Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Pn lis 04, 2013 00:48

Myslalem ze juz mnie nic nie zaskoczy ale się myliłem. Wlasnie moj znajomy Pastor Anglikanski Jarek Kubacki z Hollandii motabene wywodzący sie z pastorskiej rodziny reformowanej z łodzi a mieszkający ponad dwadziescia lat w Hollandii, umiescił i opisał foto jednego z kosciołow reformowanych/Kalwinskich. w Hollandii na luteranie w Polsce na FB. Widać tam pastora w ornacie ze stólą, kadzielnice, tabernakulum na komunikanty, ba nawet obraz Maryjny. Nabozenstwo odprawiane tyłem do wiernych. Nie przypomina to wam Staroluteranizmu wysokokoscielnego ? A więc widzimy ze Kalwinizm ewoluje w kierunku wysokokoscielnym, nabozenstwa Kalwinskie zaczynaja przypominac anglo- lub lutersko- katolickie. Ciekawe
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Witold » Pn lis 04, 2013 11:18

Ciekawe i smutne zarazem.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Aleksander » Pn lis 04, 2013 17:10

Dlaczego smutne?
Proszę poszukać na Facebooku Reformowany Kościół w Chorwacji. Znam osobiście biskupa. Miałem okazję poznać go na jednej z konferencji w Budapeszcie i posłuchać historii tego Kościoła. Znalazłem ich oficjalna nazwę. Zmienili na Reformed Episcopal Church in Croatia. Ks. bp Jasmin Milić. Kiedy jeszcze z nim rozmawiałem był superintendentem. Jest sporo filmików z liturgii na FB, a jest to Kościół konserwatywny!

Sent from my C5303 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Pn lis 04, 2013 21:02 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jacek » Pn lis 04, 2013 17:22

Idąc za odpowiedzia ze strony Pastora Aleksandra , jestem zdziwiony odpowiedzią Witolda ? - Co Ty w tym widzisz smutnego ? ja nie rozumiem ?- co w tym wszystkim smutnego ? Smutne to moze być blogoslawienie malzenstw homo, liberalizacja koscioła reformowanego- to jest dopiero smutne !!!. W Hollandii zdazają sie nawet konwersje z Koscioła Reformowanego do Kosciola Luteranskiego, o ktorym przykladzie pisze Anglikanski Pastor z Hollandii Jarek Kubacki na luteranie w polsce na fb
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn lis 04, 2013 21:01

Witold, mam wrażenie, ze wszystko co Ci się kojarzy z katolicyzmem jest dla Ciebie złe.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jonah » Pn lis 04, 2013 21:14

Nie chciałbym się narazić bardziej wysokokościelnym od siebie, ale odprawianie nabożeństwa tyłem do wiernych sugeruje, że celebrans składa ofiarę Bogu, który pozostaje w niebie, pozostaje odległy. Natomiast celebrowanie przodem do wiernych sugeruje, że Bóg jest z nami, to, zgodnie z obietnicą - Emmanuel. Liturgia każdorazowo staje się Paschą (przejściem) Chrystusa. Przebywa On wówczas wśród nas i udziela nam swoich darów. Dlatego, osobiście, preferuję liturgię z celebransem przodem do wiernych :D .
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Aleksander » Pn lis 04, 2013 21:22

Jonah napisał(a):Nie chciałbym się narazić bardziej wysokokościelnym od siebie, ale odprawianie nabożeństwa tyłem do wiernych sugeruje, że celebrans składa ofiarę Bogu, który pozostaje w niebie, pozostaje odległy. Natomiast celebrowanie przodem do wiernych sugeruje, że Bóg jest z nami, to, zgodnie z obietnicą - Emmanuel. Liturgia każdorazowo staje się Paschą (przejściem) Chrystusa. Przebywa On wówczas wśród nas i udziela nam swoich darów. Dlatego, osobiście, preferuję liturgię z celebransem przodem do wiernych :D .

Ksiądz odwraca się plecami tylko w kilku momentach liturgii. Głównie chodzi o modlitwę. Jego odwrócenie się oznacza, że łączy się ze wszystkimi i kieruje modlitwę do Boga tak samo jak każdy inny. Chodzi o symboliczne rytuały, które reprezentują Boga przed ludem oraz lud przed Bogiem. Zaznaczam, że chodzi o reprezentowanie, a nie pośrednictwo. Zatem nie tyle oddziela się ile łączy się stojąc tak samo każdy inny.

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Elżbieta » Pn lis 04, 2013 21:55

Oczywiście, Pastor Aleksander ma rację.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Witold » Pn lis 04, 2013 22:10

Agnieszka Ostrowska-Fetera napisał(a):Witold, mam wrażenie, ze wszystko co Ci się kojarzy z katolicyzmem jest dla Ciebie złe.


Agnieszko, odnoszę wrażenie że wszystko co Ci się kojarzy z katolicyzmem uważasz za dobre.


Jacku, niedawno ubolewałeś nad stratami które poniósł kościół luterański w czasach kościoła unijnego. Luteranizm w Polsce stracił tożsamość.

Jednak jeśli kalwini skręcają w stronę wysokokościelności to fakt zmieniania tradycji już Cię nie trapi.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: NOWE OBLICZE HOLENDERSKIEGO KALWINIZMU

Postprzez Jonah » Pn lis 04, 2013 23:08

pastor Aleksander napisał(a):
Jonah napisał(a):Nie chciałbym się narazić bardziej wysokokościelnym od siebie, ale odprawianie nabożeństwa tyłem do wiernych sugeruje, że celebrans składa ofiarę Bogu, który pozostaje w niebie, pozostaje odległy. Natomiast celebrowanie przodem do wiernych sugeruje, że Bóg jest z nami, to, zgodnie z obietnicą - Emmanuel. Liturgia każdorazowo staje się Paschą (przejściem) Chrystusa. Przebywa On wówczas wśród nas i udziela nam swoich darów. Dlatego, osobiście, preferuję liturgię z celebransem przodem do wiernych :D .

Ksiądz odwraca się plecami tylko w kilku momentach liturgii. Głównie chodzi o modlitwę. Jego odwrócenie się oznacza, że łączy się ze wszystkimi i kieruje modlitwę do Boga tak samo jak każdy inny. Chodzi o symboliczne rytuały, które reprezentują Boga przed ludem oraz lud przed Bogiem. Zaznaczam, że chodzi o reprezentowanie, a nie pośrednictwo. Zatem nie tyle oddziela się ile łączy się stojąc tak samo każdy inny.

Sent from my C5303 using Tapatalk


To objaśnienie, że celebrans w momencie, gdy zwraca się ku ołtarzowi, jest jednym z modlących się wiernych, jest mi znane. Niemniej zawsze lubię podkreślać właśnie ten paschalny charakter Eucharystii - przejście Pana wśród swego Ludu, który obdarzany jest darami Krzyża, dzięki czemu sam niejako ów Lud przechodzi od grzechu do życia wiecznego.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron