Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wasz stosunek

Wasz stosunek

Postprzez Mathaeus RMCarm. » So lip 07, 2012 12:16

Witajcie bracia w Chrystusie!
Pokój wam od tego, który był, który jest i który przychodzi!

Piszę do wasz zapytaniem, które nie daje mi spokoju od dobrych kilku miesięcy.
Nazywam się Mateusz. Mam 14 lat. Jestem rzymskim katolikiem. Jestem przeciwny poglądom sedewakantystycznym, a przychylny ekumeniztycznym. W przyszłości chcę poświęcić się Panu jako kapłan lub/i zakonnik. Pragnę pełnej komunii między katolikami, a protestantami i prawosławnymi. Wiem, że w dzisiejszych czasach trudny to cel do zrealizowana, ale wierzę w miłosierdzie Pana, który doprowadzi nas wszystkich na dobrą drogę.
Moje pytanie brzmi: jakie jest wasze zdanie na temat papieża Benedykta XVI, Jana Pawła II, Pawła VI i Jana XXIII ( co uważacie za ich " dobre i złe strony") , a także papieży przedsoborowych, oraz chciałbym od was się dowiedzieć: dlaczego w pewnym sensie odrzucacie biskupa Rzymu i czy według was jest szansa na przyjęcie jego władzy i komunii z rzymskim kościołem.

Z modlitwą i błogosławieństwem
Mateusz
Mathaeus RMCarm.
 
Posty: 6
Dołączył(a): So lip 07, 2012 12:02
wyznanie: Rzymsko- katolickie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Tomasz » So lip 07, 2012 21:37

Witam serdecznie na forum :)

Moje pytanie brzmi: jakie jest wasze zdanie na temat papieża Benedykta XVI, Jana Pawła II, Pawła VI i Jana XXIII


Mam swoje zdanie na temat każdego z w/w Biskupów Rzymskich i oczywiście się nim podzielę. Będzie jednak trochę pisania, a jutro wyjeżdżam, więc odpowiem dopiero za dwa tygodnie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N lip 08, 2012 16:39

Mathaeus RMCarm. napisał(a):Witajcie bracia w Chrystusie!
Pokój wam od tego, który był, który jest i który przychodzi!

Piszę do wasz zapytaniem, które nie daje mi spokoju od dobrych kilku miesięcy.
Nazywam się Mateusz. Mam 14 lat. Jestem rzymskim katolikiem. Jestem przeciwny poglądom sedewakantystycznym, a przychylny ekumeniztycznym. W przyszłości chcę poświęcić się Panu jako kapłan lub/i zakonnik. Pragnę pełnej komunii między katolikami, a protestantami i prawosławnymi. Wiem, że w dzisiejszych czasach trudny to cel do zrealizowana, ale wierzę w miłosierdzie Pana, który doprowadzi nas wszystkich na dobrą drogę.
Moje pytanie brzmi: jakie jest wasze zdanie na temat papieża Benedykta XVI, Jana Pawła II, Pawła VI i Jana XXIII ( co uważacie za ich " dobre i złe strony") , a także papieży przedsoborowych, oraz chciałbym od was się dowiedzieć: dlaczego w pewnym sensie odrzucacie biskupa Rzymu i czy według was jest szansa na przyjęcie jego władzy i komunii z rzymskim kościołem.

Z modlitwą i błogosławieństwem
Mateusz


Witaj bracie:)
Co do papiezy - są to ludzie tacy jak my, lepsi i gorsi, mamy do nich szacunek, ja cenię i lubie papieża Jana Pawła II za ekumenizm i ogromny szacunek do wyznawców innych religii/wyznań.
Nie będę się wypowiadać za cały KEA, ale co do prymatu biskupa Rzymu ja np w sumie nie miałabym nic przeciwko, ale z zachowaniem tożsamości wyznaniowej, bez powrotu do Kościoła Rzymskokatolickiego. Czyli jako autonomiczna wspólnota - tylko czy to mozliwe?:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Mathaeus RMCarm. » N lip 08, 2012 19:32

W zasadzie możliwe to jest...
Spójrzmy na unitów: Uznali biskupa Rzymu, ale pozostali przy swoim sposobie celebracji i tym podobnymi " sprawami ".
Mimo wszystko, z tym uznaniem to trzeba jeszcze chyba trochę poczekać i zobaczyć jacy będą następni: czy ekumeniczni i z Pismem Św jako piorytet, czy " dawniejsi "- zamknięci na świat i potępiający choćby protestantów.
Spójrzmy na wypowiedzi innych i osądźmy, czy choć drobna komunia z Kościołem Rzymskim jest według Was bracia i siostry możliwa...
Tak tylko zaznaczę, że wyżej nie wymieniłem Jana Pawła I ( bo rządził tylko 33 dni). Myślę, że byłby papieżem, którego byście polubili. Jeżeli ktoś chce, to na jego temat też może się wypowiedzieć :D Ale mimo wszystko niech będą w niebie Ci biskupi Rzymu, którzy działali tak jak Pan przykazał ( i w zasadzie też tak jak Marcin Luter, bez którego odnowa Kościoła byłaby mało możliwa i prawdopodobna).
Mathaeus RMCarm.
 
Posty: 6
Dołączył(a): So lip 07, 2012 12:02
wyznanie: Rzymsko- katolickie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N lip 08, 2012 21:39

My z Kościołem Rzymskim różnimy się za bardzo teologicznie (dogmaty, kult świętych, sposób rozumienia Eucharystii) więc nie wiem, czy da się to pogodzić pod jednym patronatem. Unici maja chyba podobna teologię do KRK, Luteranie już bardzo sie różnią, więc nie wiem.
W sumie ja przeciw uznaniu władzy papieża nie mam nic przeciwko, ale uważam tez, ze nie potrzebujemy tego, wszak nieżle funkcjonujemy bez prymatu Biskupa Rzymskiego - to nie jest konieczne do zbawienia :mrgreen:
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Mathaeus RMCarm. » Pn lip 09, 2012 10:19

Luteranie I rzymscy katolicy ( tak patrząc na inne wyznania protestanckie ) są najbliżsi sobie. Jeżeli chodzi o dogmaty, to po części się ze sobą zgadzamy ( w sprawach ogólnych, z pierwszych soborów), kult świętych... Spotkałem się z osobami, które biorą to pojęcie w sposób dosłowny, czyli modlitwa do świętych o zmiłowanie się, a to nie o to chodzi, święci są to osoby drugiego stopnia pośredniczenia tzn oni proszą oz miłowanie się Jezusa, a to zabronione przez Biblię nie jest, a Eucharystia- ja osobiście starałbym się jeszcze trochę upodobnić katolicką do protestanckiej szczerze mówiąc :) Co prawda w troszkę inny sposób pojmujemy transsubstancjację ( przemienienie) i podobne aspekty na liturgii, ale ja, moje sumienie uznajemy Eucharystię protestancką z ważną i właściwie nie odbiegającą od prawdy; uważam tak ja i wiele osób z mojego katolickiego otoczenia. Unici są na tyle " dziwni " ( bez obrazy), że zarazem słuchają Patriarchatów wschodnich jak i papieża, więc można rzec, że działają na dwa fronty. Mnie się wydaje, że nie są bliżsi od Was, w niektórych momentach są dalsi...
A biskup Rzymu nie jest potrzebny do zbawienia.... Jest jednak taki paradoks, że pierwsze sobory uznajecie, a papieża nie :) Ja też bym wracał do postanowień pierwszych soborów. No ale was bardzo szanuję i uważam w wierze za równych i wiarę waszą za prawdziwą. Wciąż oczekuję na opinie do pierwszego pytania bo droga mi jest wasza opinia :D
Mathaeus RMCarm.
 
Posty: 6
Dołączył(a): So lip 07, 2012 12:02
wyznanie: Rzymsko- katolickie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez damianon » Śr lip 11, 2012 18:28

Nazywam się Mateusz.

Cześć Mateusz

Jestem przeciwny poglądom sedewakantystycznym, a przychylny ekumenicztycznym.

wiesz, Mateusz, co to jest sedewakantyzm? to jest sedewakantyzm. Pewnie pomyliło Ci się z integryzmem, to jest integryzm. Dlatego przeciwstawiasz go ekumenizmowi.

Pragnę pełnej komunii między katolikami, a protestantami i prawosławnymi.

według doktryny Twojego Kościoła jedność jest możliwa tylko i wyłącznie jeśli heretycy i schizmatycy powrócą pokornie Jedynego Świętego i Apostolskiego Kościoła Katolickiego z następcą św. Piotra na czele, porzucając swoje błędy. Jeżeli inaczej sobie wyobrażasz "ekumenizm" to według KRK wyznajesz błędny pogląd.

Moje pytanie brzmi: jakie jest wasze zdanie na temat papieża Benedykta XVI, Jana Pawła II, Pawła VI i Jana XXIII ( co uważacie za ich " dobre i złe strony") , a także papieży przedsoborowych, oraz chciałbym od was się dowiedzieć: dlaczego w pewnym sensie odrzucacie biskupa Rzymu i czy według was jest szansa na przyjęcie jego władzy i komunii z rzymskim kościołem.

Benedykt XVI to wybitny teolog. Dla KRK dobrze, że ma takiego papieża. Stara się sprzątać po poprzednikach. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że jego soborowi i posoborowi poprzednicy walnie przyczynili się do nędzy i kryzysu w Kościele Katolickim. Przez nich Kościół się rozpadł i rozwodnił swoją doktrynę tak, że teraz katolicy sami nie bardzo wiedzą w co wierzą a Ty jesteś tego doskonałym przykładem, chociaż masz dopiero 14 lat i można Ci sporo wybaczyć.
Nikt nie odrzuca biskupa Rzymu tylko bzdury jakie wokół jego urzędu się namnożyły. Tu masz piękny tekst na ten temat: Traktat o władzy i prymacie papieża

W zasadzie możliwe to jest...
Spójrzmy na unitów: Uznali biskupa Rzymu, ale pozostali przy swoim sposobie celebracji i tym podobnymi " sprawami ".


jak sposób celebracji ma się do diametralnie różnych interpretacji i źródeł Objawienia Bożego? Unici to po prostu katolicy z inną tradycją liturgiczną, są jednym i tym samym Kościołem, z tymi samymi sakramentami i dogmatami. A w rozumieniu Kościoła Katolickiego Kościół Ewangelicko Augsburski nie jest kościołem bo nie ma sukcesji apostolskiej, nie ma kapłaństwa czego skutkiem jest brak eucharystii. Według nauczania KRK jest to tylko symulacja bez żadnego znaczenia, ot zwykłe zjadanie opłatka a nie Ciało i Krew Chrystusa.

Mimo wszystko, z tym uznaniem to trzeba jeszcze chyba trochę poczekać i zobaczyć jacy będą następni: czy ekumeniczni i z Pismem Św jako piorytet, czy " dawniejsi "- zamknięci na świat i potępiający choćby protestantów.

Kolego, Kościół Rzymskokatolicki nie może dać do wierzenia ludziom niczego co byłoby sprzeczne z dotychczasowym magisterium, nie może zmienić żadnego dogmatu ani prawdy wiary bo nie byłby to już Kościół Katolicki tylko jakiś Kościół Neokatolicki. A więc to jaki będzie papież czy dawniejszy, czy nowocześniejszy, czy Hiszpan, czy Murzyn nie ma żadnego znaczenia bo poglądy protestanckie zostały już potępione i uznane za herezję. Nie można tego zmienić jak kodeksu drogowego.
A takie jest moje zdanie: ekumenizm to bzdura która zakłada idiotyczne dialogowanie i podpisywanie nic nie znaczących dokumentów, ściskanie dłoni i uśmiechy nie wiadomo po co. A tu trzeba nawracać ludzi bo to jest walka o dusze i o wiarę zgodną z Prawdą i Pismem Świętym a nie o kompromisy i ustępstwa bo to nie jest wiara. Nauka wiary jest w Piśmie Świętym.

Ale mimo wszystko niech będą w niebie Ci biskupi Rzymu, którzy działali tak jak Pan przykazał ( i w zasadzie też tak jak Marcin Luter, bez którego odnowa Kościoła byłaby mało możliwa i prawdopodobna).

Marcin Luter odnowił Kościół ale nie Rzymskokatolicki, który powinien Ciebie interesować. Reakcją na reformację był sobór trydencki który ją potępił i uwypuklił nauczania odrzucone przez reformatorów jako niezgodne z Pismem Świętym.

Luteranie I rzymscy katolicy ( tak patrząc na inne wyznania protestanckie ) są najbliżsi sobie.

Zgadzam się

Spotkałem się z osobami, które biorą to pojęcie w sposób dosłowny, czyli modlitwa do świętych o zmiłowanie się

i według Twojego kościoła dobrze robią, że modlą się do świętego zamiast bezpośrednio do Boga. Nie wmawiaj nam, że jest jakiś bardziej poprawny kult świętych, że niby jedni głupsi tak głupio się modlą o zmiłowanie, a mądrzejsi i księża patrzą na to z pobłażaniem jak na nic nie znaczącą błahostkę sami poprawnie praktykując kult świętych. Pismo Święte zakazuje nekromancji a to jest jest modlenie się do zmarłych.

a to nie o to chodzi, święci są to osoby drugiego stopnia pośredniczenia tzn oni proszą oz miłowanie się Jezusa, a to zabronione przez Biblię nie jest

czyli robi się taki głuchy telefon? Ja do świętego, on do Jezusa a Jezus do Boga? są jeszcze lepsze łańcuszki: Ja do św Maksymiliana Kolbe, św. Kolbe do Niepokalanie Poczętej Matki Bożej, Matka Boża do Jezusa, Jezus do Boga Ojca. A jak się ta moja modlitwa gdzieś zagubi i gdzie jej sens? to co? Gdzie relacja z Jezusem? to jest absurd i JEST TO ZABRONIONE PRZEZ BIBLIĘ! bo jest to bałwochwalstwo czyli kult oddawany czemuś bądź komuś innemu niż TYLKO Bogu.

Eucharystia- ja osobiście starałbym się jeszcze trochę upodobnić katolicką do protestanckiej szczerze mówiąc :) Co prawda w troszkę inny sposób pojmujemy transsubstancjację ( przemienienie) i podobne aspekty na liturgii, ale ja, moje sumienie uznajemy Eucharystię protestancką z ważną i właściwie nie odbiegającą od prawdy

Bardzo niekatolicki pogląd skutkujący grzechem ciężkim. Teoretycznie powinieneś się z tego wyspowiadać.
Jak już pisałem KRK nie może zmienić swoich dogmatów choćbyś chciał bardzo. Nie możesz wierzyć inaczej ani tym bardziej tego ogłaszać bo przestajesz mieć katolicki pogląd i zaciągasz na siebie kary przewidziane prawem kanonicznym.
nie możesz wierzyć jak Ci się podoba i być dalej katolikiem. Według Twojej wiary luterańska Eucharystia jest nieważna jak już pisałem i twoje chciejstwo nic nie da.

Unici są na tyle " dziwni " ( bez obrazy), że zarazem słuchają Patriarchatów wschodnich jak i papieża, więc można rzec, że działają na dwa fronty. Mnie się wydaje, że nie są bliżsi od Was, w niektórych momentach są dalsi...

bredzisz. nie słuchają żadnych patriarchatów. Katolickie Kościoły Wschodnie to kościoły wchodzące w skład Kościoła Katolickiego tak samo jak Kościół Rzymskokatolicki i są w stanie schizmy z Kościołem Prawosławnym nawet jeżeli mają podobną liturgię. Źle Ci się wydaje. Ty jako rzymski katolik możesz normalnie chodzić do cerkwi unickiej i spełniać obowiązek niedzielny bo to ten sam kościół co Twój. Do luteran Ci iść nie wolno bo tam jest herezja.

A biskup Rzymu nie jest potrzebny do zbawienia.... Jest jednak taki paradoks, że pierwsze sobory uznajecie, a papieża nie :) Ja też bym wracał do postanowień pierwszych soborów. No ale was bardzo szanuję i uważam w wierze za równych i wiarę waszą za prawdziwą. Wciąż oczekuję na opinie do pierwszego pytania bo droga mi jest wasza opinia :D

Na którym to z pierwszych soborów było o prymacie i nieomylności papieża? tak naprawdę doktryna o prymacie Biskupa Rzymu kształtował się bardzo późno i różnie to z nią było. Nie jest ona potrzebna do zbawienia. Św. Paweł pisał w listach co jest potrzebne do zbawienia.
Jak możesz uznawać nas za równych w wierze będąc katolikiem? proponuję porównać swoją wiarę z nauczaniem KRK i dopiero pisać o sobie jako o katoliku.

Lecz pamiętajmy, że święci są to osoby bardzo bliskie Bogu, przez co są w stanie wyprosić łaski u Jezusa

w Piśmie Świętym święci to wszyscy wierzący. Nie wypraszają łask po śmierci.

Masz dopiero 14 lat więc wielu rzeczy pewnie jeszcze nie doczytałeś i nie wiesz. Polecam Konfesję Augsburską i inne Księgi Wyznaniowe tu masz link:
http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... aniowe.htm
tam jest wszystko opisane i o prymacie papieża i o świętych i o rozumieniu sakramentów. Zobaczysz, że wcale tak nam blisko do siebie nie jest.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Mathaeus RMCarm. » Cz lip 12, 2012 16:17

Jeżeli chodzi o modlitwę do świętych, to chodziło mi o to, że proszą o zmiłowanie się tych świętych, a zmiłować może się sam Pan Bóg. Jeżeli chodzi o zarzut niekatolickiego poglądu dot Eucharystii. Spowiadać się nie ma z czego, bo jak głosi nauka, bezwzględne słuchanie bez własnej interpretacji jest błędem. Czy Paweł VI na przykład musiał się spowiadać??? To, że w trochę innym kierunku poprowadził Kościół nie jest grzechem. Za równych w wierze was uznaję w tym sensie, że za równych w słuchaniu i pełnieniu Pisma Świętego, bo według mnie i katolicy i protestanci nie są idealni, lecz powinni kroczyć ku prawdzie i zbawieniu. Za wszelkie uwagi dziękuję, lecz z Kościołem Katolickim bez problemu się identyfikuję. Dziękuję za linki i za twoje karcące, twarde i dotkliwe ( muszę przyznać ) słowa, które jednak dały mi jeszcze do myślenia. Jedyne czego jeszcze chciałbym się od Ciebie dowiedzieć, z jakiego wyznania ukierunkowujesz sie na Luterańskie???
Mathaeus RMCarm.
 
Posty: 6
Dołączył(a): So lip 07, 2012 12:02
wyznanie: Rzymsko- katolickie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Tomasz » Pt lip 27, 2012 23:27

Posty nie związane z tematem wątku zostały przeniesione do zsypu.

Dla przypomnienia - dyskutujemy tutaj o naszym stosunku do Biskupów Rzymu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron