Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jakub Arminiusz

Jakub Arminiusz

Postprzez skomplik » Śr maja 22, 2013 11:32

Co myślicie o jego teologii? Znacie jakieś ciekawe opracowania?
Warto przypomnieć że Arminiusz w XVI wieku przeciwstawił się kalwińskiemu TULIPanowi, i określono alternatywę. Oto tezy:
1) Bóg pragnie zbawić każdego, kto zachowuje wiarę,
2) Jezus Chrystus umarł za wszystkich ludzi, choć korzystają z tego tylko ci, którzy Weń wierzą,
3) wiary nie można zdobyć samodzielnie, jest ona darem Ducha Św.,
4) łaskę traci się przez grzech,

Dojrzałą postać tego nurtu nadali J. Uytenbogaert, H. Grotius i J. van Oldenbarnevelt. Ten ostatni za te poglądy został skazany na śmierć.

Obrazek
Jakub Arminiusz
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr maja 22, 2013 13:15

Zgodnie z regulaminem posty nie mogą zawierać:
2. Treści propagujących nauki niezgodne z doktryną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P.
3. Treści propagujących tzw. teologie, liberalne i progresywne, które uważamy za nauki diabelskie.
4. Agitacji do innych kościołów i związków wyznaniowych.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez Elżbieta » Śr maja 22, 2013 13:46

Z pierwszymi trzema punktami bym się zgodziła, ale z czwartym - nie do końca, bo wg mnie łaskę traci się przez nieżałowanie grzechu, przez trwanie w grzechu nadal bez chęci poprawy. Bo każdy człowiek potrzebuje łaski i nie ma nikogo kto by jej nie potrzebował, ponieważ sami własnymi uczynkami zbawić się nie możemy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez Kubala95 » Śr maja 22, 2013 15:49

Przepraszam, że się wtrącę, ale chyba te uwagi o regulaminie są mocno przesadzone. Autor tematu niczego tutaj nie propaguje, wyraźnie widać pytanie:
Co myślicie o jego teologii?


To tylko zachęta do rozmowy teologicznej i prośba o opinię. To ostre zwalczanie wszystkich "niepasujących" poglądów przypomina mi libertyńską DEFRAGMĘ. Jeśli ktoś się z tezami wspomnianej postaci nie zgadza, to sam się w tej kwestii wypowie i nie potrzeba mu asysty moderatora.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez Jacek » Śr maja 22, 2013 17:13

Agnes- raczej niema tu typowej propagandy, tylko przedstawil poglady teologa Arminiusa, chodzilo oto zeby porownac Jego poglady z pogladami dogmatyki luteranskiej obowiazujacej koscioly luteranskie. Tak ze spokojnie mozna poruszac te tematy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez skomplik » Śr maja 22, 2013 17:27

Zgodnie z regulaminem posty nie mogą zawierać:
2. Treści propagujących nauki niezgodne z doktryną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P.
3. Treści propagujących tzw. teologie, liberalne i progresywne, które uważamy za nauki diabelskie.
4. Agitacji do innych kościołów i związków wyznaniowych.


Przyznam, że zaskoczyła mnie ta reakcja, Jakub Arminiusz był pastorem ewangelickim (reformowanym), który odrzucił kalwińską podwójną predestynacje, a więc uważał, że Bóg nie przeznacza nikogo z góry na potepienie (co tu jest sprzecznego z doktryną luterańską?!). Natomiast był on do końca życia ewangelikiem i z jego reformy powstały łagodne Kościoły reformowane, które głosiły, że Bóg chce aby każdy człowiek został zbawiony.
Myślę, że nie ma w jego postulatach sprzeczności z nauką luterańską, jeśli się mylę to prosze mnie poprawić.

PS. Właśnie sprawdziłem skrzynkę i okazało się że dostałem... ostrzeżenie, oraz stwierdzenie, że nie mogę kontynuować tematu. Nie bardzo rozumiem. Z całym szacunkiem ale albo pani Agnieszka niewiele wie o ewangelickiej teologii albo zupełnie inaczej widzę dziedzictwo Jakuba Arminiusza.

Uczciwie zapytam:
2. Treści propagujących nauki niezgodne z doktryną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P.


Co tu jest niezgodnego?

3. Treści propagujących tzw. teologie, liberalne i progresywne, które uważamy za nauki diabelskie.


Prosze napisać, gdzie coś takiego robie?

4. Agitacji do innych kościołów i związków wyznaniowych.


A tego to już kompletnie nie rozumiem.

Agnieszko, skoro tak ochoczo i stanowczo wymierzasz mi ostrzeżenie, proszę odpowiedz na te pytania. Dziękuję
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr maja 22, 2013 17:59

Jeżeli chodzi o skopiowany przez mnie wycinek regulaminu odniosę się do tego.
Skopiowałam po prostu pewien urywek regulaminu i moje niedopatrzenie tutaj polega na tym, że niepotrzebnie skopiowałam punkt nr 2 i punkt nr 3.
Natomiast podtrzymuję swoje stanowisko co do punktu nr 4, gdyż według mnie pośrednio jest to zaawalowana agitacja na rzecz kalwinizmu.
I proszę się nie martwić o moją znajomość teologii, ponieważ akurat tak się składa, że wiem trochę na temat arminianizmu.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez Aleksander » Śr maja 22, 2013 18:34

Szczerze powiedziawszy też jestem zaskoczony reakcją Agnieszki, moderator. Post w sprawie arminianizmu nie wygląda na agresywny czy narzucający odmienną teologię. Czasami granica w dyskusji nad poglądami teologicznymi może być krucha, jednak wydaję mi się, że lepiej podejmować się dyskucji, niż ją nawet nie rozpoczynać. Do tej pory na tym forum dyskotowac można było na wiele spraw. Pamiętam dyskusję z prawosławnym forumowiczem, który w pewnym momencie przestał dyskutować, lecz wrzucać swoje tezy nie reagując na pytania lub rozważania innych. Jednak nawet wtedy pojawiały zachęty do dyskusji. Natomiast jeśli, oznacza to zmianę filozofii forum i wprowadzanie restrykcji w których mogą znaleźć się tylko "określone grono luteran", to chyba muszę sam zastanowić się nad opuszczeniem forum, bowiem w takim towarzystwie się nie mieszczę???

Skompliku, szkoda, ze nie rozwinąłeś trochę więcej tematu, dlatego że takie przedstawienie BARDZO skąplikowanych zagadnień teologicznych, chociażby ze względu na język filozoficzno-teologiczny, wnieść może więcej szkody, niz pożytku. Chociaż sam Jakub Arminiusz był pastorem w Kościele Reformowanym w Holandii, to jednak poglądy jego samego jak i uczniów zostały uznane za hereteckie i odrzucone przez Synod Kościóła Reformowanego Holandii. Wszystko to zostało wyjaśnione w kanonach z Dortrechtu , kanony z Dort.

Elu, poglądy przedstawione przez Arminiusza nie są zgodne z księgami wyznanniowymi KEA również. Nie we wszystkim, ale napewno nie w pierwszych punktach. Kiedy rozważamy punkty arminianizmu bez głębszego przygotowania się , to mozemy przyjąc coś za dobre, a tym nie jest. Pozwól, że zadam ci kilka pytan pomocniczych, które powinne ci pomoc zauważyć z czego wynika i dokąd prowadzi punkt pierwszy listy w/w. Czy Boże pragnienie uzależnione jest od ludzkiej wiary? Czy Bóg zaczyna pragnąć czyjegoś zbawienia dopiero w tym momencie jak taki osobnik uwierzy? Od czego zależy Boże pragnienie? Czy Bóg jest zgodny sam ze sobą i własnym pragnieniem? Jeśli Bóg czegoś pragnie czy jest możliwe, aby to się nie ziściło? czy jest możliwe aby człowiek zapragnął zbawienia i łaski sam z siebie, bez ówczesnej okazanej mu łaski Bożej, a sprawionej przez działania samego Ducha Św.? Jak to wszystko można by porównać z fragmentem z listu do Rzymian 5, gdzie jest mowa o tym, że Bóg "zapragnął" naszego zbawienia gdy bylismy jeszcze grzesznikami? Za listą w/w kryją się założenia wstępne filozoficzno-teologiczne, które zostały uznane za heretyckie. Warto by nad tym zastanowić!
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez Tomasz » Śr maja 22, 2013 18:45

Wyjaśniliśmy tą sprawę z Agnieszką, która w tym przypadku trochę zbyt rygorystycznie podeszła do interpretacji regulaminu. Nie widzę tutaj naruszenia żadnego z punktów, zatem zapraszam do kontynuowania dyskusji w temacie.
Ostrzeżenie dla Skomplika zostało anulowane.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jakub Arminiusz

Postprzez skomplik » Śr maja 22, 2013 19:07

Mam nadzieje ze nikogo nie obraziłem moim postem.
Co do tematu to fajnie byłoby go kontynuować :wink:

Pozwól, że zadam ci kilka pytan pomocniczych


Z racji tego że są one bardzo ciekawe pozwole sobie i ja na nie odpowiedzieć. Od razu zaznaczam, że nie bedzie sie to zgadzało z nauką o podwójnej predestynacji. Prosze nie odbierać tych odpowiedzi jako atak.

Czy Boże pragnienie uzależnione jest od ludzkiej wiary?


Oczywiście, że nie. To Bóg jest sprawcą naszej wiary. On chce zbawić wszystkich ludzi.

Czy Bóg zaczyna pragnąć czyjegoś zbawienia dopiero w tym momencie jak taki osobnik uwierzy?


Równiez nie, Bóg od samego początku chciał by każdy człowiek był zbawiony, dlatego każdego z nas pociąga swoją łaską do uwierzenia.

Od czego zależy Boże pragnienie?


Od Jego suwerennego wyboru. A wybrał wszystkich.

Czy Bóg jest zgodny sam ze sobą i własnym pragnieniem?


Tak.

Jeśli Bóg czegoś pragnie czy jest możliwe, aby to się nie ziściło?


Bóg szanuje nasza wolę i my również powinniśmy szanować wole innych (stąd nauka o wolności religijnej). Jeśli ktoś nie chce posłuchać lekarza i nie przyjmie leku, to pomimo jego chęci, póki co nie zostanie uzdrowiony.

czy jest możliwe aby człowiek zapragnął zbawienia i łaski sam z siebie, bez ówczesnej okazanej mu łaski Bożej, a sprawionej przez działania samego Ducha Św.?


Nie jest to możliwe. Łaska Boża jest konieczna, i tego również nauczał J. Arminiusz.

Jak to wszystko można by porównać z fragmentem z listu do Rzymian 5, gdzie jest mowa o tym, że Bóg "zapragnął" naszego zbawienia gdy bylismy jeszcze grzesznikami?


A no tak, że daje nam łaske która ze gdy jestesmy jeszcze grzesznikami możemy na nią odpowiedzieć i uwierzyć. Niestety są tacy co ją odrzucają.

Za listą w/w kryją się założenia wstępne filozoficzno-teologiczne, które zostały uznane za heretyckie


Myślę że J. Arminiusz odpowiedziałby tak jak ja. Uważam że jest to stanowisko jak najbardziej do pogodzenia z nauką ewangelicką (KEA, KER i KEM).

Warto by nad tym zastanowić!


Owszem. I za to ci dziękuję.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron