimy pojednajcie się z Bogiem". Autorytet i władzę papieską odrzucamy ze względu na fakt iż wg nauk Rzymu jest nieomylny gdy przemawia ex catedra, sam urząd więc ma znamiona panowania antychrysta. Ja wiem, że powiesz nam, że to Vaticanum primum, ale o ile pamiętam to Rzym nigdzie niezniósł ustaleń poprzednich soborów.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez karneol » So kwi 07, 2018 22:23

Przyznam, nie znałem tych definicji urzędu duchownego w Pragmatyce Służbowej KEA w Polsce. Według znanych mi dogmatyk ewangelickich (na ich podstawie wypowiedziałem swą opinię), fundamentalne dla protestantyzmu jest powszechne kapłaństwo wierzących (usunięty jest podział na kler i laikat). Duchowny/proboszcz jest wybierany przez zbór, zatem jest duchowo im równy, choć oczywiście posiada szczególny charyzmat, jest ordynowany na urząd publicznego głoszenia ewangelii i udzielania sakramentów (nie "wyświęcany" - co sugeruje kapłański sakrament). Jednak każdy wierzący jest powołany do składania świadectwa według danej mu "miary wiary", jak to ujmuje ap. Paweł. Dla mnie "reprezentowanie Chrystusa" kojarzy się właśnie z kapłaństwem Kościoła Rz.-Kat., i nie rozumiem intencji Pragmatyki Służbowej - tego jednak chyba nikt nie czyta, i nie z Pragmatyki mamy się uczyć teologii.
Oczywiście, Kościół katolicki ewoluuje, pewne terminy zostają "zapominane" , wychodzą z użycia. Ale nie żyję w tym Kościele i mogę nie mieć dobrego rozeznania.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » N kwi 08, 2018 12:53

Już niemiecki KRK nie umożliwia Komunii malżeństwom mieszanym, sprawa zatrzymana ...

http://www.ekumenizm.pl/ekumenizm/na-sw ... angelikow/
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » N kwi 08, 2018 22:48

Najlepiej nie zezwalać na małżeństwa mieszane. Wtedy wszelkie takie problemy nie będą miały miejsca, zresztą i tak obie strony są świadome, że dla wierzących i traktujących serio nauki swoich kościołów wiernych małżeństwo mieszane jest niedopuszczalne.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » N kwi 08, 2018 23:31

Nie rozumiem Twojego stanowiska. Strasznie fundamentalne, a może ironiczne .... nie wiem.
Znając dotychczasową postawę Franciszka, zapewne będzie za Komunią, ale napotka to sprzeciw części hierarchów. Jak zawsze.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » Pn kwi 09, 2018 06:28

Kobieta i mężczyzna stanowią jedno ciało, jedność. Nie powinno być tak, że mąż jest innej wiary, a żona innej, bo w przypadku np. choroby mąż będzie modlić się do Marii albo pojedzie na jakąś pielgrzymkę do Lourdes po cudowną wodę dla żony, a żona stwierdzi, że takie praktyki to bluźnierstwo i jak zachować zgodę w małżeństwie? Czy mają przestać traktować swoją wiarę poważnie? Dom wewnętrznie podzielony upada, wierzący nie może być w związku z niewierzącym, katolik z ewangelikiem, to nie może poprawnie działać, bo któraś ze stron prędzej czy później będzie musiała ulec drugiej jak w przypadku wychowania dzieci.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » Pn kwi 09, 2018 10:49

Chyba tracę tu czas na rozmowę z jakimiś dzieciuchami protestanckimi. Znam dwa wspaniałe małżeństwa mieszane, mają już dorosłe dzieci, a wiec małżeństwa przetrwały i trwaja nadal. Dzieci jednego z tych małżeństw sa wychowane w katolicyzmie, a śpiewają w chórze w kościele luterańskim . Wszystkie sprawy duchowe można ułożyc z pomocą Ducha Św.
Bywaj zdrów, a ten swój dyplom (chociaż nie wiem z jakiej dziedziny) schowaj głęboko, bo nie warto się nim afiszować.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Jakub » Pn kwi 09, 2018 11:31

Również znam kilka udanych małżeństw mieszanych. Wszystko zależy od ludzi. Oczywiście ciężko sobie wyobrazić małżeństwo np katoliczki duchowości Natankowej i luteranina duchowości reprywatyzacyjnej (wszystko kiedyś było ewangelickie, domagamy się zwrotu od papistów ...). Ale w przypadku normalnych ludzi, odpowiedzialnie przeżywających swoją wiarę i szanujących się wzajemnie, nie widzę problemu.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » Pn kwi 09, 2018 12:05

Generalnie się zgadzam, ale miałbym zastrzeżenie natury "dyplomatycznej". Niedobrze jest nazywać wyznawców Kosciola rzymskokatolickiego - papistami. Zle to brzmi w ustach duszpasterza (kaznodziei) luterańskiego. Czy Jakub chciałby, żebym ja nazywał tu protestantów "lutrami" lub "heretykami" (zgodnie z terminologią soboru trydenckiego) ?

ps. Jeżeli chrześcijaństwo w Europie przetrwa, to będzie to zasługą duchownych katolickich typu ks. dr Natanka (świetny retoryk) , a już na pewno nie duchownych protestanckich w rodzaju ks. Samca i jemu podobnych.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Aleksander » Pn kwi 09, 2018 13:30

Lukas napisał(a):Generalnie się zgadzam, ale miałbym zastrzeżenie natury "dyplomatycznej". Niedobrze jest nazywać wyznawców Kosciola rzymskokatolickiego - papistami. Zle to brzmi w ustach duszpasterza (kaznodziei) luterańskiego. Czy Jakub chciałby, żebym ja nazywał tu protestantów "lutrami" lub "heretykami" (zgodnie z terminologią soboru trydenckiego) ?

ps. Jeżeli chrześcijaństwo w Europie przetrwa, to będzie to zasługą duchownych katolickich typu ks. dr Natanka (świetny retoryk) , a już na pewno nie duchownych protestanckich w rodzaju ks. Samca i jemu podobnych.
Jako administrator forum też miałbym prośbę natury "dyplomatycznej" nie obrażać uczestników forum w stylu "dzieciuchy protestańscy". Wcale nie podzielam poglądów Maksymiliana w tej kwestii, ale nie oznacza to że, muszę być mniej dyplomatyczny w stosunku do niego.
Cieszę się, że katolicy mogą uczestniczyć na naszym forum. Jednak to forum jest luterańskie i mogą/będę tu posty ludzi, którzy
odnoszą się do KRK radykalnie. Osobiście, jestem nastawiony ekumenicznie. Dlatego, jak by nie było to trudne, ale jest potrzebna cierpliwość i wyrozumiałość. Staramy się zwracać uwagę protestantom też, aby pisali "grzecznie".

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Pn kwi 09, 2018 14:58 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości