Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » N kwi 01, 2018 12:53

Aleksandrze

Nie jest prawdą, że w Kościele Katolickim nie ma spowiedzi powszechnej. Czymże bowiem jest, jeśli nie spowiedzią powszechną, akt pokutny, jaki czynimy na początku każdej Mszy św.: „Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem…?” Tego rodzaju akt pokutny uwieńczony jest modlitwą kapłana o odpuszczenie grzechów: „Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący i odpuściwszy nam grzechy, doprowadzi nas do życia wiecznego”. Ktoś powie, że nie jest to spowiedź taka jak w konfesjonale. To prawda, spowiedź powszechna na początku Mszy św. nie jest spowiedzią sakramentalną, ale to nie znaczy, że w ogóle nie jest spowiedzią i że nie wiąże się z odpuszczeniem grzechów!!
Kościół uczy nas, że spowiedź sakramentalna - przy konfesjonale - jest konieczna w przypadku grzechów ciężkich. /a sądzę, ze takich tesciowa Aleksandra nie popełnia, lub przy bardzo rzadkim przystępowaniu do Komunii.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » N kwi 01, 2018 16:09

Drogi Lukasie to co reformował Marcin Luter to był Kościół tak zanieczyszczony, że trudno w istocie nazywać go chrześcijańskim, bo naczelna nauka o łasce i wierze została zupełnie zakryta, zresztą Kościół jest niewidzialny, to nie instytucje i pieczęcie nie one go stanowią są jedynie jego zewnętrznym wyrazem.

Co do argumentów, które przywołałeś są one, z przykrością muszę to stwierdzić, uważam niedorzeczne jest wyraźny rozkaz, gdzie Słowo mówi nam wyraźnie dwie i basta, nie powinniśmy uprawiać teologii, która ma za zadanie uzasadnić dlaczego omijam wyraźny rozkaz.

Jak zapewne dobrze wiesz dla nas każdy grzech jest śmiertelnym grzechem nauki jakoby jedne grzechy były lżejsze, a inne cięższe to, uważam, pochodna odrzucenia nauki, że jedynie z łaski przez wiarę bez naszych zasług jesteśmy zbawieni. Kiedy trzeba sobie zaskarbić na niebo człowiek kombinuje jak sobie tutaj ulżyć, bo i myślą grzeszymy, a jak powściągniesz skojarzenia, myśl przelotną, nie sposób.

Dlatego też jestem zdecydowanie nastawiony antykatolicko i antyprawosławnie, a szczególnie antyrzymsko, bo na powyższych przykładach widać jak zaciemnia się Ewangelię, a w ramach kompensaty wymyśla się inne drogi, stopień pogmatwania nauk papieskich jest tak wysoki, że żadna reforma nic nie da należy je odrzucić i postawić fundament Słowa Bożego z naczelną nauką Sola gratia per fidem i ewentualnie mądre, pobożne praktyki i zwyczaje zachować, które się z tym nie kłócą. To o tę sprawę najbardziej idzie, szatan czyha jeno byśmy się zgodzili na uszczuplenie, a to autorytetu Pisma czy dali ustępstwa aby dopchnąć jakiś innych pośredników, a wtedy ma nas w garści, daj mu palec, a zaraz już trzyma Cię za gardło, On mury twierdzy Słowa Boże próbuje zburzyć chytrością i swą przebiegłością.

Wybacz Lukasie jeśli to ostro powiedziane, ale inaczej nie mogę, wiara i sumienie mi nie pozwala. Zdaję sobie sprawę, że i wśród członków kościoła rzymskokatolickiego są nawrócone osoby, których Pan przywiódł do społeczności z sobą, ale nie mogę mówić "tak" na praktyki, które zasłaniają Chrystusa.
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » N kwi 01, 2018 18:11

Maksymilian
masz swoje protestanckie poglądy, to Twoja sprawa, nie zamierzam polemizować, chociaż sprawa odpuszczania grzechów śmiertelnych (bo każdy jest śmiertelny - jak piszesz) podczas spowiedzi powszechnej w nabożeństwie luterańskim, wydaje mi się wątpliwa.
Jako rzymski katolik czuję się jedynie w obowiązku korygować błędne sformułowania odnoszące się do katolicyzmu, jak np. brak spowiedzi powszechnej podczas Mszy św., co starałem się już wyjasnić.


Aleksander napisał:
"a do prywatnej spowiedzi są takie kolejki, że trzeba stać cała mszę."

Aleksander, kościoły katolickie są - w przeciwieństwie do protestanckich - otwarte we wszystkie dni tygodnia, do 19 lub 20-tej. Spowiedz przy konfesjonale nie jest ograniczona do pory Mszy św. I nie warto tracić nabożeństwa na stanie w kolejce do konfesjonału. Poradź teściowej, żeby przyszła któregokolwiek dnia np. wieczorem, miedzy 17 a 20, zapewniam , ze nie będzie stała w kolejce. Kolejki są tylko w Adwencie i w Wielkim Tygodniu.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » N kwi 01, 2018 19:15

Odpuszczenie grzechów mamy i bez spowiednika, jeśli Ojcze nasz się modlimy szczerze to Bóg odpuszcza nam grzechy nasze. Dlaczego twierdzisz więc, że spowiedź powszechna nie ma mocy odpuszczania grzechów tzw. ciężkich?
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » N kwi 01, 2018 21:56

Maksymilian napisał:
"Odpuszczenie grzechów mamy i bez spowiednika,"

To do kogo (i po co) skierowane są słowa Chrystusa: "Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie są im zatrzymane" (J 2o,23)
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Maksymilian » N kwi 01, 2018 23:29

Słowo, które zacytowałeś nie jest mocą osób do zatrzymywania i odpuszczania grzechów, lecz odpuszczanie grzechów, to w miejsce Chrystusa zwiastowanie Ewangelii, a zatrzymywanie to zwiastowanie Zakonu i kary, gdy człowiek nie pokutuje, taki jest sens tych słów, bo powiedz mi na co komu Modlitwa Pańska i "odpuść nam nasze winy jak i my odpuszczamy naszym winowajcą", czyżbyśmy wołali, a wiedzieli, że nie ma odpuszczenia po za odpuszczeniem u księdza, a jeśli ksiądz byłby zły i stwierdził, że mi nie odpuści to ja nadal jestem obciążony grzechem?
Maksymilian
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » Pn kwi 02, 2018 10:52

Słowa modlitwy "I odpuść nam nasze winy" to tylko PROŚBA zanoszona do Boga , a nie odpuszczenie, bo nie wiadomo czy spełniamy, w oczach Boga, ten drugi warunek ('jako i my odpuszczamy naszym winowajcom'). W wyznaniu rzymskokatolickim, w przypadku grzechów ciężkich,( np. wyrządzenie komuś szkody materialnej lub duchowej, fałszywe zeznania np. w sądzie) trwanie w związku cudzołożnym (z osobą mającą męża lub żonę), oprócz spowiedzi sakramentalnej (przy konfesjonale) musi zaistnieć jeszcze ŻAL, POKUTA, ZADOSĆUCZYNIENIE. Zadośćuczynienie, czyli naprawienie krzywdy wyrządzonej moim grzechem , tam, gdzie jest to możliwe.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Grzegorz » Pn kwi 02, 2018 11:31

Lukas napisał(a):Maksymilian napisał:
"Odpuszczenie grzechów mamy i bez spowiednika,"

To do kogo (i po co) skierowane są słowa Chrystusa: "Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie są im zatrzymane" (J 2o,23)


Słowa zostały skierowane do uczniów. Nie należy ich utożsamiać z gronem Apostołów. W Dziejach Apostolskich czytamy o innych osobach, które podążały za Jezusem „przez cały czas, począwszy od chrztu Jana, aż do dnia, w którym został wzięty w górę” [Dz 1, 21n]. Nie ma powodu aby wykluczać ich obecność we wspomnianej przez Ciebie scenie.
Chrystus wypowiada przytoczone słowa stając „pośrodku” zgromadzenia uczniów [J 20, 19]. Adresatem była więc cała społeczność zgromadzonych.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Lukas » Pn kwi 02, 2018 15:26

Grzegorzu, zgoda, Jezus zwrócił się tu do wszystkich zgromadzonych w tym momencie, ale cytat z Jana 2o,23, to już trzecie powtórzenie tych samych słów przez Jezusa.
Za pierwszym razem Jezus kieruje te słowa bezpośrednio do Szymona Piotra:
"...Ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go. I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie." (Mat16,18-19)
Za drugim razem Jezus kieruje te słowa do uczniów: "Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek byście związali na ziemi,będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie." (Mat 18,18)

Ale tylko zwracając się do Piotra mówi wyraźnie o KLUCZACH KRÓLESTWA.
Lukas
 
  

Re: Niemiecki KRK umożliwia Komunię małżeństwom mieszanym.

Postprzez Grzegorz » Pn kwi 02, 2018 19:15

No dobrze, w Nowym Testamencie wzmianka o kluczach królestwa jest bezpośrednio wyartykułowana tylko przy osobie Piotra. Co w związku z tym?

Mam wrażenie, że trochę skaczemy po tematach. Zaczęło się od Komunii pod obiema postaciami, potem zeszliśmy na kwestię odpuszczania grzechów, a teraz chyba zamierzasz nawiązać do prymatu papieża? Może uporządkujmy wątki w nowych tematach, żeby się nic nie pomieszało.

Btw, bardzo się cieszę, że pojawiłeś się na forum i prowokujesz nas do dyskusji :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron