Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mariologia Lutra?

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Aleksander » Pn sie 21, 2017 10:29

Elżbieta napisał(a):Dodam jeszcze, że błogosławiona wcale nie oznacza wyjątkowo święta, tylko szczęśliwa, a Bogurodzica jest chyba nie bardzo szczęśliwym określeniem, bo Jezus Chrystus nie zawdzięcza jej swego istnienia. Ona dała mu tylko ziemskie ciało. Przypomnę również, że sam Jezus nigdy nie wywyższał Marii, zawsze podkreślał, że to On jest Drogą i Prawdą i tylko w Nim mamy zbawienie. Również należy pamiętać, że przekazał Marię Janowi, a nie całej ludzkości: powiedział oto matka twoja, a nie wasza, a Marii powiedział, oto syn twój, a nie dzieci twoje. Przecież pod krzyżem było więcej osób. Marii również mówił niewiasto, a nie mamo. Tym samym stwarzał przepaść między Sobą a ludźmi, pokazywał, że nie żaden człowiek jest ważny, a tylko On. Należy o tym pamiętać i właściwie traktować swoich braci i siostry i nie czynić z Marii pośrednika, bo nim nie jest.
Sądzę, że nie powinno się czynić tragedii z tego, że gdzieś tam nie odbyło się Nabożeństwo poświęcone Marii - matki ziemskiego ciała naszego Pana.
W Biblii nie ma pojęcia „szczęście”, ale występuje przymiotnik „szczęśliwy”, czyli błogosławiony. Człowiek szczęśliwy, to człowiek błogosławiony przez Pana. Czy jesteś błogosławiony przez Pana czy może jesteś błogosławiony przez okoliczności? Co tak naprawdę powoduje w twoim sercu to przekonanie, że jesteś błogosławiony? Jeżeli są to okoliczności, to wiedz, że prędzej czy później się one zmienią. Jeżeli jednak na błogosławieństwie Pana budujesz swoje przekonanie, że jesteś człowiekiem szczęśliwym, to nawet wobec zmieniających się okoliczności twoje serce pozostanie wypełnione pokojem, radością i przekonaniem, że jesteś szczęśliwy i błogosławiony.

Jezus także mówił o błogosławieństwie w swoim kazaniu na górze:

Ewangelia Mateusza 5, 3 – 12

„Widząc tłumy, wstąpił Jezus na wzgórze, a uczniowie Jego zbliżyli się doń. Otworzywszy tedy usta swoje, nauczał ich mówiąc:

Błogosławieni ubodzy duchem, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem będą pocieszeni.

Błogosławieni cisi, albowiem oni odziedziczą ziemię.

Błogosławieni, którzy cierpią głód i odczuwają pragnienie sprawiedliwości, albowiem będą nasyceni.

Błogosławieni miłosierni, albowiem dostąpią miłosierdzia.

Błogosławieni czystego serca, albowiem zobaczą Boga.

Błogosławieni, którzy zabiegają o pokój, albowiem będą nazwani synami Boga.

Błogosławieni, którzy znoszą prześladowania dla sprawiedliwości, do nich bowiem należy królestwo niebieskie.” (wg Biblii Warszawsko- Praskiej)

Błogosławieni jesteście, gdy was znieważają, gdy was prześladują, gdy obrzucają was oszczerstwami z Mego powodu. Cieszcie się i radujcie, bo już macie wielką zapłatę w niebie. To przecież tak właśnie prześladowano proroków, poprzedników waszych.”

Chcę was dzisiaj zachęcić, abyśmy całkowicie uzależnili się od Jezusa, abyśmy w naszym odczuwaniu i postrzeganiu rzeczywistości nie sugerowali się okolicznościami. Nie pozwól sobie, być może pod wpływem różnych trudnych doświadczeń, które przechodzisz lub przeszedłeś, na wyrwanie z twego serca przekonania, że to nie okoliczności cie uszczęśliwiają, ale sam Bóg, Jezus Chrystus.

Całkowite związanie z Bogiem daje w naszych sercach szczęście, ale jest też pewna postawa, która to szczęście prowokuje. Można o niej przeczytać w Ewangelii Jana 13, 12 – 17:

„Gdy więc umył im nogi i przywdział szaty swoje, i znów usiadł, rzekł do nich: Czy wiecie, co wam uczyniłem? Wy nazywacie mnie nauczycielem i Panem, i słusznie mówicie, bo nim jestem. Jeśli tedy Ja, Pan i nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi. Albowiem dałem wam przykład, byście i wy czynili, jak Ja wam uczyniłem. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: sługa nie jest większy nad pana swego, ani poseł nie jest większy nad tego, który go posłał. Jeśli to wiecie, błogosławieni jesteście, gdy zgodnie z tym postępować będziecie.”

W Biblii Warszawsko-Praskiej końcówka brzmi: „postępujcie zgodnie z tym, a będziecie szczęśliwi”
Słowo "niewiasta" w naszych czasach i kulturze można by przetłumaczyć jak "proszę Pani". Nie ma w nim nic z umniejszania jej pozycji i statusu, raczej szacunek i chwała.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Aleksander » Pn sie 21, 2017 12:04

Pytanie zasadnicze dotyczy tego czy w słowach św Elżbiety "Błogosławiona jesteś między niewiastami...A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?..." jest przestrzeń dla oddania czci samej św Marii? Czy można użyć tych słów w naszym chrześcijańskim nabożeństwie, liturgii Kościoła? Historia kościoła pokazuje że jest. Natomiast dyskusja dotyczy zakresu. Sam Luter w kazaniu "Magnificat" taka przestrzeń pokazał ale też i ograniczył jej granicy.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Herbert » Pn sie 21, 2017 12:06

pastor Aleksander napisał(a):Elżbieto, rozumiem dążenia do tego aby nie padł żaden cień lub ktokolwiek przyćmił odkupieńcze dzieło naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jednak warto być bardziej ostrożnym w stwierdzeniach na temat tytułu Teotokos-Bogurodzica. Prezentowane przez ciebie rozważania są bardzo podobne do tych, które prezentował Nestoriusz i został za nie potępiony przez Kościół. Tytuł Teotokos był jednym z kluczowych elementów w batalii o prawdziwą naturę samego Chrystusa prowadzoną z heretykami.

Stary spor o podwojna nature Chrystusa: boska i ludzka, nie pomieszane, ale zjednoczone w jednej Osobie Syna Bożego. Tak orzekl Sobor w Efezie w roku 431, i Luter uznal to w calej rozciaglosci. Maria rodzila CALEGO Chrystusa, a NIE TYLKO jego ludzka nature.Wiec nazwa "Bogarodzica" (Theotokos) jest uzasadniona. O ile katolicy maja czasem sklonnosc do monofizytyzmu, to skrajni protestanci do nestorianizmu. Prawda jest posrodku - lub ponad...
Herbert
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Herbert » Pn sie 21, 2017 12:10

Elżbieta napisał(a):Sądzę, że nie powinno się czynić tragedii z tego, że gdzieś tam nie odbyło się Nabożeństwo poświęcone Marii - matki ziemskiego ciała naszego Pana.

???
Stary spor o podwojna nature Chrystusa: boska i ludzka, nie pomieszane, ale zjednoczone w jednej Osobie Syna Bożego. Tak orzekl Sobor w Efezie w roku 431, ktory Luter uznal w calej rozciaglosci. Maria rodzila CALEGO Chrystusa, a NIE TYLKO jego ludzka nature. Wiec nazwa "Bogarodzica" (Theotokos) jest uzasadniona. O ile katolicy maja czasem sklonnosc do monofizytyzmu, to skrajni protestanci do nestorianizmu. Prawda jest posrodku - lub ponad...
Herbert
 
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 21, 2017 13:02

(27) A gdy On to mówił, pewna niewiasta z tłumu, podniósłszy swój głos, rzekła do niego: Błogosławione łono, które cię nosiło, i piersi, które ssałeś. (28) On zaś rzekł: Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go.
łukasz 11

(19) I przyszła do niego matka z braćmi jego, ale nie mogli dotrzeć do niego z powodu tłumu. (20) I doniesiono mu: Matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą widzieć się z tobą. (21) On zaś odpowiedział im: Matką moją i braćmi moimi są ci, którzy słuchają Słowa Bożego i wypełniają je.
Łukasz 8

(31) Wtedy przyszli matka i bracia jego, a stojąc przed domem, posłali po niego i kazali go zawołać. (32) A wokół niego siedział lud. I powiedzieli mu: Oto matka twoja i bracia twoi, i siostry twoje są przed domem i poszukują cię. (33) I odpowiadając, rzekł im: Któż jest matką moją i braćmi? (34) I powiódł oczyma po tych, którzy wokół niego siedzieli, i rzekł: Oto matka moja i bracia moi. (35) Ktokolwiek czyni wolę Bożą, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.
Marek 3

46 A po trzech dniach znaleźli go w świątyni, siedzącego wpośród nauczycieli, słuchającego i pytającego ich. (47) A zdumiewali się wszyscy, którzy go słuchali, nad jego rozumem i odpowiedziami. (48) I ujrzawszy go, zdziwili się. I rzekła do niego matka jego: Synu, cóżeś nam to uczynił? Oto ojciec twój i ja bolejąc szukaliśmy ciebie. (49) I rzekł do nich: Czemuście mnie szukali? Czyż nie wiedzieliście, że w tym, co jest Ojca mego, Ja być muszę?
Łukasz 2

(3) A gdy zabrakło wina, rzekła matka Jezusa do niego: Wina nie mają. (4) I rzekł do niej Jezus: Czego chcesz ode mnie, niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja.
Jan 2

(25) A stały pod krzyżem Jezusa matka jego i siostra matki jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. (26) A gdy Jezus ujrzał matkę i ucznia, którego miłował, stojącego przy niej, rzekł do matki: Niewiasto, oto syn twój! (27) Potem rzekł do ucznia: Oto matka twoja! I od owej godziny wziął ją ów uczeń do siebie.
Jan 19

Szacunek do matki nakazuje takie odnoszenie się do niej ? Szacunek po ona pozwala nie spotkać się z matką, kiedy ona chce rozmawiać? Dwunastoletni Jezus mówi do rodziców po coście mnie szukali?
Wydaje mi się, że od samego początku podkreślał Swoją inność.
Pastor Aleksander : Pytanie zasadnicze dotyczy tego czy w słowach św Elżbiety "Błogosławiona jesteś między niewiastami...A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?..." jest przestrzeń dla oddania czci samej św Marii?

No i tu właśnie zaczyna się problem, pole do nadużyć. Marii winniśmy szacunek, winniśmy brać z niej przykład, ale cały czas pamiętać, że ona była tylko człowiekiem, co prawda bardzo wyróżnionym przez Boga, niemniej tylko człowiekiem, potrzebującym tak jak my wszyscy łaski od jej Syna. I moim zdaniem cały czas Jezus swoim zachowaniem stara się nam to przekazać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Aleksander » Pn sie 21, 2017 13:17

Nie rozumiem tylko dlaczego powtarzanie słów św Elżbiety w liturgii Kościoła nie jest wyrazem takiego szacunku i pobożnym naśladowaniem?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 21, 2017 13:27

Chodziło mi o nadużycia popełniane przez KRK
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 21, 2017 13:39

Zgadzam się z tym że Maria została wyróżniona przez Boga jak żadna inna kobieta, zgodzę się nawet z tym, że inni ludzie mogą ją przez to wyróżniać i wywyższać, tak jak to było już za czasów Jezusa, ale trzeba pamiętać, że najważniejszy w tym wszystkim jest Jezus, a nie Maria i powinniśmy się stosować do Jego słów.
Inna sprawa, że to było wielkie, niewyobrażalne wyróżnienie, ale też bardzo bolesne, bo która matka ze spokojem będzie przyjmowała niezasłużone udręczenie i śmierć swego dziecka.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 21, 2017 13:58

A tu jak na zawołanie dzisiejszy wpis Pastora Bartosika właśnie na interesujący nas temat :)
http://www.pbartosik.pl/2017/08/rozmowa ... iczka.html
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia Lutra?

Postprzez Zofia » Pn sie 21, 2017 15:22

No, nie bardzo jak na zawołanie, bo my tu luteranie, a nie reformowani. A to znaczna różnica, przynajmniej dla mnie.
Zofia
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości