Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Aleksander » Pn kwi 09, 2018 13:36

Lukas napisał(a):Generalnie się zgadzam, ale miałbym zastrzeżenie natury "dyplomatycznej". Niedobrze jest nazywać wyznawców Kosciola rzymskokatolickiego - papistami. Zle to brzmi w ustach duszpasterza (kaznodziei) luterańskiego. Czy Jakub chciałby, żebym ja nazywał tu protestantów "lutrami" lub "heretykami" (zgodnie z terminologią soboru trydenckiego) ?

ps. Jeżeli chrześcijaństwo w Europie przetrwa, to będzie to zasługą duchownych katolickich typu ks. dr Natanka (świetny retoryk) , a już na pewno nie duchownych protestanckich w rodzaju ks. Samca i jemu podobnych.
Lukas, bez obrazy, są zaszłości historyczne... Niektóre słówka/terminy pochodzą z historii Reformacji. Takim jest "papiści". Reformatorzy rozróżniali katolików od apologetów papieża. Możemy założyć osobny wątek i podyskutować czy było to słuszne?
Lutrzy nie jest obraźliwe stwierdzenie, sam go ciągle używam :))).
Oficjalnie my wciąż jesteśmy heretykami dla KRK. Jesteśmy tego świadomi. Jednak na naszym forum tego terminu nie pozwolimy używać.

PS. Określam forum jako "nasze" w sensie wyznaniowym. Nie chciałbym, aby powstało wrażenie, że forum jest grupą znajomych. Są tutaj forumowicze, którzy się znają. Sam znam tylko kilka osób. Forum jest publiczne.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Aleksander » Pn kwi 09, 2018 14:02

Lukas napisał(a):ps. Jeżeli chrześcijaństwo w Europie przetrwa, to będzie to zasługą duchownych katolickich typu ks. dr Natanka (świetny retoryk) , a już na pewno nie duchownych protestanckich w rodzaju ks. Samca i jemu podobnych.


Po części się zgadzam z taka wizją. Poważnie się zastanawiam nad zjednoczeniem Lutrów z KRK. 500 lat spędziliśmy nad tym, aby skutecznie się podzielić. Zjednoczenie nie nastąpi w jednej dekadzie. Nie mogę się zgodzić ze stanem podziału Konfesyjnego dlatego, że Jedność wierzących w Pana Jezusa Chrystusa wpływa z natury Boga w Trójcy jedynego oraz przekazanej nam Ewangelii. Dialog ekumeniczny jest narzędziem pozwalającym raz po raz poruszać stan podziałów. Chociaż sam dialog nie jest idealny i wielu się rozczarowuje szybkością postępów. Niemniej nie możemy ustawać ani w modlitwę jedni za drugich, ani w staraniach dialogu.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Pn kwi 09, 2018 14:55 przez Aleksander, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Jakub » Pn kwi 09, 2018 14:36

Akurat zwrot (wszystko kiedyś było ewangelickie, domagamy się zwrotu od papistów ...) miałbyć cytatem prezentującym pewną postawę (z pewnością daleką od języka dialogu), a nie formą jaką ja osobiście stosuję wobec rzymskich katolików.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Aleksander » Pn kwi 09, 2018 15:06

Dokładnie tak post księdza Jakuba zrozumiałem.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » Wt kwi 10, 2018 17:45

Lukasie dyplom, o którym piszesz to dyplom za odpowiedź na forum xD, więc nie mam czego zwracać ;). To, że nie zgadzam się z mieszanymi małżeństwami to nie oznacza, że jestem dzieciuchem, uważam bowiem, że jedność duchowa w małżeństwie jest bardzo istotna i dlatego jestem przeciwny.

Aleksandrze, broń nas Boże od jednoczenie się z rzymskim katolicyzmem, jeżeli kiedykolwiek KEA podjęło się takiej próby to wolałbym przejść do baptystów czy czegoś takiego, ekumenizm przejdzie między protestantami w moim odczuciu, nic poza tym jestem wyznawcą poglądu, że papież jest antychrystem, a z antychrystem nie ma dyskusji, jest wojna.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Grzegorz » Wt kwi 10, 2018 18:18

Maksymilian napisał(a):Kobieta i mężczyzna stanowią jedno ciało, jedność. Nie powinno być tak, że mąż jest innej wiary, a żona innej, bo w przypadku np. choroby mąż będzie modlić się do Marii albo pojedzie na jakąś pielgrzymkę do Lourdes po cudowną wodę dla żony, a żona stwierdzi, że takie praktyki to bluźnierstwo i jak zachować zgodę w małżeństwie? Czy mają przestać traktować swoją wiarę poważnie? Dom wewnętrznie podzielony upada, wierzący nie może być w związku z niewierzącym, katolik z ewangelikiem, to nie może poprawnie działać, bo któraś ze stron prędzej czy później będzie musiała ulec drugiej jak w przypadku wychowania dzieci.


Myślę, że stawiasz sprawę w nieuczciwy sposób, Maks. Wiadomo, że są ludzie, którzy ekscytują się "cudownymi wodami" czy koncentrują na kulcie maryjnym, ale istnieją również zgoła odmienne typy pobożności w obrębie KRK. Przykładem niech będzie choćby Odnowa w Duchu Świętym. Miałem okazję być na ich jednym spotkaniu i wszystkie modlitwy były kierowane do Boga, o świętych ani słóweczka. W wariancie takiej duchowości możliwe jest wspólne budowanie małzeństwa z ewangelikiem, bez łamania sumienia.
Co do ulegania drugiej stronie to żona powinna ulegać mężowi, zgodnie z nauką apostolską.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Jakub » Wt kwi 10, 2018 19:15

Heh tu na forum zawsze Missouryzm konkurował z Wisconsinizmem. Swego czasu najmocniej za Wisconsin się bił Jacek - choć jego poglądy na sukcesję apostolską to dla WELSu herezja. W każdym razie widzę Maksymilianie, że twardo stoisz po stronie WELSu w sprawie Papieża - Antychrysta.
Ja tam jestem umiarkowany Missourczyk i twierdzę, że Papiestwo ma znamiona Antychrysta - ale nie jest z nim tożsame.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Aleksander » Wt kwi 10, 2018 22:24

Jakub napisał(a):Heh tu na forum zawsze Missouryzm konkurował z Wisconsinizmem. Swego czasu najmocniej za Wisconsin się bił Jacek - choć jego poglądy na sukcesję apostolską to dla WELSu herezja. W każdym razie widzę Maksymilianie, że twardo stoisz po stronie WELSu w sprawie Papieża - Antychrysta.
Ja tam jestem umiarkowany Missourczyk i twierdzę, że Papiestwo ma znamiona Antychrysta - ale nie jest z nim tożsame.
W Kościele zawsze były podobne podziały. Pytanie, czy musi to prowadzić do osobnych denominacji?
Pomyślałem, że rozwinę ten wątek o kilka innych pytań. Radykalna lub "bezkompromisowa" podstawą zawsze była atrakcyjna. Wydaję mi się, że stoi za taką postawą nie tyle biblijne uzasadnienie, lecz głębokie przekonania idealnego wzorca człowieka religijnego. Zaznaczam, że może to być dyskusyjne. Taka postawa pcha chrześcijan być bezkompromisowymi we wszystkim. Czy nasz Pan Jezus Chrystus też przejawiał bezkompromisową podstawę we wszystkim? Nie. Trzeba znać "czas". Mądrość Boża zachęca nas uczyć się rozpoznawać "czas". Nie zawsze i nie ma każdym miejscu powinniśmy być radykalni. Np. Pan Jezus dyskutował ze wszystkimi szkołami teologicznymi w swoim czasie (faryzeusze i itd.). Nie każdego roku wyganiał kupców ze Świątyni.
Drugim, ważnym argumentem są wszystkie! nasze dokumenty wyznaniowe (konfesje). Wszystkie one świadczą o zawartym porozumieniu, kompromisie po między grupami prowadzącymi wewnętrzne spory.
Zagadnienie małżeństw mieszanych należy się rozstrzygać kompromisowo. Pewnie należałoby się napisać argumenty, ale nie chcę pisać zbyt długiego postu.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 11, 2018 10:33

Grzegorz.... "Co do ulegania drugiej stronie to żona powinna ulegać mężowi, zgodnie z nauką apostolską."


No właśnie, jak żona ewangeliczka ma ulegać mężowi katolikowi ? Jak się pogodzić z błędnymi naukami, jak się pogodzić z tworzeniem pośredników do pośredników do Pośrednika. Dla mnie to zbyt trudne i po prostu nie do przyjęcia. Jak się pogodzić z pouczaniem, że na temat Pisma świętego mogą rozmawiać jedynie teologowie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » Śr kwi 11, 2018 10:52

Elzbieto,
bo zasadnicza Prawda chrześcijańska spoczywa w tym Kosciele, którego pierwszy Pasterz, apostoł Piotr, otrzymał Klucze Królestwa NIebios i nakaz : "Paś owce moje, paś baranki moje!" I tego nie da się zmienić, można się tylko od tej Prawdy odłączyć, co właśnie zrobili protestanci ....

Na portalu ekumenizm.pl pasjonująca polemika miedzy katolikami a ewangelikami, pod artykulem nt "!00lecia ordynacji kobiet w kościele ewang.-reformowanym".

http://www.ekumenizm.pl/koscioly/protes ... ji-kobiet/

ps, Zauważ Elżbieto, że Luter odrzucił Tradycję, ale przecież Pismo Św. (NT), pojęcie Trójcy Św., całe CREDO apostolskie, które odmawiają protestanci - to są owoce Tradycji !!!
Lukas
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron