Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 07:24

No własnie Witold udzieliles sobie logicznej odpowiedzi. Tak taki kosciol reformowany o charakterze wysokokoscielnym, jest mi wtedy bardzo bliski,poniewaz pojęcie komunii w tym kosciele jest tozsame jak w staroluteranskim, i to cieszy. Zgadza się ubolewałem, nad zgubnym wplywem odmiany pruskiej Kalwinizmu, obecnie kultywowanego przez KER. Zapewne ten Holenderski refomowany jest mi blizszy w niektorych sprawach, niz polski KER, gdzie pastor kwitnie cały czas podczas nabozenstwa na ambonie, zero liturgii, tylko wieczne przemowy do narodu z ambony przeplatane piesniami. Witoldzie- jak moze mnie trapic zmiana kierunku na wysokokoscielny w kosciele reformowanym skoro sam jest oredownikiem wysokokoscielnosci ?, pozostaje mi tylko przyklasnąc hollenderskim reformowanym i krzyknąć - Tak trzymac. Wspolnym mianownikiem wysokoscielnosci w wyznaniach protestanckich jest coniedzielne sprawowanie sakramentu ołtarza, a nie jak w KER raz na trzy miesiące
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez skomplik » Wt lis 05, 2013 14:12

Trzeba przyznać że rzeczywiście KER idzie coraz odważniej złą drogą... Liberalizacja pojęcia małżeństwa, wypowiedzi jednego z duchownych o aborcji i in vitro jako czymś dobrym.... okropne. Jeśli dodamy do tego smutne nabożeństwo z długimi, bardziej świeckimi niż teologicznymi kazaniami to będziemy mieli wszystko.
Jednym z haseł reformowanych jest "Kościół stale się reformujący", ewidentnie KER potrzebuje reformy liturgicznej, biblijnej, patrystycznej, moralnej i duchowej.
Po to aby Kościół był rzeczywiscie Kościołem, ewangelicznym i pełnym radości, w którym ludzie są wyzwalani z grzechu a nie gdzie grzech jest błogosławiony.

PS. Jacku Jarek o którym piszesz chyba nie jest pastorem anglikańskim.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jonah » Wt lis 05, 2013 14:45

Przecie KER się 'reformuje'. Tylko że wedle świata, a nie Słowa. Tutaj wysłuchałem ichniej kaznodziejki. Z takim spłaszczeniem i zbanalizowaniem tego tekstu biblijnego jeszcze się nie spotkałem. Po wysłuchaniu tego poczułem wręcz zasmucony i zażenowany.

http://www.lodz.reformowani.net.pl/inde ... &Itemid=37

No, ale była oryginalna :lol:

Czym prędziej wróciłem do komentarzy Ojców Kościoła, rabinów i S. Kierkegaarda.

http://ksiegarnia.dabar.pl/product_info ... /cPath/510
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 15:50

Sam widzisz Skompliku , ze KEA utzrymując wspolnote ;Ołtarza i Ambony z KER strzela sobie w kolano, jest to dowód na postepującą liberalizacje KEA, kosmetyczne zabiegi niektorych duchownych KEA, maja chyba tylko uspić czujnosc konserwatywnych parafian. Jest to wręcz nielogiczne, aby KEA z KER nadal utzrymywał powyzsze stosunki. Obecnie jest Pastorem reformowanym we aspolnocie remonstranckiej, i przygotowuje się do swięcen anglikanskich, lecz w ramach ekumenii pracuje jako duchowny reformowany w parafiach anglikanskich w Hollandii. Ja z Jarkiem osobiscie rozmawiałem w Hollandii. Ja miałem okazje z ciekawosci uczestniczyć w takich nabożenstwach, bez liturgii, przypominały zebrania polityczne i wiece- totalna nuda przeplatana piesniami, i pastor ktory przez 2- godziny tkwił na ambonie, i z przerwami przemawiał, od czasu do czasu popijajac cos ze szklanki ma ambonie, parafianie w ławkach czestujący się cukierkami, popijanymi mineralką, to nie dla mnie taki cyrk.
Ostatnio edytowano Wt lis 05, 2013 16:11 przez Jacek, łącznie edytowano 1 raz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jonah » Wt lis 05, 2013 15:58

Czy to ten pastor, który na 'luteranach w Polsce' chwali się, że jest 'bi', fotografuje w tęczową flagą w tle i uporczywie broni liberalnych nowinek?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 16:13

Tak- wszystko się zgadza, jest dogmatycznie liberałem, lecz posiada dużą wiedze na temat wyznan w Hollandii, wysokkoscielnosci , anglikanizmu,podczas rozmowy starałem się unikać drazliwych tematów
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez skomplik » Wt lis 05, 2013 21:26

On jest "bi" ?! :shock:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 21:56

NO to wiem :mrgreen:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Andrzej » Wt lis 05, 2013 22:43

Jacek napisał(a):...polski KER, gdzie pastor kwitnie cały czas podczas nabozenstwa na ambonie, zero liturgii, tylko wieczne przemowy do narodu z ambony przeplatane piesniami. ..... Wspolnym mianownikiem wysokoscielnosci w wyznaniach protestanckich jest coniedzielne sprawowanie sakramentu ołtarza, a nie jak w KER raz na trzy miesiące


Nie znam parafii KER w Polsce (a - używając eufemizmu - nie ma naszych parafii wiele), w której prowadzący/a nabożeństwo kwitł/a by cały czas na ambonie. Na ambonie bywa podczas jedynie kazania. Liturgii, poza Warszawą (gdzie liturgia jest niezwykle eklektyczna, zasadniczo unijna, z wpływami wszelakich innych tradycji), rzeczywiście w polskim KER jest niewiele, ale nie są to "przemowy przeplatane pieśniami". Częstotliwość uroczystości komunijnej jest różna. Bodajże w Kleszczowie święta Wieczerza prowadzona jest co 3 miesiące, plus święta; ale w innych zborach bywa częściej, choć nigdzie nie ma coniedzielnej.

Reformowane nabożeństwa we wspólnych parafiach, reformowano-luterańskich w Polsce, tam gdzie ołtarze w Waszych kościołach są orientowane, prowadzone są też ad Orientem. Tak zawsze było. Nie jest to żaden problem.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 23:05

Andrzej- Ja podalem przyklad reformowanych z Hollandii, poniewaz osobiscie uczestniczyłem w tego typu nabożenstwie
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości