Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » Pt kwi 06, 2018 13:00

Maksymilian:
"Co do władzy kluczy, pragnę zauważyć, że Piotr otrzymał je dlatego, że wyznał Chrystusa Synem Bożym, ...."

Ap. Piotr otrzymał Klucze nie dlatego, że wyznał Chrystusa Synem Bożym , lecz dlatego że Chrystus uznał Piotra za ową skałę (Petrus, petra), za FUNDAMENT , na którym zbuduje swój Kościoł. I wręczył mu Klucze .....

I w słowach Chrystusa zawartych w NT upatruję sakramentalnego wymiaru (charakteru) osoby duchownego w Kościele, (o co pytał mnie Aleksander).
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » Pt kwi 06, 2018 18:50

I tu się mylisz, bo skała o której Chrystus mówi o Piotrze, petros co znaczy odłamek skalny, kamyk, a swój Kościół założy na petra czyli opoce, język grecki wyróżnia te dwa terminy i cytat, na który się powołujesz nie znaczy, że Chrystus zbuduje na Piotrze Kościół, ale na tym wyznaniu, że Chrystus jest Synem Bożym, to jest fundament Kościoła Jezus Chrystus, zaś Piotr jest jednym z kamieni, na tej opoce zbudowanym.

Co do duchownego stanu i my luteranie go uznajemy, ale duchowni to nie panowie w koloratkach, lecz każdy chrześcijanin wszak jesteśmy królewskim i kapłańskim rodem, zaś w niemieckim języku słyszałem, że nawet mówi się nie o duchownych, a o ordynowanych, bo duchownymi są wszyscy, a wybrani na urząd Słowa Bożego, jedynie są ordynowani.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » Pt kwi 06, 2018 20:18

Maksymilianie,
o tym "odłamku skalnym" słyszałem już na youtube ;)) i pomyślałem sobie, jak wielu slów, udziwnionych konstrukcji i werbalnej interpretacji (tu kamyk, tu opoka, tu język grecki, itp.itd.)muszą używać protestanci, żeby zakryć prostotę PRAWDY o początku Koscioła Chrystusowego, zapisanej w Nowym Testamencie..

Mogę Ci odpowiedzieć jedynie słowami, jakich użył wobec mnie Grzegorz, kiedy usiłowałem wyjasnić, dlaczego KK przyjął jedną postać Eucharystii: "Nie kombinować!"
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » Pt kwi 06, 2018 21:17

Mój Drogi, nikt tu nic nie kombinuje, tak jest wprost napisane, są użyte dwa słowa, nie jedno określenie. Cała zresztą sytuacja wiąże się logicznie, bo po cóż Jezus by różnicował mowę skoro miał jednego przed sobą Piotra? Mówił bowiem o dwóch innych rzeczach dlatego używa dwóch różnych słów.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 06, 2018 21:58

Lukasie, od kiedy to człowiek może być skałą czy opoką dla Kościoła, czyżby to człowiek był ważniejszy od Syna Bożego? Głową Kościoła jest Jezus Chrystus i tylko On i nikt inny.
I tylko On nas wybawił od kary za nasze grzechy i tylko w Nim mamy ratunek i zbawienie i wybawienie. On jest Najwyższym Kapłanem, który złożył najdoskonalszą ofiarę, której powtarzać już nie można i to właśnie on jest ostatnim Kapłanem, bo już nie trzeba składać żadnych ofiar za nasze złe uczynki.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » So kwi 07, 2018 00:40

Maksymilianie, teraz Ty się mylisz. W NT są użyte dwa słowa, ale jedno określenie. Pierwsze słowo to imię własne, Piotr, drugie to opoka lub skała (zależnie od przekładu), [w Bibliach obcojęzycznych odpowiednio: ang. rock, we franc. pierre, w niem. felsen
Jutro sprawdze, z ciekawości, jak to zdanie wygląda w najnowszej Biblii, tej Ekumenicznej, przy której działali bibliści wielu wyznań.

Elżbieta napisała: "od kiedy to człowiek może być skałą czy opoką dla Kościoła" ?
Nic nie poradzę, takiego sformułowania użył sam Jezus w NT.

" Głową Kościoła jest Jezus Chrystus i tylko On i nikt inny. I tylko On nas wybawił od kary za nasze grzechy i tylko w Nim mamy ratunek i zbawienie i wybawienie. On jest Najwyższym Kapłanem, który złożył najdoskonalszą ofiarę, której powtarzać już nie można i to właśnie on jest ostatnim Kapłanem, bo już nie trzeba składać żadnych ofiar za nasze złe uczynki. "

Zapewniam Elzbietę, że katolicy myślą tak samo jak Ty! Solus Christus. Jezus nigdzie nie powiedział, że Piotr będzie głową Kościoła, natomiast powiedział, że Piotr będzie fundamentem, czyli tą twardą skałą, na której sam Jezus zbuduje swój Kościoł . A to duża różnica, między fundamentem a głową.
Nikt również nie powtarza Ofiary Chrystusa i nikomu z duchownych katolickich nie przychodzą takie pomysły do głowy.
Wydaje mi się, ze protestanci mają słabe wyobrażenie o aktualnym Kosciele katolickim, jak bardzo się zmienił i zmienia nadal.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » So kwi 07, 2018 09:30

Lukasie niestety się mylisz, o Jezusie napisano, że on jest kamieniem, który odrzucili budowniczowie, a który stał się kamieniem węgielnym. (Dz 4,10) Pismo interpretuje się samo przez się. Imię własne Piotra po grecku oznacza odłamek, a Jezus jest opoką, w psalmach często spotykamy wyrażenie, że Pan jest skałą zbawienia, jak może zatem być człowiek fundamentem Kościoła? Człowiek, o którym czytamy, że po zmartwychwzbudzeniu jeszcze grzeszył mamy świadectwo w Gal 1,11-15. Nie może, bo Głową Kościoła jest Chrystus i rządzi Kościołem poprzez Ducha Świętego w wierzących.

Nie ważne jak tłumaczą ważne, że w grece są dwa różne słowa. Przekład nie oddaje często subtelności przekazu.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » So kwi 07, 2018 11:10

" bo Głową Kościoła jest Chrystus i rządzi Kościołem poprzez Ducha Świętego w wierzących. "

Maksymilianie, tak samo wierzą i myślą KATOLICY! To samo wyraziłem w poprzednim poście.

(Problem polega obecnie na tym, że ten Duch Św. co innego podpowiada katolikom, a co innego protestantom. Mam na myśli waszą ordynację kobiet i błogosławienie homoseksualnych, co czynią już nawet luteranie np. w Niemczech czy Szwecji i ogólnie protestanci na Zachodzie)
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez karneol » So kwi 07, 2018 14:11

Te różnice wynikają z różnic w eklezjologii - i o tym mówią wprost dokumenty z rozmów ekumenicznych.
Jedna z różnic to idea powszechnego kapłaństwa wierzących - w którym protestantyzm stara się być konsekwentny.
Niby katolicyzm też to uznaje, jednak np. tylko kapłan jest reprezentantem Chrystusa na ziemi.
W protestantyzmie nikt nie może reprezentować Chrystusa, każdy jednak wierzący ma być świadkiem Chrystusa - na tyle sposobów, ilu wierzących (por. Rzym. 12, 5nn, czy I Kor. 12, 4nn.). To z tego chrystocentryzmu wynika więc np. kwestionowanie przez protestantów roli papieża jako namiestnika Chrystusa na ziemi.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » So kwi 07, 2018 19:39

Karneolu
1/to co piszesz o katolicyzmie , że np. kapłan jest reprezentantem Chrystusa na ziemi, a papież - namiestnikiem Chrystusa, to jakieś ramotki sprzed Soboru Vaticanum II. Czy Ty słyszałeś, żeby któryś z trzech ostatnich papieży mówił o sobie, że jest "namiestnikiem Chrystusa"? A Franciszek nazywa siebie tylko (I SŁUSZNIE), biskupem Rzymu i nie zamieszkał w pałacu papieskim, właśnie na potwierdzenie swojej opinii.

2/ Gorzej, że równie nierzetelne informacje głosisz na temat protestantyzmu, a jesteś luteraninem..
Napisałeś: "W protestantyzmie nikt nie może reprezentować Chrystusa.."

No to zajrzyjmy do PRAGMATYKI SŁUŻBOWEJ Koscioła Ewangelicko-Augsburskiego, paragraf 6. A tam czytamy:

Według nauki luterańskiej (ApolCA art. VII, pkt 28), duchowny luterański jest „reprezentantem osoby Chrystusa” („repraesentat Christi personam”) sprawując urząd Kościoła zwiastowania Słowa Bożego i udzielania Sakramentów Świętych czyni to „w miejsce i w zastępstwie Chrystusa” („Christi vice et loco porrigunt”).

No i gdzie jest ta protestancka "prawda"?
Lukas
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron