Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez Majkel » Pn mar 23, 2015 14:31

W minioną niedzielę w kościele ewangelickim znajdującym się w południowej części Kolonii miało miejsce wspólne muzułmańsko - ewangelickie nabożeństwo. Nabożeństwo wspólnie prowadzili ks.Hans Mörtter i imamka Rabeya Müller (nie wiedziałem, że są, o rabinkach słyszałem). Podczas nabożeństwa czterokrotnie rozbrzmiewało znane nam wszystkim hasło ; Allahu akbar - Allah jest wielki. Wspólnie czytane były fragmenty z Ewangelii św. Mateusza oraz niektóre sury z Koranu. Punktem centralnym nabożeństwa było rozważanie, podczas którego imamka stwierdziła : O różnicach mówi każdy. Jednak dziś mówimy przede wszystkim o rzeczach, które nas łączą, przede wszystkim o miłosierdziu bożym. W odpowiedzi na to wielebny powiedział : Nasi bogowie są miłosierni i to ma wpływ na nasze relacje ze sobą, także na nasze obchodzenie się z uchodźcami. Choć było to wspólne nabożeństwo, to Kościół Krajowy jasno stwierdza, że owo wydarzenie nabożeństwem nie było. Po nabożeństwie odbył się wspólny posiłek dla uczestników. Na koniec Rabeya Müller ma nadzieję, że podobne nabożeństwa nie będą ograniczały się tylko do Kolonii, " Wierzę, że wspólnie się modląc, nie pourywamy sobie głów." W przyszłości pastor i imamka zamierzają pójść o krok dalej i do wspólnej modlitwy chcą zaprosić przedstawiciela judaizmu. Reakcje jak można było się spodziewać po nabożeństwie są różne, część osób była zachwycona, a część mocno niezadowolona ostro krytykując całe przedsięwzięcie.

Moim zdaniem dialog międzyreligijny należy prowadzić, należy robić spotkania informacyjne nt religii i kultury czy zrobić od czasu do czasu jakiegoś wspólnego grilla, pomagać ludziom innej wiary, kultury i języka, walczyć z krzywdzącymi podziałami i uprzedzeniami, które prowadzą do ekstremizmu i uprzedzeń, wszak nas jako chrześcijan obowiązuje przykazanie miłości, lecz wspólne modlitwy z ludźmi innych religii są całkowite niedopuszczalne, bo podstawowa rzecz, która pojawia się na starcie do jakiego Boga / boga zamierzamy się zwracać w modlitwie ? [b]Por J 14.6[/b] Czyżby powyższe nabożeństwo było odpowiedzią na kazanie "znanego bremeńskiego kaznodziei nienawiści " ?
Podsumowując, rozumiem że w kościele są różne zdania, zapatrywania na kwestie ordynacji kobiet, ślubów homoseksualnych czy inne stojące przed kościołem wyzwania społeczne, są to tak na prawdę sprawy drugorzędne, ale w kwestiach podstawowych, ukazujących kim jest chrześcijański Trójjedyny Bóg kościoły winny mówić zawsze jednym głosem.
Daj Boże, aby podobne akcje nie miały miejsca na naszej polskiej ziemi, w naszym KEA. Kyrie Eleison !

[1] http://www1.wdr.de/studio/koeln/themade ... he100.html
[2] J 14, 6 : Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.
Kolor czerwony zarezerwowany jest dla moderatorów i administratora. Elżbieta
Regulamin, dział III § 15. Użytkownicy używają w postach domyślnego (czarnego) koloru czcionki. Inne kolory, a w szczególności czerwony są zastrzeżone dla administratorów i moderatorów.
Ostatnio edytowano Pn mar 23, 2015 15:12 przez Majkel, łącznie edytowano 3 razy
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez Grzegorz » Pn mar 23, 2015 14:38

Tragikomedia.

Swoją drogą, też nie słyszałem nigdy dotąd o imamkach.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez Aleksander » Pn mar 23, 2015 14:52

Jeśli ksiądz zwrócił się takimi słowami "nasi bogowie...." to tym samym uczynił bałwochwalstwo. Takie rzeczy powinny natychmiast spowodować reakcje biskupa/władz kościelnych i dyscyplinarne wyrzucenie ze stanowiska księdza. Bardzo przykro jest słyszeć co się dzieje w Kościele Chrystusa.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez Majkel » Pn mar 23, 2015 15:05

Jak widać z powyższego artykułu władze kościelne stoją po stronie duchownego. Wniosek jest taki, że róbta co chceta w kościele, stoimy za wami jeśli jesteście lojalnymi pracownikami i idziecie po wyznaczonej przez nas linii, a jak chcecie się zachowywać jak ks. Latzel to nie będziecie mieli miło i fajnie :lol:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez lupus » Pn mar 23, 2015 16:25

W kwestii imamek z perspektywy historyka-arabisty: imamki i dopuszczalność tego, by kobiety przewodniczyły modłom to przedmiot kontrowersji od setek lat (ostatnio spór ten przybrał na intensywności po długim okresie stagnacji). Nieco upraszczając i starając się Was nie uśpić - według najbardziej rozpowszechnionego poglądu, kobieta nie może być imamem, a już na pewno nie tam, gdzie modlą się mężczyźni. Istnieją nawet hadisy mówiące, że gdy kobieta przewodniczy modlitwie samych kobiet, powinna znajdować się wśród nich (tzn. nie wysuwać się naprzód, jak zwykle czyni to imam). W przeszłości imamki istniały tylko w jakichś mocno heterodoksyjnych nurtach (oczywiście pojęcie ortodoksji i heterodoksji w islamie wymagałoby tu obszernych uściśleń, ale dajmy sobie spokój, bo nie wiem, czy chciałoby się Wam czytać ;) ), a dziś zdarza się czasem w równie mniejszościowych ruchach o charakterze modernistycznym i liberalnym. Nie można zatem tych muzułmanów, którzy brali udział w tym spotkaniu uznać za wyrazicieli większości czy nawet bardzo rozpowszechnionego nurtu. Sam fakt, że występowała tam imamka, świadczy o jego mniejszościowym charakterze.
Jeśli uznać takie spotkanie za wymianę poglądów, refleksję o wspólnych elementach wyznań itd. to chyba nie ma w tym nic złego, ale jeśli Kościół uznał to za formę nabożeństwa i wspólnej modlitwy, to rzeczywiście jest to zgroza (zawsze studentom tłumaczę, że to, że islam jest religią Abrahamową, nie oznacza, że ma choćby zbliżoną do chrześcijańskiej koncepcję Boga).
Ale problem sam w sobie jest interesujący. Muszę powiedzieć, że choć podzielam Wasze zastrzeżenia powyżej, nie do końca rozumiem decyzje LCMS, który zawieszał i krytykował swego czasu księży za udział w czuwaniach modlitewnych, w których brali udział przedstawiciele innych religii (po ataku na WTC i po strzelaninie w szkole w 2012 r. - w tym pierwszym przypadku odbyło się to za wiedzą przewodniczącego synodu, ale ksiądz i tak został zawieszony przez wewnętrzny organ dyscyplinarny). Czy jeśli w tym samym pomieszczeniu modlą się innowiercy do fałszywych bogów, to ja nie mogę pomodlić się do Boga prawdziwego? W 2012 ten ksiądz, skądinąd przepraszając, podnosił właśnie, że nie modlił się wspólnie z przedstawicielami innych religii, lecz traktował to jako modlitwę luterańską. Abstrahując od tego przypadku w Niemczech, który rzeczywiście wydaje się bulwersujący, czy postawa LCMS nie wydaje Wam się nadmiernym rygoryzmem?
lupus
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 21:04
wyznanie: KEA
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez Majkel » Pn mar 23, 2015 17:50

Nie od dziś jest wiadomą rzeczą, że Kościół teologicznie rzecz ujmując jest mistycznym Ciałem Chrystusa na ziemi i tworzą Go ludzie, a że nieraz błądzą i grzeszą w wielu kwestiach to inna sprawa. Oczywiście LCMS jak każdy kościół luterański czy ogólniej chrześcijański ma swoje przepisy dyscyplinarne,które w każdym kościele są potrzebne, aby regulować choćby wspomniane kwestie reprezentacyjne. Być może w tym przypadku o którym piszesz, zadziałała pewna presja ze strony wiernych czy duchowieństwa na wyższe władze kościoła, z jednej strony strony LCMS pokazał że nie będzie tolerował takich zachowań wśród swego duchowieństwa, z drugiej strony tak to osobiście odbieram poszedł za bardzo w legalizm, który jak wiadomo zabija, nie przyciąga do kościoła, osłabia ów wizerunek kościoła w odbiorze społecznym i nie zachęca ludzi, aby to akurat on jako kościół był bądź stał się ich duchowym domem. Nie zamierzam w żadnym wypadku bronić LCMS, bo dla mnie jest to kościół z którym w wielu punktach jego nauki i poglądów się nie zgadzam i nie zamierzam się zgadzać :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez pająk » Wt mar 24, 2015 20:11

a mnie wzburzył pomysł
nabożenstwa w Katedrze Luterańskiej w Rydze
z okazji zlotu byłych SS-manow z Łotwy i Estonii
z dywizji Grandierow Waffen SS.

to dopiero jest bezrozumny odlot w Kościele Chrystusa
niech byli essemani modlą się jako prywatne osoby
ale hołubienie specjalnym nabożeństwoem
to kpina z Kościoła
pająk
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt sie 29, 2014 17:58
wyznanie: heretyk
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez Tomasz » Wt mar 24, 2015 20:26

Zwracam uwagę, że w tym wątku nie rozmawiamy o nabożeństwie w Rydze, tylko o obrzydliwym bałwochwalstwie, jakiego dopuścili się ludzie mieniący się chrześcijanami w Kolonii.
W temacie Rygi, Pająk wskazał na fakt dopuszczania się przez Łotyszy zbrodni wojennych, ale gdy poprosiłem o podanie źródła - zamilkł. Nie słyszałem natomiast, aby nabożeństwo w Rydze w jakikolwiek sposób gloryfikowało zbrodnie. W Kolonii dopuszczono się zbrodni wobec Boga.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez pająk » Wt mar 24, 2015 21:08

Tomasz napisał(a):Zwracam uwagę, że w tym wątku nie rozmawiamy o nabożeństwie w Rydze, tylko o obrzydliwym bałwochwalstwie, mieniący się chrześcijanami w Kolonii.
W temacie Rygi, Pająk wskazał na fakt dopuszczania się przez Łotyszy zbrodni wojennych, ale gdy poprosiłem o podanie źródła - zamilkł. Nie słyszałem natomiast, aby nabożeństwo w Rydze w jakikolwiek sposób gloryfikowało zbrodnie. W Kolonii dopuszczono się zbrodni wobec Boga.


poczytaj sobie chociażby spalenie żywcem 32 polskich jeńców w Podgajach
nabożeństwo w Rydze gloryfikuje organizację uznaną za zbrodniczą
i to jest zbrodnia wobec Boga

napisałeś że Kolonii dopuszczono się zbrodni wobec Boga.

jak wspólna modlitwa może być zbrodnią wobec Boga?
ja ci napiszę po naszemu
chopie od tego metalu rozum ci odebrało
i sam uprawiasz obrzydliwe bałwochwalstwo

nazwałeś tych z Kolonii
" mieniącymi się chrześcijanami "
a Ty kim jesteś....?
jesteś gorszy od nich
pająk
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt sie 29, 2014 17:58
wyznanie: heretyk
  

Re: Ewangelicko - muzułmańskie nabożeństwo

Postprzez Tomasz » Wt mar 24, 2015 21:41

poczytaj sobie chociażby spalenie żywcem 32 polskich jeńców w Podgajach
nabożeństwo w Rydze gloryfikuje organizację uznaną za zbrodniczą
i to jest zbrodnia wobec Boga


Czy łotewskie jednostki zostały uznane za zbrodnicze organizacje ? Przez kogo gdzie i kiedy - proszę o źródła.
Jeżeli piszesz o Podgajach, to poczytaj sobie więcej na ten temat. Tak na marginesie - wcześniej pisałeś o Zamojszczyznie. Zatem ponownie proszę o źródła.
W którym miejscu nabożeństwo w Rydze gloryfikuje zbrodnie wojenne - proszę o przykłady wypowiedzi i źródła.

napisałeś że Kolonii dopuszczono się zbrodni wobec Boga.


Poczytaj sobie Stary i Nowy Testament, bo chyba nigdy w życiu Pisma Św. nie widziałeś na oczy.

chopie od tego metalu rozum ci odebrało


Ja Ciebie nie obrażam i jeżeli chcesz pozostać na tym forum, to zachowaj swoje rynsztokowe nawyki na fora liberalne, bowiem w przeciwnym wypadku po prostu zostaniesz stąd wyrzucony.

" mieniącymi się chrześcijanami "
a Ty kim jesteś....?
jesteś gorszy od nich


Jeszcze raz zapraszam do lektury Pisma Św. Musisz jeszcze do tego posiąść, niezwykle jak widać trudną, umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron