Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Prawda a katecheta

Re: Prawda a katecheta

Postprzez Jonah » Cz sty 10, 2013 17:24

Dla przeciwwagi:

http://www.tygielkultury.eu/7_9_2002/aktual/25ram.htm

Warto też polecić katechecie książkę rzymskokatolickiego teologa O. H. Pescha "Zrozumieć Lutra". Ale to gruba książka, więc ne wiem, czy ten katecheta da radę (sądząc po poglądach :D ).

Ps. dlaczego ewangelik wpisuje jako wyznanie "rzymskokatolickie". Czy to konto siostry?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Prawda a katecheta

Postprzez Jacek » Cz sty 10, 2013 17:39

Ja od samego początku nigy nie ukrywałem wrogiego stosunku do tzw. ekumenizmu. Chociaż sam utrzymuje przyjacielskie stosunki z osrodakmi roznych wyznan, ale nie nazywamy tego górnolotnie ekumenizmem. Ekumenizm= Ekomunizm, tyle to dla mnie znaczy, i działa na mnie jak przysłowiowa płachta na byka. Gdybym a nie jestem administratorem tej strony, to słowo; Ekumenizm, było by wyjęte spod prawa, i zakazane na takiej stronie. Przykład powyzszy niestety dotyczy Polski prowincjonalnej, chociaz te tezy znajduja także poparcie w duzych miastach w sród sympatyków Levebrystów. Sa przypadki gdzie na katechezie uczeń potrafi zganić katechete za głoszenie tych poglądow. Papisci- nigdy nie dzałali z otwarta przyłbicą, zawsze podstępnie. Dla mnie heretykiem jset ten wiejski katecheta, zacofany, bezmózgowie, typowy prowincjonalny klecha KrK. Sproboj upowszechniać u siebie głosno teorie, o Antychryscie -KrK.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prawda a katecheta

Postprzez Elżbieta » Cz sty 10, 2013 18:34

Takie poglądy nie cechują wyłącznie ośrodków wiejskich, równie często można je spotkać w dużych miastach - wojewódzkich również
Ps. dlaczego ewangelik wpisuje jako wyznanie "rzymskokatolickie"
Również zwróciłam na to uwagę, może to miało być : w drodze do KEA, lub sympatyk, czy poszukujący.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawda a katecheta

Postprzez Jacek » Cz sty 10, 2013 20:03

Nie od przypadku do dzisiaj w Szwecji kroluje takie powiedzenie; Czego ma sie wystrzegać Szwed ?- Szwed ma sie wystrzegać; Przeciągów i Rzymskich-katolikow !!!! :mrgreen: . Z własnego doswiadczenia wiem, ze jesli chodzi o Polskę, to w Polsce jest bardzo duzo Luteran, a dlaczego ? z doswiadczenia wiem, ze duż częc wiernych podziela dogamtyke luteranska,pomimo ze sentymentalnie i kulturowo, organizacyjnie tkwią w Kosciele Rzymskim. Wsrod moich znajomych Papistów, az 90 % odrzuca posrednictwo świetych w modlitwie, kult Maryjny ograniczony do minimum, odrzucają czysciec, sa zwolennikami komunii pod dwiema postaciami, odrzucaja celibat duchownych.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Prawda a katecheta

Postprzez Matek » Cz sty 10, 2013 20:24

Dobrze ,uważam ,że powinienem złożyć krótkie wyjaśnienie ,otóż sercem i duchem jestem ewangelikiem. Byłem formalnie katolikiem ,gdy zakładałem tutaj swoje konto i wtedy wpisałem takie a nie inne wyznanie. Od tamtej pory wiele się u mnie jednak zmieniło. Zmieniła się sytuacja a stara informacja pozostała. Macie jednak rację ,dziękuję za uwagę ,już zająłem się tą sprawą i wszystko unormowałem oraz mam nadzieję wyjaśniłem.
Matek
 
  

Re: Prawda a katecheta

Postprzez Tomasz » Cz sty 10, 2013 21:06

No cóż - uważam, że rzymsko-katolicy mają prawo uważać Lutra (i nas również) za heretyków. Tak samo jak my mamy prawo uważać instytucje papiestwa za "antychrysta". Zdecydowanie wolę jasność stanowisk niż fałszywy ekumenizm z którym często mamy do czynienia.

Nic nie zwalnia jednak nikogo z obowiązku rzetelności w przedstawianiu danych faktów, czego katechecie o którym pisze Matek najwyraźniej brakuje.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Prawda a katecheta

Postprzez Jonah » Cz sty 10, 2013 22:06

KRK zdogmatyzowało tak wiele doktryn, że właściwie wszystkich, prócz siebie, mogą uznać za heretyków. Nawet prawosławnych, bo nie uznają dogmatów ogłoszonych na soborach zachodnich. Kiedyś znalazłem ciekawe określenie herezji u jakiegoś autora prawosławnego, które sobie przyswoiłem. Otóż, stwierdził on, że herezje mogą dotyczyć jedynie Chrystusa i Jego relacji do Ojca. Herezjami więc są np. doketyzm, monofizytyzm czy arianizm. Nie ma natomiast np. herezji eklezjologicznych. Czyli nieuznawanie dogmatów soboru watykańskiego I, że papież jest nieomylny, nie może być określone mianem herezji. Także takie doktryny jak usprawiedliwienie z łaski przez wiarę, unia sakramentalna itp. nie mogą być uznane za herezję.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron