Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr kwi 09, 2014 08:31

Wczoraj bodajże ok 21:00 ogładałam ciekawy program na kanale religia.tv. Zresztą często oglądam tę stację, ale teraz to nieważne. Otóż wczoraj pewna muzułmanka powiedziała, że w islamie również istnieją tzw. święci a raczej umiłowani przez Allaha, których przecietny wierny muzułmanin prosi o modlitwę wstawienniczą do Allaha. Np często proszą Mahometa o modlitwę za nimi do Allaha. Zdziwiło mnie to, bo zawsze sądziłam, że w islamie modli sie tylko bezpośrednio do Allaha, a jednak niekoniecznie. Jakis miesiąc temu z kolei czytałam w Internecie wypowiedź pewnego Zyda, który wspomniał., że w judaizmie również prosi się "świetych" o wstawiennictwo do Jahwe np proszą Mojżesza, aby wybłagał im coś u Jahwe i że tak było zawsze. Ow Zyd był bardzo zdziwiony, że protestanci nie uznają wstawiennictwa świętych zmarłych, ponieważ wg niego istnieje ono od zawsze w judaizmie i stwierdził, że nieuznawanie wstawiennictwa świetych to XVI wieczne nowinkarstwo Lutra i że gdyby kiedykolwiek miał zostać chrześcijaninem, to nigdy nie zostałby protestantem. Jak znajdę ten artykuł to go tutaj wstawię i przetłumacze, bo jest napisany w języka angielskim.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 09, 2014 09:11

Przecież takie praktyki są całkowicie niezgodne z pismem Świętym
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr kwi 09, 2014 09:49

Elżbieta napisał(a):Przecież takie praktyki są całkowicie niezgodne z pismem Świętym


Raczej bezpośrednio niezgodne. W sumie Biblia nie zabrania modlitw przez zmarłych po prostu nic o tym nie mówi. I może nie w taki sposób jak w KRK, może chodzi o zachowanie proporcji. Jednak jak dla mnie to bez sensu prosic świetego zmarłego o modlitwe skoro mam dostep bezpośredni do Jezusa. Ale z drugiej strony prosimy wierzących zyjacych na Ziemi o modlitwe mając bezpośrednią mozliwość rozmowy z Panem, więc? To nie jest takie proste.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr kwi 09, 2014 09:50

Albo inaczej - może nie ma nic złego w modlitwie wstawienniczej, tylko jest złe tworzenie kultu tego wstawiennika zapominając o Bogu.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Majkel » Śr kwi 09, 2014 16:11

Czy prosząc żyjących na Ziemi o modlitwę za nas nie wypełniamy wezwania apostolskiego, gdzie u Apostoła Jakuba 5,16 tak jest napisane :
Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego. ?
Zresztą Ojcowie Kościoła uważali, że o wiele większą moc ma modlitwa odmawiana przez wielu ludzi, niż gdy modli się samemu : :wink:
A szukanie innych pośredników w modlitwie poza Chrystusem, bo rzekomo Biblia o tym nie mówi, jest rzeczą bardzo niebezpieczną i zgubną. To skręt w kierunku rzymskiego katolicyzmu. Tak dla przypomnienia 1 Tym 2, 5 : Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 09, 2014 18:54

No właśnie, jeden pośrednik.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Witold » Śr kwi 09, 2014 23:13

islamiści wyznają religię fałszywą.

judaiści z kolei nie poznali PANA.

Cóż oni mają do powiedzenia? Szczególnie ci pierwsi.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz kwi 10, 2014 08:34

Majkel napisał(a):Czy prosząc żyjących na Ziemi o modlitwę za nas nie wypełniamy wezwania apostolskiego, gdzie u Apostoła Jakuba 5,16 tak jest napisane :
Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego. ?
Zresztą Ojcowie Kościoła uważali, że o wiele większą moc ma modlitwa odmawiana przez wielu ludzi, niż gdy modli się samemu : :wink:
A szukanie innych pośredników w modlitwie poza Chrystusem, bo rzekomo Biblia o tym nie mówi, jest rzeczą bardzo niebezpieczną i zgubną. To skręt w kierunku rzymskiego katolicyzmu. Tak dla przypomnienia 1 Tym 2, 5 : Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.


Zgoda pełna. A czemu skret w strone akurat rzymskiego katolicyzmu? Prawosławie i inne kościoły katolickie równiez uznaje wstawiennictwo tzw. świętych. Oni twierdzą, że ponieważ dusza człowieka nie umiera w chwili smierci to skoro na ziemii mozna prosic kogos o modlitwę to tak samo mozna prosic zmarłego wierzącego. Ps. Ja nie mam zadnych watpliwości żeby nie było :) Po prostu wskazuję Elżbiecie, ze wstawiennictwo świetych jest nie tyle niezgodne z Biblią co bezpośrednio z niej nie wynika. Ale ma podstawy biblijne plus rzymskokatolicka i prawosławna nadinterpretacja i filozofia :mrgreen:

Witold napisał(a):islamiści wyznają religię fałszywą.

judaiści z kolei nie poznali PANA.

Cóż oni mają do powiedzenia? Szczególnie ci pierwsi.


Błąd. Judaiści poznali Pana, ale Go odrzucili.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Elżbieta » Cz kwi 10, 2014 09:50

Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.

Możesz mi Agnieszko wytłumaczyć jak to rozumiesz ?

Owszem, modlić się o kogoś - rozumiem, ale prosić o wstawiennictwo zmarłych, to wg mnie trochę jest różnica.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: wwstawiennictwo tzw. świetych w islamie i judaiźmie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz kwi 10, 2014 10:25

Elżbieta napisał(a):
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.


Możesz mi Agnieszko wytłumaczyć jak to rozumiesz ?


Normalnie Elu, jest jeden Pośrednik zbawienia, nie kilku. Ale Pośrednik zbawienia, a nie wstawiennik modlitw;)Np katolik modląc sie do Marii uwaza ja za wstawienniczkę albo pośredniczkę. Ale nie pośredniczke zbawienia tylko modlitw do Jezusa. Pośrednictwo zbawienia a wstawiennictwo to nie to samo.
Po prostu chcę wykazać, że ten werset jak i cała Biblia nie zabrania modlitw poprzez tzw. świetych zmarłych. Po prostu Biblia nic o tym nie mówi.

Owszem, modlić się o kogoś - rozumiem, ale prosić o wstawiennictwo zmarłych, to wg mnie trochę jest różnica.



Tylko jest jeden szkopuł, Jezus powiedział, że kto wierzy w Niego, chocby i umarł zyc będzie. Więc ci zmarli sa dla Pana zyjący:)
Osobiście, jak dla mnie to inne fragmenty Biblii wyraźnie nakazują ze nalezy modlić się do Jezusa i Boga Ojca. A i jeszcze taka ciekawostka - wierzymy, że Duch św jest jedna z osób Trójcy św, modlimy sie do Niego, a nic w Biblii nie pisze aby do Ducha św sie modlic:) Oczywiście nalezy modlic sie do Ducha św bo jest osoba boską. Tak samo jak nie pisze aby sie modlić przez świetych zmarłych.
Ps. Chodzi mi o to, że wstawiennictwo tzw świetych zmarłych nie jest niezgodne z Biblią bo ma podstawy biblijne, jest po prostu przez nia nie potwierdzone ani nie zakazane.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron