Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Andrzej » Śr lis 06, 2013 00:12

Napisałeś:

polski KER, gdzie pastor... etc


Polski Kościół ewangelicko-reformowany nie ma w Holandii żadnych holenderskich (ani innych) parafii; reformowani z Holandii nie należą do zaś polskiego KER - oprócz Protestantse Kerk in Nederland (do którego należą również holenerscy luteranie) mają kilka pomniejszych reformowanych Kościołów (i żaden z nich nie jest "polskim KER"); więc albo nie chodziło o polski KER tylko o inny Kościół, albo nie był to przykład reformowanych z Holandii.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Śr lis 06, 2013 04:01

Faktycznie Andrzej- pomieszalem troche.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Witold » Cz lis 07, 2013 23:28

Jacek napisał(a):No własnie Witold udzieliles sobie logicznej odpowiedzi. Tak taki kosciol reformowany o charakterze wysokokoscielnym, jest mi wtedy bardzo bliski,poniewaz pojęcie komunii w tym kosciele jest tozsame jak w staroluteranskim, i to cieszy. Zgadza się ubolewałem, nad zgubnym wplywem odmiany pruskiej Kalwinizmu, obecnie kultywowanego przez KER. Zapewne ten Holenderski refomowany jest mi blizszy w niektorych sprawach, niz polski KER, gdzie pastor kwitnie cały czas podczas nabozenstwa na ambonie, zero liturgii, tylko wieczne przemowy do narodu z ambony przeplatane piesniami. Witoldzie- jak moze mnie trapic zmiana kierunku na wysokokoscielny w kosciele reformowanym skoro sam jest oredownikiem wysokokoscielnosci ?, pozostaje mi tylko przyklasnąc hollenderskim reformowanym i krzyknąć - Tak trzymac. Wspolnym mianownikiem wysokoscielnosci w wyznaniach protestanckich jest coniedzielne sprawowanie sakramentu ołtarza, a nie jak w KER raz na trzy miesiące


Ja nie jestem zwolennikiem wysokokościelności a przynajmniej wielu jej aspektów jak rozbudowana liturgia, kadzidła i ozdobne stroje księży. Podobnie nie widzę nic dobrego w obrazach maryjnych w kościołach. Dla mnie co najwyżej może być to neutralne, no ale żeby się z tego cieszyć?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Pt lis 08, 2013 08:50

A dlaczego nie ?- Mnie to nie przeszkadza, podobnie nie przeszkadza teologowii i pastorowii reformowanemu/anglikanskiemu/ z Hollandii Jaroslawowi Kubackiemu, ktory pozytywnie to zaakceptowal, Zauwazyłem ze w polskim protestantyzmie zwraca sie szczegolpwa uwage na malo znaczace i drobne elementy, a nie zrwaca sie uwagi na tak istotne sprawy jak topnienie szeregu wiernych kosciolow protestanckich, czy sporadycznie sprawowany Sakrament Oltarza.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron