Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez blaisee » So cze 20, 2015 16:32

A co powiecie o Przebudzeniu przy Azusa Street? Czy dar jezykow jeszcze istnnnieje?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez Majkel » So cze 20, 2015 20:54

Elżbieta napisał(a):
(24) A gdy Józef obudził się ze snu, uczynił tak, jak mu rozkazał anioł Pański i przyjął żonę swoją. (25)Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus.

Możesz mi wyjaśnić co ten werset dokładnie oznacza?


Marię i jej rolę Panny czy Dziewicy trzeba rozumieć w pewnym kontekście i w sposób symboliczny do momentu narodzin Jezusa, dalej to już jest kwestia dyskusji dla różnych teologów. Oczywiście, że na podstawie podanego wyżej fragmentu nie da się udowodnić wiecznotrwałego jej dziewictwa, więc sorry ale nie złapiesz mnie w jakiś swój sposób za słówka. A co do daru języków nie wierzę, w to że dziś jest dostępny, a poza tym używanie tego daru ma służyć do zbudowania danego zboru i ten język ma być tłumaczony, jak to Ap.Paweł w 1Kor podkreśla, doświadczenie Pięćdziesiątnicy moim zdaniem już się skończyło, choć na pewno w jakiś tam sposób trzeba przypominać sobie ciągle o istocie Kościoła. A współczesne "mówienie językami " to jest wyuczenie się jakiś gotowych formułek i miksów różnych znanych i dziś dostępnych języków :)
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez Elżbieta » So cze 20, 2015 21:36

Maria jest Panną, polecam zajrzeć do wyznania choćby nicejsko-konstantynopolitańskiego, no chyba że teraz jest jakaś nowa moda i się zmawia Maria Mężatka, może w temacie nie jestem :wink:

Majkel, ja Ciebie nie mam zamiaru łapać za słowa, jednak to Ty napisałeś, że zawsze jest panną, więc w odpowiedzi podałam właśnie ten werset. Przecież "Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna", ten werset wyraźnie mówi, że później była normalną żoną. Ten tylko inaczej będzie rozumiał, kto bardzo chce by było inaczej i widzi Józefa jako opiekuna, a nie męża.
Oczywiście, że to nie ma najmniejszego znaczenia w kwestii zbawienia, więc zwykle nie dyskutuję na ten temat, chyba, że ktoś bardzo chce mnie przekonać do swego zdania.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez Elżbieta » So cze 20, 2015 22:17

Wyszłam ze zwierzakami na spacer i nadal myślałam nad tym co napisałeś i doszłam do wniosku, że może Ci chodziło o coś innego - mianowicie jak byśmy dzisiaj powiedzieli - o stan cywilny. Mateusz w pierwszym rozdziale pisze tak :
Gdy matka jego, Maria, została poślubiona Józefowi, okazało się, że, zanim się zeszli, była brzemienna z Ducha Świętego. (19) A Józef, mąż jej, będąc prawym i nie chcąc jej zniesławić, miał zamiar potajemnie ją opuścić. (20) I gdy nad tym rozmyślał, oto ukazał mu się we śnie anioł Pański i rzekł: Józefie, synu Dawidowy, nie lękaj się przyjąć Marii, żony swej, albowiem to, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego.
Oznacza to więc, że już nie była panną, a była niewiastą zamężną mimo, że jak dalej czytamy pozostała aż do porodu dziewicą. Może dlatego właśnie w Wyznaniu Wiary mówimy o Marii pannie (właściwie dziewicy)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez Grzegorz » So cze 20, 2015 22:18

Ja bym się nie trzymał tak kurczowo tego dopóki, choćby dlatego, że brzmienie pewnych sformułowań może być dziś inne niż w intencji Mateusza 2000 lat temu. Jak zerkniemy do 1 Tym 4, 13 to apostoł Paweł pisze Tymoteuszowi: Dopóki nie przyjdę, pilnuj czytania, napominania, nauki., co nie oznacza, że po przybyciu Pawła Tymoteusz może zacząć lekceważyć sobie obowiązek napominania ;)

Oczywiście, kwestia dożywotniego dziewictwa Marii nie ma najmniejszego znaczenia dla zbawienia, faktem jednak jest, że sporo Ojców Kościoła jak i ks. dr Marcin Luter byli przekonani o tym, że Maria jest zawsze dziewicą. W pierwszej części Artykułów Szmalkaldzkich Reformator napisał, iż Syn Boży narodził się z Marii, czystej, świętej, zawsze dziewicy.

Co do nazywania Marii matką, uważam, że nie ma w tym nic złego, jeśli myśli się o duchowym dziedzictwie - tak samo Abraham jest naszym ojcem. Problem oczywiście pojawia się, gdy ktoś jednym tchem nazywa Boga Ojcem i Marię matką, bo wtedy prostaczkowie gotowi są pomyśleć, że Maria jest w jakiś sposób zrównana z Panem. Maria jest naszą matką, Abraham jest naszym ojcem, lecz Bóg jest naszym Ojcem i naszą Matką.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez Elżbieta » So cze 20, 2015 22:32

Czy jest naszą matką - można by się spierać. Ostatecznie Jezus Chrystus na krzyżu powiedział do Jana: oto matka Twoja, jednak nie powiedział do wszystkich : oto matka wasza
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez Kubala95 » N cze 21, 2015 02:00

Ten fragment ewangelii różnie można rozumieć. Informacja, że Józef nie współżył z Marią, dopóki nie urodził się Pan Jezus, może podkreślać to, że na pewno nie został poczęty przez Józefa, innymi słowy "mimo to, że Józef nie współżył z Marią, narodził się Jezus".
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez Witold » N cze 21, 2015 09:28

Majkel napisał(a):Nikomu nie odmówiłem prawa do bycia prawdziwym luteraninem, lecz wyraziłem swoje osobiste zdanie jakim winien być ów prawdziwy luteranin.


no widzisz, zapomniałeś tego dodać, Prawdziwy Luteraninie :) Oceniaj mnie jak chcesz. Ja tylko dodam że dla mnie jedynym wykładnikiem jest Pismo Święte a nie brytyjskie pieśni kościelne.

Maria jest Panną, polecam zajrzeć do wyznania choćby nicejsko-konstantynopolitańskiego, no chyba że teraz jest jakaś nowa moda i się zmawia Maria Mężatka, może w temacie nie jestem


I znowu, atakujesz w nie mniej uszczypliwy sposób żeby zaraz jak Ci ktoś odpowie umywać ręce i wskazywać jak to wrednie są interpretowane twoje wypowiedzi.

W wyznaniu wiary stoi jak byk "Maria Panna", bo Maria urodziła Jezusa jako młoda kobieta. Maria urodziła swoje pierwsze Dziecko jako mężatka, dlatego też jest tutaj jasne że w wyznaniu wiary "Panna" nie odnosi się do stanu cywilnego tylko do wieku w którym się znajdowała w danym czasie. A tytułowanie jej "Panną" lub "Zawszedziewicą" jest dziwne bo ani jedno ani drugie nie jest prawdziwe co nie odbiera jej ani krzty honoru. Maria urodziła się, spełniła swoje zadanie, zestarzała się i jak wszyscy ludzie umarła.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez anolis » Śr cze 24, 2015 21:05

Elżbieta napisał(a):
Maria jest Panną, polecam zajrzeć do wyznania choćby nicejsko-konstantynopolitańskiego, no chyba że teraz jest jakaś nowa moda i się zmawia Maria Mężatka, może w temacie nie jestem :wink:

Majkel, ja Ciebie nie mam zamiaru łapać za słowa, jednak to Ty napisałeś, że zawsze jest panną, więc w odpowiedzi podałam właśnie ten werset. Przecież "Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna", ten werset wyraźnie mówi, że później była normalną żoną. Ten tylko inaczej będzie rozumiał, kto bardzo chce by było inaczej i widzi Józefa jako opiekuna, a nie męża.
Oczywiście, że to nie ma najmniejszego znaczenia w kwestii zbawienia, więc zwykle nie dyskutuję na ten temat, chyba, że ktoś bardzo chce mnie przekonać do swego zdania.

Jeśli mogę się wtrącić, dodając:
kwestia dziewictwa Marii nie ma najmniejszego znaczenia dla zbawienia. W Kościele wczesnochrześcijańskim w ogóle się nad tym nie zastanawiano. Koncentrowano się nad istotą tego, co wynika z Corpus Paulinum, tzn. że Jezus jest Chrystusem (nadal jest to najprostsze wyznanie wiary!). Nawet obecnie są teologowie (np. Hans Kung), którzy twierdzą, że Jezus mógł zostać poczęty w sposób naturalny, co nie zmienia faktu, że było to działanie Ducha Św. i tak dalej.
anolis
 
  

Re: Objawienia i przebudzenia czy Zwiedzenia demoniczne?

Postprzez anolis » Śr cze 24, 2015 21:08

blaisee napisał(a):No wlasnie, co sadzicie o Katolickich objawieniach np. Medzugorie, Fatima itp. Czy to zwiedzenia demoniczne?

I co z przebudzeniami zielonoświątkowymi jak np. przebudzenie na Azusa Street w 1906 - Działanie Ducha Świętego, Czy zwiedzenie?


To ciekawy temat.
Moim zdaniem, objawienia (czy rzekome objawienia) są indywidualnym doświadczeniem i niczym innym. Zawsze zdumiewała mnie prostota, którą przejawiali katolicy, uważając objawienia za fragment czegoś więcej i uważając że doświadczenia te mają być uniwersalne.
anolis
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości