Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Świadkowie Jehowy

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez R! » So kwi 10, 2010 20:17

Wysłany: Sro Mar 10, 2010 08:41

Tomasz napisał:
Myślę, że dalsze rozważanie kwestii miejsca postawienia przecinka w przytoczonym cytacie jest bezcelowe, natomiast "nagięcie" Pisma Św. przez Św. Jehowy oczywiste.
Generalnie co do występowania przecinków w językach źródłowych - tak jak zaznaczyłem wcześniej - mogą wypowiedzieć się tylko fachowcy.


I na fachowca czekamy.

Ja znalazłem takie coś:
"Jeszcze raz wrócimy do wersetu 'Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną
będziesz w raju', tak jest to niemal w każdej Biblii. "Świadkowie"
jednak doszli do wniosku że to burzy ich pogląd na temat ludzkiej
egzystencji po śmierci, dlatego postanowili przesunąć znak
interpunkcji. W przekładzie "niewolnika" zwanym 'Pismami Greckimi',
tekst przyjmuje formę: 'Zaprawdę, powiadam ci dziś: będziesz ze mną w raju'. Ten
zabieg kosmetyczny zmienił sens zdania, umieścił przyszły raj na ziemi.
Ta interpretacja jest sama w sobie sprzeczna, gdyż "niewolnik" umieścił
Pana Jezusa w niebie, a łotra na ziemi. Czy zatem Pan Jezus oszukał
łotra ? Obiecał przecież 'ze mną będziesz' , potem poszedł do nieba a łotr miał żyć na ziemi. Nie będzie, więc z Jezusem razem chociaż mu obiecał i to przy świadkach. Pan Jezus powiedział: 'A gdy Ja będę wywyższony ponad ziemię, wszystkich do siebie pociągnę' Jan 12,32. Kto to są ci wszyscy i gdzie będą pociągnięci ?
I jeszcze jedna uwaga, Pan Jezus bardzo często mówiąc do ludzi używał
określenia 'zaprawdę powiadam wam' np. w Mat 5,18; 6,2; 6,16; 23,36;
24,34; 24,47; 25,12; 26,21. Mało tego, słowo 'dziś' używał kilka razy,
zawsze z odniesieniem do swego działania w momencie wypowiedzenia tych
słów a nie do przyszłości np. 'Począł
więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma...' Łuk.4,21; 'A
Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem domu
tego,...'Łuk.19,9. Porównaj też Mar.14,30; i Łuk.2,10-11 dlaczego "niewolnik" nie zmienił i w tych wypadkach interpunkcji ? "

"Łk 23:43:
soi lego: semeron met` emoy ese en to paradeiso
A B


mamy wiec cześć A = soi lego (tobie mowie)
i w części B zawarta jest informacja o czym Jezus mówi.

Szyk zdania jest prosty - najpierw A, potem B."
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Dagóza » So kwi 10, 2010 20:20

Wysłany: Sro Mar 10, 2010 09:52

Próbowałem sobie przypomnieć, gdzie już spotkałem się z wypowiedziami dotyczącymi owego przecinka. Po przejrzeniu notatek, znalazłem pytanie o ów przecinek i jego umiejscowienie skierowane do biblisty, który wyraźnie stwierdził, że umieszczenie go w pozycji proponowanej przez świadków jest nie tylko błędem, ale i nadużyciem. Niestety nie wynotowałem gramatycznych podstaw takiego twierdzenia, ale samemu można sięgnąć ku historii przekładów owego tekstu i zobaczymy, iż praktycznie zawsze Kościół patrzył na owo zdanie, tak jak my teraz.
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Paweł » So kwi 10, 2010 20:24

Wysłany: Sro Mar 10, 2010 10:12

XVIII wieczne tłumaczenie King James Version:

And Jesus said unto him, Verily I say unto thee, To day shalt thou be with me in paradise.

oraz współczesne:

And Jesus said to him, "Assuredly, I say to you, today you will be with Me in Paradise

Jest dokładnie tak jak w naszych tłumaczeniach.

idąc dalej, XVI wiek:

And Iesus sayde vnto him: Verely I saye vnto the: To daye shalt thou be with me in Paradyse
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Elżbieta » Wt wrz 27, 2011 05:50

Znalazłam właśnie w internecie taką stronę http://www.piotrandryszczak.pl/index.html - sądzę, że może się bardzo przydać.
Co prawda jest to opracowanie katolickie, ale w tym wypadku można wiele z tego co tam napisane przyjąć. Polecam zwłaszcza Jana Lewandowskiego u którego właśnie można znaleźć coś na temat słowa "monogenes"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Vojtas » Wt lut 14, 2012 16:13

Postanowiłem odświeżyć ten temat.
Powiem w skrócie jak sobie radzić ze ŚJ.
Jak mnie zaczepią to po protstu rozmawiam z nimi,uzywam argunemtów biblijnych.
Wiecie jak najłatwiej in "dowalić"?
Po prostu powiedzcie im żeby w Biblii pokazali wersety ustanawiające towarzystwo Strażnica i ich administracje na Brooklynie
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Tomasz » Wt lut 14, 2012 18:20

Tutaj nie chodzi o to Vojtasie, aby komuś "dowalać". To nieszczęśliwi ludzie, którzy zostali opętani przez zwodniczą sektę. W większości przypadków rozmowa ze Ś. J. nie ma po prostu żadnego sensu. Oni są "zaprogramowani" na określony punkt widzenia i nie przyjmują żadnych argumentów.
Natomiast ich duża wiedza na temat Pisma Św. często okazuje się pozorna. Mają "wyklepane" niektóre fragmenty i powtarzają je w kółko. Gdy natomiast "podejdziemy ich" od innej strony - natychmiast się gubią.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Vojtas » Wt lut 14, 2012 18:22

Dlatego w cudzysłowiu dałem słowo "dowalić". Nie zamierzam im nic robić złego. Chciałem podać tylko przykład jak można łatwo odeprzeć ich błedne nauki
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Tomasz » Wt lut 14, 2012 18:25

Problem w tym, że oni nie reagują na żadne argumenty i w kółko powtarzają swoje formułki.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Vojtas » Wt lut 14, 2012 18:33

Tomasz napisał(a):Problem w tym, że oni nie reagują na żadne argumenty i w kółko powtarzają swoje formułki.

Ale zdarzylo się ,że jak ich zapytalem o wskazanie wersetów ustanawiających organizację z administracją na Brooklynie to albo znikali albo zaraz zmieniali temat,odwracali kota ogonem
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Świadkowie Jehowy

Postprzez Tomasz » Wt lut 14, 2012 18:46

Otóż to - Przyjacielu. Sztukę odwracania kota ogonem mają opanowaną do perfekcji :wink:
Można również zaobserwować, że podczas rozmów stosują często różne chwyty socjotechniczne.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron