Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Oświadczenie

Oświadczenie

Postprzez Jakub » Cz paź 17, 2013 14:58

Ze względu na pewne nieporozumienie i oszczerstwa zarzucane mojej osobie w związku z wczorajszą dyskusją na facebooku chciałbym uściślić kilka rzeczy.

1. Uważam, że zgodnie z Pismem Świętym (1 Kor. 14,33–34.37) urząd publicznego zwiastowania Słowa Bożego (Ministerio ecclesiastico) nie może być udzielany kobietom.
2. Uważam, że ważność ordynacji nie zależy od tego kto jej udziela, ale, że ma charakter publiczny (poza skrajnymi przypadkami), oraz odbywa się z inicjatywy Kościoła i dla Kościoła.
3. Uważam, że ważność sakramentów i władzy kluczy wynika z wszechmocy Słowa Bożego a nie ze względu na moce powierzone w ramach ordynacji.
4. Uważam, że sukcesja urzędu nie ma znaczenia dla trwania urzędu, bowiem jest ona ustanowienia ludzkiego, zaś sam urząd ma ustanowienie Boskie.
5. Jestem w Kościele mającym ordynację kobiet nie z tego powodu, ale z powodu pragnienia głoszenia Słowa Bożego wśród Polaków i Czechów zamieszkujących Zaolzie.

Nie mam zamiaru już więcej komentować wczorajszej dyskusji, mam nadzieję, że wypowiedziałem się w sposób jasny.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Oświadczenie

Postprzez skomplik » Pt paź 18, 2013 12:13

Dyskusji nie czytałem, ale po przeczytaniu oświadczenia pojawia się jedno pytanie:
Czyli jak kiedyś będziesz na jakimś uroczystym nabożeństwie na którym będą również kobiety księża to co wtedy? Wyjedziesz? A co jeśli to one będą konsekrowały Wieczerze? Przyjmiesz?

Taaak tylko pytam :wink:
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Oświadczenie

Postprzez Jakub » Pt paź 18, 2013 12:17

Uczestniczyłem na takim nabożeństwie w Niemczech. Nie przyjąłem komunii.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Oświadczenie

Postprzez Jacek » N paź 20, 2013 07:10

Też tego nie rozumiem. Skoro jego kosciół LCAV dopuszcza kobiety do słuzby prezbiteratu zgodnie z prawem koscielnym, to jesli nie przyjmie komuni z rąk kobiety księdza, to mysle ze złamie prawo koscielne, i narazi się na oskarzenie o dyskryminacje kobiet w tym kosciele w tym wypadku kolezanek po fachu . Dobrze rozumuje ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Oświadczenie

Postprzez Aleksander » N paź 20, 2013 08:35

To jest trudna sytuacja. Jak służyć w Kościele, w którym są praktyki niezgodne z naszym sumieniem i Pismem Św. Zakładam, ze nie wszystko będzie proste i jasne, a tym bardziej zgodne. Chociażby sam statut Missionsprovinsen. Oficjalnie jest częścią Svenska Kirken, nieprawdaż? To również oznacza więzi, może bardzo słabe, ale wciąż istniejące. Mam nadzieje, ze napięcia nie będą rosły aż tak silne, że zmusza do pozostawienia służby w Kościele. Poznałem nawroconych księży katolickich, którzy mają jeszcze większe dylematy. Jednak pozostają i służą Chrystusowi.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Oświadczenie

Postprzez Elżbieta » N paź 20, 2013 11:06

Mi się wydaje, że prawo kościelne nie może wymuszać przyjmowania Sakramentu każdorazowo bo w takim wypadku większość parafian musiałaby być wykluczona.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Oświadczenie

Postprzez Kubala95 » N paź 20, 2013 13:34

pastor Aleksander napisał(a):Poznałem nawroconych księży katolickich


Kogo Pastor ma na myśli ? Chodzi o duchownych protestanckich, którzy przeszli na katolicyzm czy odwrotnie ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Oświadczenie

Postprzez Jacek » N paź 20, 2013 17:35

Elzbieta- A jak sobie to wyobrazasz ? - Duchowny ktory powinien być wzorem dla parafian nie przyjmuje komunii ?- to jest chore i niezrozumiałe. Jak kazdorazowo nie przyjmować ? o co tu chodzi ? Drogi Pastorze Aleksandrze- gdyby sprawa dotyczyła mojej osoby, to jako konserwatywny staroluteranin, nigdy nie podjąłbym sie słluzby w kosciele ordynującym kobiety na księzy, poniewaz nie było by to zgodne z moimi przekonaniami. Podobnie jak pastor nie podjął by się słuzby w KER.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Oświadczenie

Postprzez Elżbieta » N paź 20, 2013 19:40

Jacku, przeważnie ksiądz, który udziela Komunii, nie przyjmuje jej sam, chyba, że akurat jest więcej duchownych i wówczas jeden drugiemu udziela, a sam sobie raczej nie udziela.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Re: Oświadczenie

Postprzez Aleksander » N paź 20, 2013 19:50

Kubala95 napisał(a):
pastor Aleksander napisał(a):Poznałem nawroconych księży katolickich


Kogo Pastor ma na myśli ? Chodzi o duchownych protestanckich, którzy przeszli na katolicyzm czy odwrotnie ?

Rzeczywiście stwierdzenie jest mało zrozumiałe. Przepraszam. Juz wyjaśniam. Mam na myśli księży katolickich szczerze i oddanie ufających Ewangelii i Chrystusowi. Nawrócenie pojmuję jako zaprzestanie oddawania się Maryi i świętym jako pośrednikom. Księża, którzy pozostali KRK jednak głoszą Ewangelię w formie i teologii ewangelickiej.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron