Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nordycki Kosciól Katolicki

Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Jacek » Śr gru 19, 2012 20:19

Nordycki Koscól Katolicki/starokatolicki/ powstał w Norwegii, z przeciwnikow ordynacji kobiet,w Państwowym Kosciele Ewangelicko-Luteranskim Norwegii. Kosciól podlega jurysdykcji Polskiemu Narodowemu Kosciołowi Katolickiemu w USA, i Kanadzie. NKK- tworzą jak wspomniałem Norwegowie- konserwatywni staroluteranie wysokokoscielni. Dogmatyka; Staroluteranska, i Starokatolicka. Koscioł obecnie nie jest liczebnie wielki, ale zdobywa także wiernych w pozostałych krajach Skandynawskich. Tak ze widzimy, że nie potrzeba uciekać pod skrzydła Watykanu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Jonah » Śr gru 19, 2012 21:05

W Kościele tym stawia się na równi Pismo Św. i tradycję, uznaje ofiarniczy charakter Mszy, sprawuje 7 sakramentów. A skoro dzieli on swoją wiarę z Polskim Kościołem Narodowym, to pewnie czci aniołów i świętych.
Jak to godzą z luterańskim dziedzictwem?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Tomasz » Śr gru 19, 2012 21:11

Ja również tego nie rozumiem. Teologia starokatolicka jest tak samo nie do pogodzenia z ortodoksją luterańską jak i rzymskokatolicka.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Jacek » Śr gru 19, 2012 21:13

Widocznie umieli to pogodzić. Biskup tego koscioła tj. NKK z Norwegii jest częstym gosciem Luteranskiego Klasztoru Benedyktynow w Ostanback w Szwecji, raz go widziałem i rozmawałem w Ostanback. Na zachodzie wszystko jest mozliwe. To ze w Holandii Rzymsko-katolicki klasztor Benedyktynow, celebruje msze wg, rytu Reformowanego ?, a także komunie i spowiedz ? Widocznie musieli dojsc do jakiegos porozumienia ? Oficjalnie się mowi ze pozostawili częsc dogmatyki Staroluteranskiej, w większosc przejeli Starokatolickiej.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Tomasz » Śr gru 19, 2012 21:31

Ja sobie tego nie wyobrażam. Tak jak napisał powyżej Jonah - w kościołach starokatolickich "stawia się na równi Pismo Św. i tradycję, uznaje ofiarniczy charakter Mszy, sprawuje 7 sakramentów i również oddaje się cześć świętym i aniołom". Uważam, że ci "konserwatywni staroluteranie wysokokoscielni" przestali już być luteranami a stali się katolikami (oczywiście w znaczeniu przedreformacyjnym)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Jacek » Śr gru 19, 2012 22:02

Wikipedia- Starokatolicy inaczej pojmuja Msze niz Rzymsko-katolicy- ktorych Msza ma charakter ofiarniczy, u Starokatolikow, ma charakter raczej pamiatki ofiary. Odrzucają celibat, Komunia Sw. pod dwoma postaciami, nie uznaja zwierzchnictwa Papieza.
Ostatnio edytowano Śr gru 19, 2012 22:17 przez Jacek, łącznie edytowano 1 raz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Elżbieta » Śr gru 19, 2012 22:14

Tak ze widzimy, że nie potrzeba uciekać pod skrzydła Watykanu.

Ja jednak mimo tych wszystkich niewątpliwych plusów, wolę zostać przy naszym niedoskonałym i błądzącym KEA
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Tomasz » Śr gru 19, 2012 22:18

Ja jednak mimo tych wszystkich niewątpliwych plusów, wolę zostać przy naszym niedoskonałym i błądzącym KEA


A co ma nasze KEA do Kościoła w Norwegii ? Rozmawiamy tutaj o zupełnie innych rzeczach - a mianowicie pogodzeniu doktryny luterańskiej ze starokatolicką.

Nie interesowałem się szczegółowo kościołami starokatolickimi, ale z tego co wiem to oni raczej nie różnią się za bardzo od KRK. Być może się mylę, dlatego jeżeli ktoś ma na ten temat konkretną wiedzę to niech się podzieli.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Jacek » Śr gru 19, 2012 22:36

Z Rzymu zatrzymali tylko celebrację Mszy, strojow liturgicznych, podobnej dogmatyki, resztę z Protestantyzmu, poł na pol. Podobnie na swiecie robia niektore Koscioły Luteranskie. A wsumie jest to wynik liberalizacji kosciola Norwegii/luteranskiego/ Missionsprovinsen ze Szwecji, miała swoja wewnetrzna walke w Svenska Kyrkan, więc nie mogli aktywnie pomoc. W ogole ten ruch powstał w 1999 r, ale w sumie jest to koscioł mały. Niezadowoleni luteranie zasilili pozniej Wolny Kosciol Luteranski- Missionsprovinsen ze Szwecji.
Ostatnio edytowano Śr gru 19, 2012 22:41 przez Jacek, łącznie edytowano 1 raz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Nordycki Kosciól Katolicki

Postprzez Jonah » Śr gru 19, 2012 22:38

Kościoły starokatolickie nawiązują do tradycji łacińsko-katolickiej pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa. Uznają 7 pierwszych soborów ekumenicznych, a więc również nicejski II, który uznał kult ikon. Co do ofiarniczego charakteru Mszy ich stanowsko jest dość niejasne. Z jednej strony twierdzą, że to tylko uobecnienie ofiary, a zatem nie ograniczają się do pamiątki jak zwinglianie, podkreślają jednorazowość ofiary Golgoty. "Nordycy" mówią tutaj o "reprezentowaniu" i "zastosowaniu", co w zasadzie nie jest sprzeczne, jak myślę, z tradycją luterańską. Ale z drugiej strony, powołując się na Augustyna i Ambrożego, starokatolicy mówią, że w Mszy Chrystus składa siebie w ofierze, jest jednocześnie ofiarnikiem i żertwą ofiarną. A to już coś więcej niż uobecnienie i zbliża się niebezpiecznie do powtórzenia.
Nie odrzucają prymatu papieża jako takiego, ale dogmaty ogłoszone na soborze watykańskim I. Papież wedle nich jest "primus inter pares".
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron